Rokio

Jak zemřel Joseph Stalin?

Zemřel přirozenou smrtí?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Okolnosti ohledně Stalinovy smrti jsou dodnes nejasné. Vedle „oficiálních verzí“ existuje i řada verzí konspiračních. Musíš pochopit, že i v relativně sdílné společnosti, jaká byla ve své době v USA je Kennedyho smrt opředena mnoha záhadami (dodnes alespoň přijatelně nevyjasněných).
A ty se ptáš na dobu a osobu na místě, kde se ve své době tajilo snad i poledne v pravé poledne. Každopádně ti, kdo by k tomu měli relevantně co říci již dávno prdí do hlíny. 🙂

Další odpovědi
elkon

Mozková mrtvice.

Pepa25

Pitevní zpráva o Stalinovi byla dlouhou dobu uchovávána v Ruském státním archivu sociálně-politických dějin, později byla odtajněna a zveřejněna na začátku roku 2013. 1. března 1953 Stalin utrpěl mozkové krvácení v důsledku hypertenze a aterosklerózy a večer 5. března s příznaky „narůstajícího kardiovaskulárního a respiračního selhání“ zemřel. Podle obecně přijímané verze byla Stalinova smrt přirozená a její příčinou byla mrtvice, kterou vůdce utrpěl potřetí v životě. Bylo mu 74, kouřil a pil. Na jeho smrti je zvláští pouze ta okolnost, že ho po mrtvici objevili pozdě, ale to souvisí s tím, že výslovně večer zakázal, aby ho rušili nebo budili a nikdo z ochranky si neodvážil se jít první podívat, jestli je v pořádku. Viz https://www.no­vinky.cz/clanek/his­torie-vrazda-nebo-nedbalost-stalinova-smrt-40424518

Zdroj: Ruská Wikipedie, heslo „Смерть Сталина“

Filip84

To nikdo neví, je to pravděpodobné tak z 52%, bych řekl.

Stalinův zdravotní stav byl, v podstatě, veřejným statkem, takže to, v jaký kondici byl v době bezprostředně před svou smrtí, to velmi dobře víme: trpěl aterosklerosou, kterou zhoršoval těžký tabakismus, v květnu 1945 prodělal lehkou mrtvici, a v říjnu téhož roku těžký infarkt myokardu.

Víme, co se dělo den a noc před tím, než našli Stalina pochcaného, posraného, a v bezvědomí. Vůbec nevíme, proč když takto Stalina našla hospodyně 1. března 1953, přibližně ve 23 00, proč k němu došli lékaři až 2. března 1953 v 07 00. Až, totiž, z dopoledne 2. března 1953 máme podrobnou lékařskou zprávu o Stalinově stavu. Co se dělo mezi nedělí 1. března 1953 04 00 – pondělím 2. března 07 00 se Stalinem? Proč, když ho našla hospodyně v bezvědomí 1. března 1953 cca hodinu před půlnocí, se k němu dostali lékaři až druhý den po sedmé ráno? To nikdo neví!

Stalin byl hodně kontroversní osobnost: na jedné straně bůhví, jak by dopadla WWII, nebýt Stalina. Na druhé straně to stálo život spoustu lidí. Byla jejich oběť nezbytná? To se už nikdy nedozvíme, historii opakovat nelze. Co dělal Stalin ve 30. letech – víme. Bylo to nezbytné? Asi ne, ale faktem je, že žádný jiný stát na světě nedosáhl v historii takového hospodářského pokroku, jako SSSR. Společnost rozhodně není připravena se na tyto věci podívat s odstupem a nestranně, ať už tak nebo tak, v žádném případě není! To by musela stát na onačejších základech.

Buď jak buď, po WWII byl Stalin starý, nemocný, paranoidní a nerudný diktátor. Na rovinu, rádi by se ho zbavili všichni – už ho nikdo nepotřeboval. Takže motivatio tady bylo – jak v SSSR, tak v zahraničí.

S ohledem na Stalinův zdravotní stav by nebylo až tak těžké mu „pomoct“ i v té době. Na druhé straně je opravdu klidně možné, že jeho pomoc trvala osm hodin, protože – prostě a jednoduše – nikdo nechtěl převzít odpovědnost, z prachobyčejného strachu, co paranoidní dědek udělá, když se probere.

Buď jak buď: jak to opravdu bylo, to už se dozvíme opravdu stěží! 😃

EKSOT123

Jedna s konspiračních verzí to klade do souvislosti s údajně plánovanou deportací sovětských Židů. Stalinova smrt je měla zachránit. Zde jsou některé názory a souvislosti: https://www.svo­boda.org/a/24202786­.html

zjentek

Krevní sraženina? Jde o častou příčinu, teď tak zemřel A. Navalnyj.

Filip84

Pepa: Bez urážky, meleš nesmysly.

Na tom, že „[Stalina] po mrtvici objevili pozdě“, na tom není zvláštního vůbec nic: měli rozkaz Stalina nerušit, tečka. Nechtěli skončit s kulkou v hlavě. Na Stalinově smrti je zvláštní to, že nikdo neví, proč ho předali lékařům až po cca 8 hodinách.

A, obávám se, tohle nikdy neobjasníme.