Avatar uživatele
Bronzový

Kde a kdy udeřila největší vlna tsunami?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Tsunami, které vzniklo 26. prosince 2004 v Indickém oceánu, je asi největší přírodní katastrofou moderní historie. Vlny byly způsobeny zemětřesením o síle přesahující 9,0 Richterovy škály, které pohnulo mořským dnem západně od ostrova Sumatra v délce asi 1200 km. Tsunami zasáhlo nejen oblasti v Indickém oceánu, ale jeho účinky byly pozorovány i na pobřeží Jižní Ameriky nebo v Arktidě. Celkem si tato přírodní katastrofa vyžádala přes 220 000 obětí na životech.

http://www.sci.muni.cz/…


Přehled všech tsunami najdete v odkazu
http://sci.muni.cz/…
Doplňuji:
Prošla jsem několik stránek odkazů. Informace se různí. Velikost se určuje podle počtu obětí, výšky vln a celkových následků.. Další odkazy, v nichž je možno informace ověřit. Nejsem v této oblasti takový odborník, abych odpověděla bez odkazu a vydávala informace za své. vědomosti..

Snad největší tsunami způsobilo zemětřesení a následný sesuv v zátoce Lituya na Aljašce, geologové našli doklady přes 600 m vysoké vlny.. Další sesuv po zemětřesení 9. července 1958 o síle 7,7 Richterovy stupnice způsobil vlnu o výšce 530 m.
http://kareldrabek.blog.idnes. cz/…

Nejvyšší známé tsunami bylo vysoké 524 metrů a bylo zaznamenáno ve zálivu Lituya na Aljašce 9. července 1958. Vlna, kterou vyvolal velký sesuv půdy, se pohybovala rychlostí 160km/h. Podívejte se na záběry míst, kterými se tsunami před půl stoletím prohnala.
http://www.stream.cz/…


Jižní Chile, 1960
Největší historické zemětřesení (M = 9,5) zpustošilo 22. května 1960 oblasti jižního Chile. Po hlavním otřesu následovala série dalších zemětřesení podél zlomové plochy dlouhé 1000 km (subdukce desky Nasca). Vzniklé tsunami spolu s zemětřesením znamenalo ztrátu 490 - 5700 lidských životů. Vlna o rychlosti 700 km/h přeběhla celý Pacifik a kromě škod v Chile poničila i pobřeží Havaje a Japonska (animace). Po této události byl původně americký systém PTWC rozšířen do většiny zemí tichomořské oblasti.
http://sci.muni.cz/…

V dubnu 1771 byl Ishigaki zasažen jedním z největších tsunami v nedávné přírodní historii, které vyvolalo zemětřesení o síle kolem 7,5,. Podle záznamů bylo 8,439 usmrcených osob na Ishigaki ostrově a 2,548 na Miyakojima ostrově.
http://translate.google.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Největší vlna tsunami, která kdy byla zaznamenána neni ta, která způsobila nejvíce škod a ztrát na životě... Byla to vlna na Aljašce způsobená zemětřesením v roce 1958 a byla vysoká 524 metrů! Kdyby ta samá vlna zasáhla obydlené území, následky by byli mnohem mnohem větší než v Indonésii v roce 2004.

Zdroj: http://wiki.answers.com/Q/What _was_the_biggest_tsunami_ever_ recorded


Avatar uživatele

Největší tsunami, která byla zaznamenána, měřila 85 m a zasáhla Japonsko 14.4. 1771.
Doplňuji:
Našel jsem ještě toto, ale zdá se mi to přehnané: http://www.serial-online.cz/…

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 1034
Zlatý annas 794
Zlatý Kepler 590
Zlatý beer 514
Zlatý hanulka11 447
Zlatý mosoj 447
Zlatý marci1 369
Zlatý www 357
Zlatý gecco 235
Zlatý zjentek 210

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.