Anonym*

Jak vysoké byly vlny tsunami v roce 2004?

Zdravím. Někde jsem se dočetla, že to bylo 35 metrů, někde, že prý jen 60 cm. (A to mi osobně přijde jako hloupost, protože to by nebylo až tak velké tsunami, kdyby to byly vlny velké cca půl metru) Je tu někdo, kdo si pamatuje na toto tsunami a věděl by to přesněji? Děkuji předem za odpověď. :)

Odpovědi
Edison

Když to víš, tak proč se ptáš?

Víš… ona není důležitá výška, ale množství vody, rychlost a síla, celkově se tomu říká energie… A v každé zasažené oblasti byla hlavně jinak vysoká. Výška je dána tvarem dna.

Dochy

35 metrů mi připadá jako blbost. A jinak to záleží na tom kde to bylo pozorováno, jde o vlnu na moři, nebo o výšku záplav? Jak daleko to bylo od zdroje? Jak je tvarováno dno v pozorované oblasti a jak vypadá terén, který nás zajímá? On i třeba příliv i na otevřeném moři (neuvažuji Středozemní či Černé moře) je cca 80cm, Na pobřeží dosahuje řádově několika málo metrů a pak jsou místa, kde příliv udělá 20m…

Edison

Dochy, příliv a odliv může dělat rozdíl i několika metrů!! A je to celkem běžné. Nemáš na mysli spíše příbojové vlny? To je zase něco jiného.

Dochy

Příliv a odliv na volném moři dělá dle wiki rozdíl asi 80cm mezi minimem a maximem hladiny… Na pobřeží je to v rámci metrů (jak kde). Na některých místech („dobře“ tvarovaná zátoka) to dělá přes 20 metrů. Nemám na mysli příbojové vlny.

Edison

Jj.. Je dobře, že víš, jaký je mezi tím rozdíl. Já jen, že se dost často setkávám s tím, že si to lidé dost často pletou. Evidentně to není tvůj případ.

Edison

Jj.. Je dobře, že víš, jaký je mezi tím rozdíl. Já jen, že se dost často setkávám s tím, že si to lidé dost často pletou. Evidentně to není tvůj případ.