Kepler

Jak vlastně vznikla tradiční představa čerta, ďábla?

Má to snad původ v antické podobě satyra?

https://pixaba­y.com/cs/vector­s/%C4%8F%C3%A1bel-%C4%8Derven%C3%A1-d%C3%A9mon-kreslen%C3%BD-film-29973/

Nejlepší odpověď
annas

"Čert jako dědic původních božstev

Kromě křesťanského vlivu se v postavě čerta silně projevují předkřesťanské slovanské představy.

S čerty či běsy jsou ztotožňováni staří bohové jako Perun a Veles, ale také duchové míst: například čert vystupující v legendě Život svatého Eufrosina ze Pskova je jasným lešijem – lesním duchem. Objevuje se také víra v tom že duchové míst jsou druhořadí andělé kteří při svém pádu skončili na zem a usídlili se v domech, lesích, vodách a močálech. Běsi dále vystupují v Pověsti dávných let , která popisuje zvláštní bytosti v Polocku k roku 1092, pravděpodobně návi – revenanty či obdobu Divoké honby atd.

Na představu čerta v lidovém křesťanství měl pravděpodobně největší vliv zmiňovaný Veles, bůh podsvětí, skotu, magie a divočiny. Podobný proces proběhl u blízce příbuzného baltského Velniase, jehož jméno se stalo obecným označením ďábla. Velesovými atributy pravděpodobně byly rohy, srst a spojení s lesem, které se později přeneslo na čerta, ale také na různé lesní démony jako ruský lešij a Jols, snad i na českého divého muže a hejkala. S čertem a ďáblem také Velese spojují české literární památky z přelomu středověku a novověku, příkladem může být věta z díla Tkadleček pocházejícího z přelomu 14. a 15. století „Ký čert aneb ký veles aneb ký zmek tě proti mně zbudil?“."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8Cert

--

"Lidé si totiž už od počátku všímali, že existuje jakási nepřátelská síla, protiklad dobra. Prostě jakési zlo, které je přítomné v okolním světě i v nich samotných. Cítili, že je mu třeba se postavit a bojovat s ním.

Jenže jak bojovat s něčím, co není vidět? Naši předkové se proto pokoušeli si toto zlo nějak představit – a tak vznikla podoba čerta. Dostal od lidí věnem všechno, co se jim moc nelíbilo: je shrbený, kulhá, je nemytý, páchne, na hlavě má rohy jako kozel (ten také pěkně smrdí), je chlupatý a má zvířecí ocas. Postupem doby se trochu zcivilizoval, to jak lidé přišli na to, že zlo může být na první pohled někdy docela pěkné."

https://www.a­bicko.cz/clanek/prec­ti-si-zabava/10822/kde-se-vzali-certi.html

Jinak je známé, že čerti jsou i padlí andělé, kteří se vzbouřili proti bohu a sváděli lidi ke špatnému chování.

Další odpovědi
jáára

Pamatuješ si eště soudružku učitelku v první třídě?

aliendrone

Je to SPIKNUTÍ! Ve skutečnosti čerti neexistují! Jsou pouze ĎÁBLICE, jednak na Praze 8, druhak ty, které znáš pod všeobecným názvem ŽENY! ;) :D :D

Kepler

jára: jo, byla to stará hnusná stará puška, která mi dala jako první sumární známku na pololetní vysvědčení velkou 3. Pak ale přišel na její místo anděl s ďáblem v těle, kvůli které začal můj fotr chodit na třídní schůzky. A rázem ze mě byl jedničkář!