Akzeret

Co je to ,,pudl"?

Nemyslím psa, ale čtu od Nerudy Povídky malostranské a v jedné z povídek je: ,,Žena se zachvěla nočním chladem, vzala lampičku ze stolu a postavila ji na pudl, na němž plno krajáčků s čerstvým i přepouštěným máslem a nad nímž houpají se váhy a pletence česneku i cibule." Dál je tam, že ,,Usedla za pudl a…"
Je to nějaký sekretář nebo co? Napadl mě obyčejný pult v krámě, když jsou tam ty váhy a zboží… Jde o povídku V košili. Pro pochopení příběhu to nepotřebuju, je jsem strášně zvědavá, co to je, protože si pod slovem pudl představím pouze psa :)
Moc děkuju

Nejlepší odpověď
annas

Máte pravdu. Slovo pudl je zastaralý výraz pro kupecký stůl, pult.

Původ slova – od slovesa pulpit – z latinskéhho pulpitum lešení, řečniště, jeviště katedra, později Lesetisch.

Z téhož zdroje je německé Pult Lese – Schreibepult, .eština i polština – pult. . Kdysi i ve stejném významu je německo- rakouské Pudel, Budel. Odtud převzato do češtiny.
Doplňuji:
Původ slova – od jména (nikoliv slovesa) pulpit. Další původ slova není jasný, jak uvádí Etymologický slovník od V. Machka.

Kromě pojmenování psa pudla (z němčiny Pudel – hund) a zmiňovaného pultu, existoval staročeský vrýaz pudla z německého Pudelmütze = čepice.

V val. laš. pak pudlo – měrka na obilí , nádobka na jahody, brynzu , truhlice atd. Slovo odvozené ze dolnoněmeckého Pudel – Paudel – změna t/v.
Staroslověnské pudlo = zadnice – žertovná obměna podle dětské výslovnosti r/u ze slova p.del.

Další odpovědi
Drap

Svého času byl jeden Pudl i tady, teď se jmenuje jinak.

Ivetamrz

Zdravím, prosím nemáte náhodou někdo zkušenosti s popáleninou u psa?

Anetkaprcka

Když se to stane, tak rychle chladit vodou, a nejlepší je, když máte v lékárničce nachystaný hydrogel.

Ivetamrz

Hydrogel? Co to je? Jako pro zvířata přímo?

Anetkaprcka

Já mám koupený hydrogel od https://www.ve­tericyn-eshop.cz/cs/domaci-mazlicci/1047-hydrogel-ve-spreji-pro-vsechna-zv/, pořád ho mám v lékárničce, kdyby se náhodou něco stalo.

Broukk

Jaké jsou vaše zkušenosti s konzervami a granulemi pro své psíky?

Renikled

Já jsem opravdu dlouho hledal granule, které mají kvalitní složení, a je v nich opravdu hodně masa, po několika doporučeních kupujeme konzervy https://krmivo-brit.cz/cs/pro­dukty/psi/283944-brit-fresh-beef-with-pumpkin