hanulka11

Jak vysvětlíte tento pojem?

Koupila jsem si dnes jogurt a na víčku bylo natištěno z výroby-
nezávazná doporučená cena .Ještě jsem se s tím nesetkala .Děkuji za vysvětlení.

Nejlepší odpověď
kropitko

Tak já se s tím setkávám a je to prostě tak, že je to cena, kterou doporučuje výrobce, no a pak záleží na obchodníkovi za kolik to bude ve skutečnosti prodávat. 😁

Další odpovědi
Adlim

Jak je to s doporučenou cenou? Jedna ze základních zásad nejen našeho právního řádu laicky řečeno říká: „Co není zakázáno, je dovoleno.“ Uvádění doporučených cen na produktu není nikde výslovně v českém právním řádu zakázáno. Může však za určitých podmínek představovat již zmíněné „nepřímé určení cen“, akt nekalé soutěže ve vztahu ke konkurenci nebo, je-li tato informace pro spotřebitele zavádějící, např. klamavou reklamu.
O doporučené ceně se zmiňuje výslovně zákon o cenách tak, že její uvedení na zboží umožňuje, avšak jen za určitých podmínek :

1. povinné znění takové informace je : „nezávazná doporučená spotřebitelská cena“ (nikoliv tedy jen „doporučená cena“)

Zdroj: http://trendmar­keting.ihned.cz/c1-15010620-doporucene-ceny-v-mezich-zakona

mosoj

Protože také odebírám na živnostenský list určitý druh zboží, vím ,že někteří dodavatelé
v ceníku který mám k dispozici uvádějí doporučenou maloobchodní cenu.
Ale aby ji někdo vytiskl přímo na obal výrobku v dnešní době, není v pořádku !!
Je to podraz od dodavatele. Pokud tohle někdo udělá obchodníkovi, ani bych se nedivil že ten výrobek přestane odebírat. Pokud ovšem má jinou možnost. Pokud nemá je to zneužití dominantního postavení výrobce na trhu.
Hanulka11 : Prodejní ceny určuje trh a už určitě ne výrobce. On se na ní podílí svojí dodavatelskou­ cenou.

hanulka11

Díky , je tam natištěná veliká cena , přišlo by mi divné kdyby to obchodníci zdražili, ale vše je možné. Ale asi bych si ho pak nekoupila.Proč kupovat zdražené věci ,že jo?

kropitko

Jo to je ta demokracie,,,každý si dělá co chce, jestli se vám vyplatí dojet do jiného obchodu, kde budou prodávat za doporučenou cenu, to musíte vědět jen vy. Bydlím na malé vesnici a když mi dojde např. mléko tak ho koupím zde v obchůdku, kde za něj chtějí 18 kč i když o 15 km dál bych koupila za 13 kč,,,ale jen to mléko se nevyplatí. Tak bohužel musím přistoupit na jejich cenu a mléko koupit.