Válek Petr

Jak vznikl idiom „obracet se v hrobě“?

Nejlepší odpověď
Justin1

Kdo neklidně spí, často se obrací ze strany na stranu. O obracení v hrobě mluvíme v souvislosti s někým, kdo už nežije, ale kdyby mohl vidět, co se děje s tím, co tu po sobě zanechal, byl by nespokojený.

Další odpovědi
elkon

Jak to vzniklo nevím, zřejmě lidová tvořivost. Znamená to, „obracet se v hrobě“ děje se něco, co by dotyčného za života rozzlobilo, s čím by nesouhlasil

Disraeli

Kdy ani kde tato fráze vznikla se neví. Nejstarší záznam, kdy to někdo řekl, je asi 1801: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Turn_in_one%27s_gra­ve#Etymology

Jak vznikla, nebude tak složité, jedná se prostě o popis, že by mrtvý vyjadřoval nevoli nad nějakou situací, stavem věcí. Kdyby o tom věděl (a mohl svou nespokojenost NĚJAK vyjádřit – no a když leží, i když v hrobě, tak se dá nejlíp vyjádřit nepokojenost převracením se)… Někdo tak prostě kdysi poprvé důmyslně poznamenal, že by se mrtvému dnes něco nelíbilo, a tímto způsobem na to upozornil ostatní… jednat by se mělo o člověka (toho zesnulého), který je nějak spjat s tou situací, oborem nebo člověkem/lidmi a ostatní ho znají/znali. Je to časté také v případě některých mrtvých státníků, že by se obraceli v hrobě, kdyby viděli dnešní stav společnosti, politiky. Dále se to často používá v případě zesnulých příbuzných.

Kromě významu samotné fráze, jednotlivé významy jsou nebo by mohly být:
Ten zesnulý nemá/neměl by klid (v jiných jazycích se v této frázi často nepoužívá „BY“, ale uvádí se, že se v tom hrobě skutečně obrací a vlastně má to i českou variantu, že „se MUSÍ obracet v hrobě“), takže nemá díky této situaci pokoj ani ve smrti.
Obrátit se jako odvrátit se (od někoho, něčeho), nemůže se na to dívat anebo jim ukazuje záda = řekněme projev zhzenosti a zklamání.
A vůbec asi to nejlogičtější vysvětlení: převracení se a projevy pohybem, gesty jsou časté pro vyjádření nějakých emocí, pocitů, často i nelibosti. V tomto případě nervózně, nespokojeně se převracet, když ležím/měl bych odpočívat.