Pavel1212

Jak vypočítat fyzikální příklad?

Napětí akumulátoru je 12 V. Připojíme-li k němu žárovku, poklesne napětí na 10 V, přičemž žárovkou prochází proud 2 A. Jaký odpor má vlákno žárovky?

Vzorec: R = U / I

R = elektrický odpor (ohm)
U = napětí (volt)
I = proud (ampér)

Ptám se, protože nevím, jaké z těch dvou napětí mám do vzorce použít…díky za radu 🙂

Nejlepší odpověď
Mapel

Akumulátor má sice 12V (a je to tvrdý zdroj, nemělo by dojít k poklesu, ale to je asi ten chyták). Tudíž musíš vycházet z aktuálních veličin. Při 10V prochází žárovkou 2A. Takže odpor žárovky je 5 ohmů. To odpovídá i skutečnosti (pohybuje se do 6 ohmů).

Další odpovědi
mosoj

Elektrické veličiny v obvodu je třeba měřit vždy při zatížení. Tedy po připojení žárovky.

Měření napětí na svorkách AKU a baterií bez zatížení je téměř k ničemu. V žádném případě to nevypovídá o stavu AKU!!
Pokud by se toto v praxi stalo, je to známka toho, že akumulátor je vybitý nebo na konci své životnosti !!
Do ohmova zákona je třeba dosazovat reálné hodnoty veličin nikoliv papírové.