Avatar uživatele
Marek Hlaváč

Jak poznat bronz od mosazi?

Mám bedničku tyčí, u kterých si nejsem jistý, jestli se jedná o bronz nebo mosaz. Mám srovnání, přesto to není vždy zřejmé. Mosaz mám žlutou, měď načervenalou, ale část z toho je někde mezi, a ještě různých odstínů. Výkupní cena bronzu a mosazi se dost liší a nechtěl bych spoléhat na výkupní personál – z pochopitelných důvodů.
Poradí někdo? Pomůže, když postnu foto? Pokud ano, s bleskem nebo bez?
Děkuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3514 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Emefej

Podle fotky se to rozhodně nepozná. Mosazí i bronzů existuje ohromné množství druhů a jejich spolehlivé určení je možné pouze v laboratoři.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kelt

Předpokládám, že víš, že se broz a mosaz liší chemickým složením a možná i hustotou a jinými parametry. Posuzuj to jako ekonom – srovnej si výkupní cenu za bronz a za mosaz, kolik toho máš a mohl bys získat, kdybys to prodal jak nejhůř to jde, (že by ti účtovali to levnější zboží) a kolik stojí zkouška. Fotky neposílej, raději si najdi nějaké parametry, které si můžeš proměřit.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Marek Hlaváč

Díky za odpovědi. Spočítat si to samozřejmě dokážu, laboratoř nemá smysl, protože je to hodně kusů, jen málo je jich shodných a kdybych to měl testovat, tak prodělám kalhoty :). Našel jsem na netu ještě nějaké orientační postupy (vrtání a tvar odpadu, sirná játra…), tak uvidím. Každopádně díky za tipy.

před 3514 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek