FlAsh_7

Jak vznikl název Slovenska?

Nejlepší odpověď
led

Pre neslovákov stačí využiť internet…
pre Slovákov je vecou národnej hrdosti, vedieť o svojej národnosti a Slovensku aspoň základné informácie o Slovensku.

„V oficiálnych prameňoch boli obyvatelia dnešného Slovenska nazývaní Slavus či Sclavus, aby tak boli odlíšení od ostatných slovanských národov. Toto označenie sa prvýkrát objavilo v roku 1029…
Moderný slovenský tvar Slovensko je prvýkrát doložený v roku 1675 v žiadosti broumovského panstva, adresovanej hajtmanovi kraja v Uhorskom Hradišti.“
https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Slovensko

Další odpovědi
annas

Občas stačí využít archiv, získáte odpověď hned.
Např. zde

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/na-kterem-kopci-stanul-praotec-slovak

1. Slovenská historie
„Slovieni, Slověni, národ obývající od 9. století území Slovenska, dnes Slováci (název od roku 1458). Přišli do Karpatské doliny v době Velkého stěhování národů na konci 4. a na začátku 5. století. Původně žili v jednotlivých kmenech. V 7. století je začali využívat a zneužívat turkotatarští nomádi Avaři, kteří obsadili bývalou římskou provincii Panonii (dnes území Maďarska).
Slovanské kmeny se spojily pod vedením kupce Sáma do kmenového svazku, který známe pod názvem Sámova říše. Podle slovenských historiků měl sídlo u Děvínské brány (dnes Děvínská Nová Ves, část Bratislavy). Po Sámově smrti se říše rozpadla, ale v následujícím staletí vznikla dvě sousedící knížectva: knížectví Slovienů (dnešních Slováků) s centrem v Nitře, kde vládl kníže Pribina a knížectví Moravanů s centem v Mikulčicích, kde panoval kníže Mojmír. Ten později vyhnal Pribinu a sjednotil obě knížectví do jednoho státu, známého od 10. století jako Magna Marharia = Velká Morava.atd “

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/na-kterem-kopci-stanul-praotec-slovak

2. Etymologie názvu

"Vznik názvu Slovensko a etnonyma Slováci je pevne spätý s existenciou uhorského štátu. Tým, že sa vo väčšej miere spolu stýkali jednotlivé neslovanské národy Uhorska s pôvodnou slovenskou populáciou, došlo k vytvoreniu zárodkov slovenského povedomia. V oficiálnych prameňoch boli obyvatelia dnešného Slovenska nazývaní Slavus či Sclavus, aby tak boli odlíšení od ostatných slovanských národov. Toto označenie sa prvýkrát objavilo v roku 1029 a potom v rôznych variantoch a jazykoch často od 15. storočia. Pri starších výskytoch podobných tvarov je sporné, či sa myslí slovanské alebo slovenské územie.

Moderný slovenský tvar Slovensko je prvýkrát doložený v roku 1675 v žiadosti broumovského panstva, adresovanej hajtmanovi kraja v Uhorskom Hradišti."

https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Slovensko#E­tymol%C3%B3gia

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.