zeeue

Jak zjistím pravost zlata DOMA?

Na zahradě mojí babičky jsme našli zakopané kovové plátky zlaté barvy /bez puncu/. Je nějaká cesta, jak na sto% DOMA zjistit, zda jde o zlato? Nebojte – podobné otázky zde na webu jsem si už pročetla, ale žádná mi nepomohla. Zatím jsem zkoušela vryp (odpovídal) a hustotu (ta zrovna moc ne :D ). Nejhorší je, že nemám doma nic zlatého s čím bych mohla kov porovnávat. Nešlo by to třeba nějak zjistit pomocí el. vodivosti? Mockrát děkuji za jakoukoli UŽITEČNOU odpověď.
+Pro chytráky: moc dobře znám lučavku královskou, ale tu doma teď asi fakt míchat nebudu ;)
Doplňuji:
Jo a o zlatníkovi mi, prosím, také nic nepište – už jsem byla u několika zlatníků tady ve městě a poradili mi prd – žádný neměl k dispozici lučavku :/ V dnešní době jsou to převážně jen prodavači nikoli odborníci. V podstatě mi všichni řekli totéž – „běžte na puncovní úřad“.

Nejlepší odpověď
mosoj

No když nechceš navštívit puncovní úřad tak to udělej takto :

  1. Sežeň si kámen buližník a koncentrovanou kyselinu dusičnou .
  2. Zmíněným předmětem udělej po kameni několik čar.
  3. Potři to kyselinou dusičnou. Pokud čáry vyšumí a zmizí, zlato to není.

Pokud čáry zůstanou je to zlato.

4. Ryzost zlata se potom zjišťuje podobným způsobem ale různě odstupňovanou koncentrací lučavky královské. Každá koncentrace má určitou ryzost.

Jinak ti lučavka královská není k ničemu protože ta rozpouští všechno včetně toho zlata. Kdežto kyselina dusičná zlato nerozpouští, ale jinak vše. Takže ji opravdu nemá cenu míchat.

Další odpovědi
anonym

Zlatník to samozřejmě pozná, ne, že ne.Zkouška se dělá na tzv. prubířském kameni, což je destička horniny buližníku, na kterou se provede tzv. črt zkoumaným předmětem.

Zdroj: Zpovědnice.cz

anonym

zeeue, tohle chce zlatníka, ale jak píšeš zpracovatele drahých kovů a ne prodejce.
U zlata sama těžko určíš rizost, protože složení zlata bývalo dříve jiné, než v posledních letech. Může se tedy chovat jinak.
Zkus se podívat přímo na internet pod heslo „šperky“. Tam najdeš skutečné šperkaře a ti budou vědět, jak podomácku poznat, cos to vlastně našla. Budeš-li mít zájem, tak ti interní poštou pošlu mejlovku na svou bývalou bytnou, ta je opravdová zlatnice (mimochodem skvělá).

arygnoc

stačí navštíviť akúkoľvek zastaváreň – tam si fakt dávajú bacha na kvalitu zlata, snáď vám tam test urobia.
Doplňuji:
doma to môžete zistiť tak, že si zistíte hustotu kovu a porovnáte ju s hustotou zlata.
hmotnosť zistíte pomocou váhy, objem v odmernom valci naplnenom zčasti vodou.
Hustota je potom hmotnosť/objem.
Hustota zlata je 19,30 g/cm³.

jirkajirka

Měď,mosaz,bron­z,alpaka to vše časem oxiduje černá a zelená. Měděnka. V případě že plíšky jsou bez oxidace tak to bude asi zlato. Jinak se objevují stále inzeráty koupím zlato. Tak zjistit kde je prodejna s výkupem. Nebo přímo zajít do zastavárny s tím kolik půjčí na to Vaše zlato. Potom si půjčku můžete rozmyslet. Nebojte se vybaveni na kontrolu zlata jsou.

Jana5678

Moji rodiče mě vedli k tomu, abych dlouhodobě investoval každou korunu, co zrovna nepotřebuji třeba do zlata, ale samozřejmě není špatná ani investiční platina. Teď když je inflace mám alespoň nějaké úspory a jsem za ně rád, ale stále navštěvuji https://zlata­ky.cz/ostatni-investicni-kovy a občas si něco koupím, protože jak se říká, kdo šetří má za tři.

Reverend

Doplnil bych @arygnoc – z odměrného válce se to docela těžko odečítá, takže podle toho, co máte k dispozici, tak je lepší vodu, kterou těleso (zlatý předmět) vytlačí zvážit. Je vysoká šance, že měření hmotnosti v domácích podmínkách je přesnější, než odhad objemu. Voda má hustotu 1000 kg / m3, tj. 1g = 1ml. A samozřejmě měření chce opakovat a pak vzít průměrnou nebo nejčastější hodnotu. Pokud se jedná o něco hodně malého, tak to doma prostě nezměříte.

Nikdo tu nezmiňoval puncovní značky, viz https://www.zla­toproradost.cz/pun­covni-znacky/ , ale protože jste u zlatníků byla, tak je to asi irelevantní.

zeeue

Všem moc děkuji za rady, ale žádná neodpovídá na mou otázku.

Pro ocko: Ryzost znát až tolik nepotřebuji :) ale Tvá nabídka je velmi milá, děkuji. Vlastně to nechci zjistit přímo já ale můj přítel. Zeptám se ho, jestli má zájem a když tak bych se Ti ozvala přes soukromou zprávu ;)

anonym

V pohodě. Markétka je fakt šikovná a velmi hodná. Určitě ti ráda pomůže. A za to „i“ se omlouvám. Až jsem se na to podívala na monitor, tak mi „spadla“ čelist. Holt prstíky nekomunikují s mozkem. Jestli to tak půjde dál, tak hodím kufry přes plot (tam je domov důchodců s celoddení péčí) a půjdu přebírat růženec.

arygnoc

tiež som na to i čumel.
hovorím si, hm, človek, od ktorého by som to nečakal.
:))

stane sa.