Marek Hlaváč

Jak poznat bronz od mosazi?

Mám bedničku tyčí, u kterých si nejsem jistý, jestli se jedná o bronz nebo mosaz. Mám srovnání, přesto to není vždy zřejmé. Mosaz mám žlutou, měď načervenalou, ale část z toho je někde mezi, a ještě různých odstínů. Výkupní cena bronzu a mosazi se dost liší a nechtěl bych spoléhat na výkupní personál – z pochopitelných důvodů.
Poradí někdo? Pomůže, když postnu foto? Pokud ano, s bleskem nebo bez?
Děkuji.

Nejlepší odpověď
Emefej

Podle fotky se to rozhodně nepozná. Mosazí i bronzů existuje ohromné množství druhů a jejich spolehlivé určení je možné pouze v laboratoři.

Další odpovědi
Kelt

Předpokládám, že víš, že se broz a mosaz liší chemickým složením a možná i hustotou a jinými parametry. Posuzuj to jako ekonom – srovnej si výkupní cenu za bronz a za mosaz, kolik toho máš a mohl bys získat, kdybys to prodal jak nejhůř to jde, (že by ti účtovali to levnější zboží) a kolik stojí zkouška. Fotky neposílej, raději si najdi nějaké parametry, které si můžeš proměřit.

Marek Hlaváč

Díky za odpovědi. Spočítat si to samozřejmě dokážu, laboratoř nemá smysl, protože je to hodně kusů, jen málo je jich shodných a kdybych to měl testovat, tak prodělám kalhoty :). Našel jsem na netu ještě nějaké orientační postupy (vrtání a tvar odpadu, sirná játra…), tak uvidím. Každopádně díky za tipy.