Terr26

Jak získat zpět osobní automobil?

Dobrý den, před nějakou dobou jsem PŮJČILA svému strycovi auto, nyní jsem mu psala že auto potřebuji zpět z důvodu vážných problémů a že auto musím prodat. Na to mi odpověděl že auto je jeho, já mu ho prodala a tím konci veškerou debatu. Ve veškerých papírech ať je t ok malý tp, velký tp, kupní smlouva všude figuruje moje jméno, nikdy sem od něj neviděla peníze ani korunu a ještě mi napsal s vyhruzkou Vem mi auto a takhle já to nenechám. Nemáte prosím někdo radu jak ho písemně obeslat co vlastně napsat do výzvy k vrácení půjčené věci? Nebyl dohodnutý žádný datum vrácení, řekla sem mu ze mu auto půjčím po dobu než si opraví svoje auto, ale tím že auto měl na opravu svého se zcela vykašlal. Moje auto zničil i svým chováním k němu, utrzeny nárazník, popálené sedačky, odřené apod. Děkuji všem za případné rady.

Nejlepší odpověď
Edison

Nevím o jaké smlouvě tu píšete. Normálně doporučeným dopisem, možná s doručenkou, kvůli datu, bych ho vyzval, ať auto vrátí do konkrétní doby s tím, že byl již vyzván k vrácení dne… osobním dopisem… blablabla. Dal bych třeba týden od doručení (proto tu doručenku). Upozornil bych ho, že pokud auto nevrátí, bude se jednat o tr. č. neoprávněné uživání cizí věci:
Zákon č. 40/2009 Sb. Zákon trestní zákoník

ČÁST DRUHÁ
ZVLÁŠTNÍ ČÁST

HLAVA V
TRESTNÉ ČINY PROTI MAJETKU

§ 207
Neoprávněné užívání cizí věci

(1) Kdo se zmocní cizí věci nikoli malé hodnoty nebo motorového vozidla v úmyslu je přechodně užívat, nebo

kdo na cizím majetku způsobí škodu nikoli malou tím, že neoprávněně takové věci, které mu byly svěřeny, přechodně užívá,

bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

Nebo můžete na policii rovnou, ale tím dopisem jasně určíte, že jste o vrácení žádala, i když už od prvního vašeho vyzvání jej, zdá se, užívá neoprávněně. Je to tomu chce dát formu.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2009-40#p207

Další odpovědi
Drap

V tomto případě kdy se nechce komunikovat a dohodnout se bych nehledal jak sepsat výzvu, ale podal bych trestní oznámení na PČR

elkon

Dost zmatený dotaz, píšete, že jste mu auto půjčila a hned následně píšete cosi o kupní smlouvě.

Ametyst

Najít právníka a nechat ho sepsat a poslat dopis strycovi. Právní dokument ma jinou váhu než soukromý dopis.

Kryšpín

Nebyl dohodnut žádný datum vrácení, na opravu svého se vykašlal, tudíž pořád běží doba než si opraví svoje auto.

cukrar

Prokazatelně doručit dopis s výzvou, aby vrácené vozidlo vrátil do nějakého data. Pokud tak neučiní, podat žalobu na vydání věci.
Domnívám se, že Policie nebude řešit Vaší půjčku.

Edison

Kryšpíne, tady se hluboce mýlíš. To, že se na opravu vykašlal je jeho problém. Ne toho, kdo auto půjčil.

Bobek 2

Z právního hlediska je rozhodující, jestli je to výpůjčka („Půjčitel se nemůže domáhat předčasného vrácení věci“), nebo výprosa („Kdo věc výprosníkovi přenechal, může požadovat její vrácení podle libosti“). Bohužel „nový“ občanský zákoník psali matlové, takže obě definice jsou neúpné a poněkud vágní. Nicméně neformální půjčení na předem nestanovenou dobu má blíže k té výprose a ustanovení o výpůjčce by na ně ani aplikovat nešlo.

Edison

A jak jsi na to přišel, Ametyste? Má úplně stejnou váhu. I kdyby napsala „Vrať mi auto blabla do blabla…“ a poslala to s doručenkou, bude to mít úplně stejnou váhu, jako kdyby právník napsal dvacetistránko­vý dopis.

Ametyst

🙂 Ze stejného důvodu, proč si lidé najímají právníky. 🙂

Edison

Což je mnohdy zbytežné živení přídržtašků.

Bobek 2

Tak jistě, pokud neprávník napíše právně kvalitní právní dokument, tak má stejnou právní váhu jako od právníka, i kdyby byl psaný prostým lidovým jazykem a stručný na dva řádky. Ale vtip je v tom, že právník by měl spíš vědět, na co si dát pozor. Kupříkladu pokud jen tak odešleš doporučený dopis, tak ti sice zůstane v ruce doklad, že jsi toho dne „něco“ poslal, ale nemáš doklad, co jsi poslal – adresát může tvdit, že od tebe dostal něco úplně jiného a že už to zahodil.

Jiná věc je, že právník by sice měl mít obecné právní vzdělání, ale to ještě vůbec nemusí znamenat, že má zkušenost s nějakým konkrétním typem situace, nebo že to není špatný a hloupý právník. Kolik právníků už někdy něco úplně zbytečně zvoralo…

Edison

Tak pokud ěkomu posílám doporučený dopis, mám jeho kopii. Pak to není problém, bo odlišnost by musel prokazovat ADRESÁT. To je takový základ. Něco jiného je pak komunikace s úřady. Tam už to mnohdy na právníka opravdu je.

Bobek 2

Když podáváš na poště doporučený dopis, tak ti pošta rozhodně nebude potvrzovat kopii, že je shodná s tím, co jsi podal. Něco jiného je komunikace s institucemi, tam ti na podatelně kopii potvrdí. Ale pokud máš doma kopii doporučeného dopisu, tak to rozhodně není důkaz ničeho, takových kopií si můžeš napsat deset a v každé bude napsaného něco jiného.

Edison

A proč by měla? K soudu pak přinesu doklad o podání, o doručení v případě doručenky, a kopii dopisu. Pokud odpůrce nedoloží, že dopis co dostal je jiný má se automaticky za to, že to, co předložil navrhovatel bylo i v odeslané zásilce. Tomu se říká důkazní břemeno. Odesílatel svoje splnil a tím přešla důkazní povinnost na přijemce.

Edison

Drape, poslat výzvu k vrácení musí. Jde o to, že když mu auto půjčila v zásadě na dobu neurčitou je nutné stanovit zlomovou dobu. Do té doby těžko půjde o neoprávněné užívání cizí věci. O to půjde až od okamžiku první výzvy, i když osobním dopisem, jen je potřeba tomu dát druhým doporučeným dopisem s doručenkou jistý, hlavně prokazatelně časový rámec. Proto píšu i o zmínce v prvním, i když osobním dopisem. Bylo by jistě dobré, jestli od něj existuje kopie.

Důkazní břemeno zatím leží na poškozeném. Policie zhodnotí a v případě, že shledá oznámení jako relevantní, zahájí úkony v tr. řízení a důkazní břemeno se tak přesune na podezřelého, vyšetřovatele a st. zástupce. Takhle přijít o auto je dost častá věc a lidi jsou nepoučitelní.

Takhle mám kamaráda, který se domlvil se svou sestrou, že ho nechá bydlet v bytě… hlavně, že mu říkám, aby si sepsali alespoň nějakou smlouvičku… třeba jen o třech odstavcích po jedné větě, ale aspoň něco, žejo..