josefosmy

Jak vybíráte auto?

Zdravim všechny, chtěl bych se Vás zeptat podle čeho hlavně vybíráte starší ojetý automobil? Například nějaký rok 1998 ?
Doplňuji:
No dobře tak dejme tomu rok +/-2002… jde mi o to, že najdete auto buď za 40,000Kč a nebo taky za 60,000č naprosto totožné (motor, rok, km, výbava)?? V čem je tedy jiné? A co to tedy určuje?

Nejlepší odpověď
anonym

Ročník,který uvádíš není to pravé. I já se poohlížím po ojetém autě(nové již nechci vzhledem k mému věku) a určitě mám nějaká kritéria. Nejideálnější je rok výroby 2005 a výše,celkový vzhled,vozu,počet najetých kilometrů,zda auto má servisní knížku,počet majitelů přede mnou (kuřák nekuřák,žena muž,mladší starší) a samozřejmě cena. A také co požaduji (spotřeba,vyba­vení,komfort) by měla vyhovovat mým potřebám.

Další odpovědi
venkovan

Raději do nového a úvěr a mít na řadu let pokoj od údržby, technických kontrol apod. když ne nové, tak přes značkového prodejce dovoz rok či dva staré ojetiny.
Je to sice drahá varinata, ale zas druhou stranu na řadu let (zpravidla) klid. Nové lehce vydrží 10 let, takže s tímto výhledem to je to samé, jako kupovat starší ojetiny.
Nicméně vše je otázkou stavu rodinného rozpočtu, možnosti si vše sám co nejvíc opravit a priorit v rodině. kdo si zařizuje domácnost, rodinu a má standardní příjem, obtížně si vezme ještě k tomu úvěr na nové auto.

Ar

Josefe, kupovat starší auto je vždy tak trochu loterie Kupovat auto jen podle udaného ročníku výroby , najetých kilometů a servisní knížky, to je ta největší ptákovina kterou lidi dělají a prodejci to moc dobře vědí. Není problém kilometry upravit, servisku si seženete prázdnou a pak si vyplníte dle potřeby. Modely aut se dělají vždy několik let a ve finále můžete zjistit , že jsete sice kupoval auto z roku 2003, ale ve skutečnosti je to 98.
Nejlepší je si vzít sebou někoho kdo auta opravuje a pozná jak na tom ve skutečnosti auto je. Pro takového člověka není problém poznat jestli auto bylo bourné a je po opravě, jestli je některý díl lakovaný, jestli vůz opovídá udavanému roku výroby, jak moc je vůz „zhuntovaný“ a natočené kilometry přibližně odpovídají skutečnosti. Pozná jak na tom je motor, ložiska kol a podle zvuku, Podvozk podle chování za jízdy atd atd.
Těch věcí je spousta podle kterých se to nechá přibližně poznat a nemá cenu je vypisovat páč by to byl hooooodně dlouhý „článek“
Pokud půjdete jako laik kupovat sám auto máte šanci 50 : 50 že naletíte a nebo ne.
Je jedno jestli je to ročník 98 nebo 2011. Ve finále vás to „mladé“ auto může vyjít dráž než nové a dokonce může být tak blbě nabourané a přitom to na první pohled nebude vidět a je to třeba i „neopravitelné“ (zkřížená kára atd.)
Auta opravuju a občas některému známému jdu „poradit“ když něco podobného chce koupit a nestačím se divit hystorkám k prodávaným autům. Nejčastější je původ z německa po důchodci.

anonym

Podívej se na statistiky prodeje to o co je největší zájem to je dobrá koupě pokud kupuješ něco staršího je dobré mít možnost vůz před nákupem odvézt do technické kontroly na prohlídku.

Alesh

Přesně tak, jak píšou kolegové, kupovat auto skoro 15 let staré je holý nerozum. Já mám svoje auto cca 5 let. Momentálně druhé. Udělal jsem to takto:
První jsem kupoval ještě před tzv. „krizí“ 12 let starou Fiestu, tenkrát stála asi 30 tis., když jsem ji po třech letech prodával, tak jsem do ní narval zhruba ještě jednou tu částku. Sice jezdila pěkně, skoro nežrala, ale byl to už starý krám a furt něco odcházelo nebo nefungovalo, i když to bylo po starým dědkovi z Německa. Díly na ní byly strašně drahé. Měnil jsem 2 ze tří dílů výfuku, podvolantový přepínač, poloosu. Jednou mi taky upadl kabel u startéru, takže jsem auto nenatočil, za vlhka někdy nechtěla startovat. Cca po třech letech jsem ji prodal za 6 tis. a byl jsem rád, že jsem se ji zbavil. Koupil jsem 4 roky jetou Fabii 1,4/74kW benzín kombi v plný palbě za 150 tis., něco jsem do toho ještě dal, ale zatím v pohodě. Myslím, že v klidu dalších 5 – 10 let vydrží. Já jí nehoním, má pravidelný servisy, moc nenajedu. A pokud se začne nějak s*át, tak půjde z domu. Jo a ještě jeden příklad ojetýho auta. Švagr má starou Astru, blbnul mu zámek u kufru, snad už to ani nejde rozumně opravit. Dal motor na GO asi za 30 tis., teď mu ale odešla klimatizace. Prostě to máš furt něco. Já bych ti doporučil naškudlit cca 150 tis. a koupit něco rozumnýho cca 5 let starýho.

mosoj

Ta je jako s pivem. Také se nikdo neshodne.

Vyslověně klumpy dnes již nejezdí. Taková automobilka by dnes zkrachovala.
Rpzdíl je v tom, že platíš za značku a ne za užitnou hodnotu.
Cena aut jsou dnes ne velmi nízké úrovni. Takže za 150 000 Kč se dá koupit téměř nové auto.
U ojetých je třeba počítat s tím, že nějaká ta oprava se může vyskytnout. Takže koukat na cenu náhradních dílů a oprav. Ford je typicky značka která má předražené náhradní díly.

Jak říkám těžko radit. Koukej hlavně na stáří vozu a najeté km.
Vycházej z toho že 10 let vydrží dnes každé auto bez velkých oprav. 15 let již každé ne.
Doplňuji:
A 180 000 km by mělo najet každé auto.

honza19hk

já mám auto z roku 1982 a pořád spolehlivě jezdí. ( T813 8×8)

cukrar

Josefe, já jsem vybíral auto několik měsíců. V roce 2010

  1. Fabie krátká, motor 1,4 ***ok splněno
  2. rok 2005–2006 ***ok splněno
  3. barva jedině červená korida, ***ok splněno
  4. nebourané *** nesplněno.
  5. klimatizace ***ok splněno
  6. elektrická okénka a zrcátka ***ok splněno

Karolin89

Mám golfíka z roku 99 až do teď a furt jezdí jako král.

manil

Já ještě brázdím silnice se starým Favoritem :D Raději jsem ho projel Cebii, ať vím, do čeho jdu a spokojenost :D

gryzman

má felda z 99 jezdí naprosto bez problémů a to jsem ji kupoval v r. 14. Uvažuju, že bych obnovil vozovej park a šel do golfa, ale ještě uvidím. Jak si s ním spokojen ty ?

legoxm

Já mám Feldu z 97 a maže to a zatím bez problémů, pro jistotu jsem si ji ale nechal prověřit Cebii, kdyby náhodou, taky si Golfíka prověřoval ?

gryzman

taktéž mám feldu ale z r. 99, kupoval jsem ji z bazaru v r. 14 a jezdí to jako po másle. Jaký máš s Cebii zkušenosti ? já právě váhal zda využít nějakou prověřovací službu. Díky za tvou radu

legoxm

S cebii mám jen kladné zkušenosti, vždy mi prověřili feldu skvěle bez komplikací, musím říct, že lepší prověřovací firmu jsem v ČR zatím nepotkal.

sajtl

já třeba svýho draka prověřoval přes Cebii stejně jako ty, a myslím že to prověřili vcelku slušně, kdybych si kupoval dalšího ojeťáka, tak bych určitě znovu dal na Cebii,ať mi ho prověří