Avatar uživatele
Akzeret

Co je to ,,pudl"?

Nemyslím psa, ale čtu od Nerudy Povídky malostranské a v jedné z povídek je: ,,Žena se zachvěla nočním chladem, vzala lampičku ze stolu a postavila ji na pudl, na němž plno krajáčků s čerstvým i přepouštěným máslem a nad nímž houpají se váhy a pletence česneku i cibule." Dál je tam, že ,,Usedla za pudl a…"
Je to nějaký sekretář nebo co? Napadl mě obyčejný pult v krámě, když jsou tam ty váhy a zboží… Jde o povídku V košili. Pro pochopení příběhu to nepotřebuju, je jsem strášně zvědavá, co to je, protože si pod slovem pudl představím pouze psa :)
Moc děkuju

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 3648 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Máte pravdu. Slovo pudl je zastaralý výraz pro kupecký stůl, pult.

Původ slova – od slovesa pulpit – z latinskéhho pulpitum lešení, řečniště, jeviště katedra, později Lesetisch.

Z téhož zdroje je německé Pult Lese – Schreibepult, .eština i polština – pult. . Kdysi i ve stejném významu je německo- rakouské Pudel, Budel. Odtud převzato do češtiny.
Doplňuji:
Původ slova – od jména (nikoliv slovesa) pulpit. Další původ slova není jasný, jak uvádí Etymologický slovník od V. Machka.

Kromě pojmenování psa pudla (z němčiny Pudel – hund) a zmiňovaného pultu, existoval staročeský vrýaz pudla z německého Pudelmütze = čepice.

V val. laš. pak pudlo – měrka na obilí , nádobka na jahody, brynzu , truhlice atd. Slovo odvozené ze dolnoněmeckého Pudel – Paudel – změna t/v.
Staroslověnské pudlo = zadnice – žertovná obměna podle dětské výslovnosti r/u ze slova p.del.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Svého času byl jeden Pudl i tady, teď se jmenuje jinak.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Ivetamrz

Zdravím, prosím nemáte náhodou někdo zkušenosti s popáleninou u psa?

před 1819 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Anetkaprcka

Když se to stane, tak rychle chladit vodou, a nejlepší je, když máte v lékárničce nachystaný hydrogel.

před 1818 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Ivetamrz

Hydrogel? Co to je? Jako pro zvířata přímo?

před 1817 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Anetkaprcka

Já mám koupený hydrogel od https://www.ve­tericyn-eshop.cz/cs/domaci-mazlicci/1047-hydrogel-ve-spreji-pro-vsechna-zv/, pořád ho mám v lékárničce, kdyby se náhodou něco stalo.

před 1816 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Broukk

Jaké jsou vaše zkušenosti s konzervami a granulemi pro své psíky?

před 1851 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Renikled

Já jsem opravdu dlouho hledal granule, které mají kvalitní složení, a je v nich opravdu hodně masa, po několika doporučeních kupujeme konzervy https://krmivo-brit.cz/cs/pro­dukty/psi/283944-brit-fresh-beef-with-pumpkin

před 1850 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek