zjentek

Jak vzniklo slovo sekretář?

Snad něco s tajemstvím?

Nejlepší odpověď
Mravenec

Původní výraz „tajemník“ vznikl jako překlad anglického slova „secretary“ (secret = tajemství).

Další odpovědi
annas

Odpověd uživatele Mravenec je nepřesná. Slovo nepochází z angličtiny, ale do češtiny se dostalo z němčiny, původem je z latiny.
Mravenec sice neuvedl zdroj, z něhož čerpal., aloe tak uvedená citace textu není převzatá z jazykového zdroje. Zřejmě jde o níže uvedený zdroj , stejně nepřesně je to ve Wiki.
https://www.wi­kiwand.com/cs/Se­kret%C3%A1%C5%99_(ad­ministrativa)

U původu slov je důležitá etymologie, ale koho zajímá.

Jiří Rejzek Etymologický slovník

Sekretář = ‘tajemník; skříň s přihrádkami a psací deskou’, Přes něm. Sekretär tvar ze střlat. secretarius ‘tajemník’ od latinského sēcrētum ‘tajemství, odloučenost’ (dále viz :sekret).
Sekretář, tajný písař, který odděleně
uschovával pečeť jako něco tajného.

sekret ‘látka vyměšovaná žlázami, buňkami ap.’, Z lat.sēcrētum tv., vlastně ‘odloučení, tajemství’, původem zpodstatnělý tvar stř.r.
příč. trp. od sēcernere ‘oddělovat, odlučovat’ z sē- ( :se-) a cernere ‘rozlišovat, rozeznávat’

da ny

Administrativa, úředník s nábytkem úzce spuvisí

sekretář (nábytek) – nábytkové vybavení, označení pro větší skříň s přihrádkami, zásuvkami a sklopnou psací deskou, v minulosti často bohatě zdobený intarzováním, dnes běžná součást nábytkových stěn
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sekret%C3%A1%C­5%99
(secretary) Uzavřený nábytek se sklopnými dveřmi pro ukládání dokumentů, šperků a cenností.
Zdroj: n-i-s.cz
https://www.vyznam-slova.com/sekret%C3%A1%C­5%99
https://is.mu­ni.cz/th/ajlpz/DP_Ha­vova.pdf

zjentek

Brabenec 🤦‍♂️, ptám se na takovou tu skříň (;

annas

Určitě nechcete víc slyšet., ale přesto uvádím, že Ještě existuje pták sekretář, přenesené pojmenování. To jsem nevěděla, ale zjistila ve Wiki.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sekret%C3%A1%C­5%99

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hadilov_p%C3%AD­sa%C5%99

Sekretář = hadilov písař vystihuje schopnost ptáka obratně lovit hady (i jedovaté), na stejnou schopnost poukazuje i latinské serpentarius. Druhové jméno písař pak je vysvětlováno tím, že chocholka v klidové poloze připomíná písaře s perem za uchem. Angličané zvou hadilova sekretářem (secretary), což by se dalo vysvětlovat podobně jako české jméno. Latinské rodové jméno (Sagittarius) poukazuje též na hlavová pera, ale znamená lukostřelec (pera připomínají šípy).

zjentek

Díky annas 👍
(Konečně jsem od vás po čase zase uslyšel.)

annas

I když jsem napsala, že na Vaše otázky nebudu odpovídat, protože už několikrát Vás uspokojily nesprávné odpovědi, i když jsem doložila etymologií a znám tvary podst. jmén, která se tvoří od příd. jmen. Beru, že běžný znalec českého jazyka si to neuvědomuje, ale známe se už dlouho, vysvtlila jsem reagovala jsem, protože pro vysvětlení původu slov je řeba znát i to., jak se tvoří přídavná i podstatná jména atd.

Viz Vaše otázka na boubelku, když jste uvěřil laikovi, že podst. jméno pochází od slova boubelatý, i když je přídavné jméno utvořené od podst. jména boubel stejně jako boubelka. Je třeba znát i to, jak se tvoří přídavná a podstatná jména.