arygnoc

Jak vzniklo rčení „labutí píseň“?

význam znám, ale klidně ho zde můžete prezentovat.

Nejlepší odpověď
annas

Apollón dostal od Dia nejen krásu, ale i vůz, do něhož byli zapřaženy labutě. "Projížděl"se s nimi po světě. Po něm to ve středověku dělali i různí pohádkoví rytíří (např. Lohengrin). Tyto labutě byly bájní ptáci, nadaní lahodným teskným zpěvem. Šlo sice o nářek nad zamrzlou vodou, kdy není dost potravy, ale fantazie lidí vytvořila své. Pokládala labutí zpět za krásný a prorocký.
Ozýval se zřídka, ale vždy věštil něco neblahého, většinou smrt. Nejkrásnější píseň prý labuť zpívala, když ohlašovala vlastní zánik. Zpět, kterým se loučila se životem, prý byl tak vroucí a smutný, že nad ním dojetím tichla veškerá příroda. Všichni antičtí lidé, básníci filozofové této báji věřili a zaházeli s ní jako se skutečností.
Labutí zpět ztotožňovali s posledním tvůrčím činem nebo projevem umírajícho člověka.

Dnes naopak poslední „labutí zpěv“ básníků a vědců nezní vždy smutný, naopak, bývá to prudké, slavné, vítězné, i když teskné vzplanutí plamene před uhasnutím, konečná závěrečná slova života, země a jejích krás, viděná v křišťálovém jasu nesmírných dálek, zbavená už vší malichernosti, rmutu a kalu.

Kniha Kde je zakopaný pes od B. Fučíka.

Další odpovědi
led

Žila raz krásna biela labuť.
Labuť celý život mlčala, namyslená na svoju krásu. Počúvala spev ostatných vtákov. Aj ona chcela niečo zaspievať, otvorila zobák a nič. Pozorovala spevákov a rozmýšľala. Až raz otvorila zobák, vytlačila vzduch z pľúc a zaspievala. Ale jej srdce tú námahu nevydržalo a zomrela.
Odvtedy sa poslednému vrcholovému vystúpeniu hovorí labutia pieseň.
Tak milé deti, dobrú noc.
Doplňuji:
Kerberus, normálne ste ma rozplakali svojím príbehom.
Moja labuť je iná. Vedela, že nedokáže spievať, ale snažila sa o dosiahnúť svoj cieľ. Prekonala samu seba (svoju namyslenosť) a bojovala. Až do poslednej chvíle.

dědapetr

Labutí píseň je ustálené slovní spojení, které vešlo do slovníku jako rčení, přirovnání. Znamená zejména označení posledního dobrého výtvoru nebo velkého vystoupení aktéra, ať již v umění, architektuře, sportu apod.
Původ úsloví

O labuti, která před smrtí zpívá, se zmiňují již antičtí básníci, např. Ovidius. Také řecký dramatik Aischylos se zmiňuje o labutím zpěvu.
Jeden druh labutí, žijící i u nás, se jmenuje Labuť zpěvná – latisnky cygnus cygnus nebo také cygnus musicus. Zoolog Alfred Brehm říká, že labuť opravdu jaksi zpívá, když umírá. A při svých tazích na jih vydávají tito ptáci také zvuky, často znějící harmonicky.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/La­but%C3%AD_p%C3%AD­se%C5%88

led

keď človek neprečíta, čo napíše vyjdú niekedy aj vtipné texty:
oprava:
Moja labuť je iná. Vedela, že nedokáže spievať, ale snažila sa o dosiahnútie svojho cieľa. Prekonala samu seba (svoju namyslenosť) a bojovala. Až do poslednej chvíle.

arygnoc

potlesk.

úžasné!