Filip84

Jak vám vařili v nemocnici, psychiatrické nemocnici nebo jiném obdobném ústavu?

To je taky, že jo, velké thema. Jistě, kdo čeká v nemocnici nějakou vysokou gastronomii, tak je idiot. Na druhou stranu, co jsou s to někde předložit pacientům k sežrání, nad tím zůstává rozum stát.

Tak, jenom tak pro illustraci, tady je nemocniční strava v 16 zemích světa:

https://www.ex­tra.cz/nemocnic­ni-strava-z-16-zemi-sveta-kde-si-pacienti-debuziruji-a-kde-trpi

a tady je článek, ze kterého ten český (pravděpodobně, podle fotek) čerpá:

https://www.sos­cuisine.com/blog/22-hospital-foods-from-around-the-world/.

Já jsem v psychiatrické nemocnici jako pacient nikdy nebyl. V jiné nemocnici jsem byl všeho všudy třikrát: jednou jako malé dítě, a jediné, co se týká jídla, na co se pamatuju, tak byl docela nevábný, otřískaný porculán a bylo to takové koryto. Ale jídlo normální. Potom v pubertě, no a tak tam už spíš šlo o to, že – z mého pohledu – byla ta strava nevhodně poskládána, prostě na snídani chleba, máslo a nějaká marmeláda. Kdyby mi místo toho dali ráno to, co bylo na oběd, a tohle na oběd, tak by to bylo lepší. Některá jídla už byla na hraně pozřetelnosti, ovšem už se moc nepamatuju co. Třeba suchá kaše, taková ta klasika z jídelny, málo mléka, žádné máslo, co ještě byla navařená tři hodiny dopředu, a k tomu karboš. Kdyby k tomu byla alespoň rajčatová omáčka nebo něco, ale takhle to byl docela hnus tohle jíst. No a potřetí to už mi bylo něco přes dvacet, a to bylo dobrý, byla gulášovka, normálně nějaké pečené maso, zelí, Kartoffele. Dobrý, jako žádný zázrak, Bylo na tom hodně znát, že se to vařilo ve velkém hrnci, ale, tak jako, na „závodku“ dobrý.

Takže, abych to shrnul, tak mé vzpomínky na nemocniční stravu, arciť takto kusé, jsou spíše positivní, dal bych jí tak 5,5–6/10. Co do kvality jídla, až na pár výjimek, to šlo, neříkám, že to byla nějaká hitparáda, ale šlo to. Ten zbytek byl, spíš, o tom kulturním rozdílu.

Když bych si měl vybrat, kde marodovat podle žrádla, tak Korea, britský svět (Austrálie, Kanada, UK …), Německo.

Tak co, jak vařili v nemocnicích, psychiatrických nemocnicích a jiných obdobných ústavech, vám?
A které nemocniční jídlo z těch fotek v článcích by vám nejvíce vyhovovalo?

Kdo se chce začíst, tak tady je klub Nemocniční strava na Okounovi: https://www.o­koun.cz/boards/ne­mocnicni_stra­va?f=20211017-131312. Je tam i docela „seriál“ o nemocničním jídle v Itálii. Nebo se můžete tady: https://www.id­nes.cz/zpravy/do­maci/jidlo-v-nemocnicich-vzorovy-jidelnicek-time-out-renata-lukasova-stepanka-capova.A180504_135­629_domaci_nub podívat na cca 90 jídel různě z nemocnic, většina vypadá docela ok. Větší problém se mi vidí s tou studenou kuchyní, to je opravdu hrůza!

Nejlepší odpověď
da ny

V nemocnici vařili tak, že se to dalo sníst, ale nic moc víc.

Bohužel se neptáte na dobu. 😉
Zřejmě Vás zajímá ta porevoluční. Nebude vzpomínat na to, že pacienti dostávali v nemocnici Pivo, minerální vodu, svačiny, druhé večeře (DIA) a vitamíny.
V roce 1994 jsem v Plzni, během 12 denní hospitalizace měla hlad. Koupila jsem si vždy něco sama, abych přežila 😉
2005 – 2010 LDN (zdravotní lůžka). Jako zaměstnanci jsme měli stejný výběr, jako pacienti. Jídlo se dováželo z nedaleké vývařovny (zavařené, v krabicích na plechu i ve várnicích). Většinou bylo velmi chutné, slušná porce.
Ve FN v Plzni nemocnici jsem byla hospitalizována v roce 2010. Platila jse poplatek 100 Kč/den. Za 12 dní jsem měla celodenní menu 1 den a 1 snídani.
(Regulační do roku 2015.)
Na onkologii v Chebu (2011 ozařování a chemoterapie souběžně) vařili tehdy skvěle. Snažili se vyjít mi vstříc napříč všemi dietami z jídelníčku.. Vše mi chutnalo jako „spálené hadry“.
Dnes ve zdejší nemocnici se porce zmenšily, chuť nevalná. Potraviny jsou drahé a šéfkuchař není příliš šikovný. Jíst se to, údajně dá. Někdo chválí, jiný je nespokojený.
Osobně jsem nikdy neočekávala, že si ve zdravotnickém zařízení „pochutnám“. Zasytit se, nemít hlad, to mi stačilo/stačí.
Pracuji v soukromé ordinaci. Obědy ani stravenky nemáme. Vaříme si doma.

Další odpovědi
elkon

V nemocnici mi vařili výborně!

Nebudu psát jméno nemocnice (pochválil jsem jim jídlo i péči mailem), ale při výměně kolena naprostá spokojenost. Jen mohu dodat, že to je jedna z nejlepších nemocnic u nás, nejen v oblasti ortopedie. Stejně tak při následné rehabilitaci a později i v lázních, které jsem si vybral. Naprostá spokojenost ve všem, až mě to překvapilo.

Kelt

V nemocnici mi vařili výborně!

Já jsem byl dvakrát v nemocnici od roku 2018 a byl jsem spokojený. Naštěstí jsem neměl zvláštní stravu, ale stačilo mně to.

Disraeli

V nemocnici vařili tak, že se to dalo sníst, ale nic moc víc.

Nejen, že záleží na zemi (a zdravotnictví), ale i pokud se bavíme o jedné zemi (třeba Česko), tak hraje roli i konkrétní nemocnice. Tj. nemocnice č.1 může mít zcela nechutná jídla pro pacienty („navzdory“ předpisům) a nemocnice č.2 může být o poznání lepší. A klidně to můžou být sousední města (nebo i víc nemocnic v jednom větším městě – ale o tom nemám přehled).

Já v nemocnici jako paceint nebyl snad nikdy (pokud se nepočítá narození) a nezabýval jsem se tímto. Akorát jsem byl hodněkrát na návštěvách a moje sestra je zdravotní sestra (a tři další známí). Z toho, co vím, tak vaří řekněme takové základní minimum (aby to jakžtakž chutnalo, ale hlavně to obsahovalo, co mělo). Tzn., to co konkrétní paceint zrovna potřebuje. Například „tekutou“ stravou – kaše, rozmixovaná jídla a spol – většinou pro ty vážnější případy (a ještě navíc hlídají kolik toho za den vypil a snědl, aby měli přesně zkontrolovaný jeho stav. Musí jíst, mít nějaké živiny, klidně ho budou i nutit nebo ho dají na kapačky atd. Ale taky jsem se setkal s nemocnicí, kde jim bylo docela jedno, jak pacienti jedí – i když jsou třeba skoro na umření po infarktu, mrtvici apod.. a měli by jíst). Z principu jsou myslím dvě základní jídla k dispozici, která dostávají paceinti odpovídající jejich stavu. A jídlo/oběd číslo dvě by mělo totžné s tím, co jedí i zaměstnanci nemocnice (primář, doktoři, sestřičky,..) a to bývá lepší, než jednička.
Dělit se to může na vážnější a méně vážné případy, takže tyto obědy/jídla (alespoň dva druhy) se mohou lišit podle oddělení (ARO, JIP a Interní oddělení to budou mít jinak, než třeba porodní, ambulantní, rehabilitační, následné a jiné péče/oddělení).

aliendrone

V nemocnici, psychiatrické nemocnici atp., jsem nikdy nebyl/a hospitalisován/a.

ANO, o5 DALŠÍ nepovedená anketa, jak je již tradicí, muehehehe… Hele, nezoufej, když se naučil ankety dělat i Rokio, tak to nakonec dáš také! Jen doufám, že to bude dřív, než chcípnu! 😉 😁 😁
Dneska si tě v rasovně moc nedrží a vykopnou domů hned, jakmile se ti po operaci zmírní krvácení na míru rozumně slučitelnou se zachováním životních funkcí. 😮 😄

Takže jsem si vystačil s tím, s čím jsem přišel (byl jsem na oční operaci). Ne že bych se nesnažil ochutnat (znáš to, zvědavost), ale poté co jsem neobratně zařízl příborový nůž do podrážky jménem „vepřový plátek“ jsem to vzdal. K veliké radosti děduly (bylo mu přes 80!) se kterým jsem nasíral sestřičky, páč jsme chodili před pavilon kouřit (musely nás pouštět, jinak jsme byli kdovíproč pod zámkem). Tomu má jídla „by rasovna“ šmakovala a já jsem jedl z přinesených zásob (poučen z minulosti). Ty jsem ani nespotřeboval. Jediné, co jsem zkusil byl pomeranč, trochu starší, vysušený. Jo a bageta z automatu i kafe… inu byly jako z automatu. Jistě každý zná. 😛

Tudíž NEVÍM „jak vařili v nemocnici“, ale mohu posloužit historkami z mariášdoupěte (mého pokoje [dle sestřiček], kde jsme museli hrát, abychom „nerušili ostatní pacienty“). Nevěřil bys JAKÁ SRANDA je, když tři téměř nevidoucí volové hrají karty a tak vůbec.

Tož volím C is richtig, když nemám jinou možnost! Je profesorem matematiky v koncentračním táboře. 🙂

zjentek

V nemocnici vařili dobře, ale mohlo by to být lepší.

Já ti nevím, ve špitálech je prý to nejlepší jídlo co si kde můžeš dát, ale mně osobně stejně nejvíce chutnalo v armádě.

Ametyst

V nemocnici vařili dobře, ale mohlo by to být lepší.

Já ,která při nakupu čtu složení potravin, se naopak ve špitále na nic neptám, a jím, co mi přinesou. 🙂 Chutná mi a jsem vděčná, když pro mě někdo uvaří. Jednou mi dokonce přinesli snídani a oběd zároveň: to když jsem dva dny hladověla před operací. Potom se totiž rozhodli neoperovat: přinesli jídlo, a poslali mě domů.

GM

V nemocnici vařili tak, že to bylo téměř nepoživatelné.

Nemocnice NMnM – otřesné jídlo. A za 12 dní ani kousíček zeleniny nebo ovoce, a to bylo v sezóně. Snídaně a večeře denně chleba s taveňákem.

VaclavZeman

V nemocnici vařili tak, že to bylo téměř nepoživatelné.

Ale nebudu uvadet nazev nemocnice. A je fer dodat, ze mi davala stravu, ktera mela byt vhodna, po me operaci kyly. Nekolik dni i po propusteni jsem se nemohl moc hybat, musel jsem nosit ksandy a doporucovali mi jist par dni jen sporadicky a lehke jidlo. To posledni jsem pochopitelne neposlechl a litoval jsem… Malem jsem svym streleckym koncertem vyprdel diru, kterou mi tam udelali (a to nemluve o plynech po operaci, protoze aby me nejdrive narizli, tak do me museli pustit plyn do ust a ten taky musi nekam vyjit, ze…). Dekuju.

Rokio

V nemocnici, psychiatrické nemocnici atp., jsem nikdy nebyl/a hospitalisován/a.

Rocker

V nemocnici vařili dobře, ale mohlo by to být lepší.

V nemocnici jsem byl hospotalizován dvakrát.
Poprvé asi v 10 letech,to si moc nepamatuji,co nám podávali.Jen si vzpomínám,že ke snídani bývalo mléko se škraloupem,dodnes to nemám rád.
Podruhé jsem byl ve špitálu asi před 8 lety.Měl jsem sice dietu,ale nebylo na co si stěžovat.

jirka F

V nemocnici vařili dobře, ale mohlo by to být lepší.

Já naopak uvedu kde bylo to ve Svitavách na psychiatrické léčebně vařili tam dobře ale mohlo to být lepší.

paul1

V nemocnici vařili dobře, ale mohlo by to být lepší.

Dochy

V nemocnici vařili dobře, ale mohlo by to být lepší.

Zas tak moc jsem toho ještě nezažil… Naštěstí. V Budějkách na infekčním před skoro 30 lety paráda. Na uvítanou krásně vypečené kuřátko – to si pamatuju ještě teď (měl jsem problém ho zbaštit, když jsem měl po punkci zakázáno se hnout z postele, ale to jsem zkrátka sežrat musel)
A před pár lety na Karláku také jedlé. Ne vyloženě dokonalé, mně se jen tak někdo nezavděčí, ale šlo to. Ale ono už to začíná tím prostíráním, Na jednu stranu praktické, na druhou stranu ten šedý termotác s nádobím uvnitř kulturu stolování nevylepší.

Lgee

V nemocnici, psychiatrické nemocnici atp., jsem nikdy nebyl/a hospitalisován/a.

Ale měl bych být (konkrétně v psychiatrické)

Filip84

dany: To je jedno, v jaké době: rozdělit – popsat! 😀 Však já byl taky poprvé hospitalisovaný, jako úplně malý, za Husáka.

Je pravdou, že mi nedocvaklo, že někdo může mít zkušenosti s „ústavním“ jídlem také z druhé strany – jako zaměstnanec „ústavní“ kuchyně, lékař, jiný zdr.personál, bral jsem to ryze z pohledu pacienta.

No, tak vidíš, Ty máš ty zkušenosti bohatší! 😎

Rokio

Vlastně jsem v nemocnici byl. Byla to dětská nemocnice, když mi diagnostikovali autismus. Nevzpomínám si, jak tam vařili. Bylo mi tehdy asi 8 let.

Odpověděl jsem, že jsem v nemocnici hospitalizován nebyl, protože jsem si na tohle nevzpomněl, když jsem odpověď psal.

V psychiatrické léčebně jsem ale nikdy nebyl.

Filip84

Rokio I. Kauflandský: Tak, víš co, „jídelna na nádraží“, Ty asi nebudeš moc náročný strávník, ne? 😃😅

Tak jsou dvě možnosti: buďto to bylo ok, proto si to nepamatuješ (protože kdyby to byla hrůza, budeš se na to pamatovat), nebo Tě bylo tak „hodně“, že Tě strčili do Krankenhausu, že jsi na takové „banality“, jako co je na talíři, vůbec nemyslel, ne?

Filip84

zjentek: Vidíš to, další thema na anketu: strava vojenského eráru! 😅

Filip84

aliendrone: Náhodou, tahle povedená je. Ještě jsem zvažoval rozdělit to na „0–20“, „21–40“, atp., jako procenta, víš, že „0–20“ by byla, jako pětka ve škole, „81–100“ jako jednička ve škole. Uvidíme, zkusím to příště.

Však Tvá odpověď spadá pod „v nemocnici vařili tak, že to bylo téměř nepoživatelné“: zabořil jsi do toho příbor, byla to podešev, tak jsi to vzdal, ale dědek to zbagroval. Když to dědek zbagroval, tak to bylo bagrovatelné, tedy i požívatelné, ale tak jako reálně, s výhradou, u Stalingradu bys si i pochutnal! 😅😂😂😂

Disraeli

Nemám moc parktické zkušenosti, co se týká nemocnic po světě, ale v Ománu jsem byl 2× na návštěvě jedné nemocnici a bylo to tam vlastně stejné jako tady v odkazu (tj. i co se týká jídla, tak opravdu kvalita, rozmitost a bohatá strava): https://royal­hospital.med.om/en­g/catering-services.php

Filip84

Disraeli: No jo, jenže, víš co, to je jak v tom vtipu: Se ptá děda vnoučka, kde byli na dovolené. Tak mu to povykládá a dědek říká: „Jeďte, příští rok, na Krym: moře teplé, na nebi azuro, baby krásné, a na kterou se podíváš, ta ti dá!“ Tak kluk uposlechne ne/moudré rady dědka a další rok jede na dovolenou na Krym. Dědek se ho ptá, jak tam bylo a vnuk říká: „Dědo hrůza! Draho, hlavně chlast, hotel otřesný a baby? Rypák nevídaný a ještě netykavky, tos mi blbě poradil!“ A děda říká: „No, počkej, ale s kým jsi tam byl?“ a kluk na to: „No s kým, asi? Normálně, ne, s ČEDOKem, proč?“ Děda se usměje a praví: „No jo, no, s ČEDOKem. Já tam byl s Wehrmachtem, to bude tím!“ 😅

V Ománu, Kataru, a tady těchto podobných státech, za prvé, mají peníze z ropy. To samo o sobě nic neznamená, kdybychom my měli i těžké prachy z ropy, tak to bude akorát znamenat to, že to „strejčkové“ rozkradou, a pro nás větší drahotu, jako. No, ano, ale v Ománu, Kataru, a tak vůbec a podobně, se pořád za zlodějnu ruce sekaj, nebo věší všem na oči pro vejstrahu, nebo tak něco a podobně! 😅 U nás by to nešlo praktikovat, protože potom, když by byli všichni takto viselci, kdo by makal, jako!? 🤦‍♀️😅😅😅

Takže, tam není vytunelováno, a tam se do veřejných věcí necpe úplně nezbytné minimum, aby se dalo více nakrást a plebs držel hubu a krok, ale se rozumně investuje. No jo, ale to tady, jako, nemůžeš očekávat, to tady není zvykem, to by se, asi, musel zase obnovit dráb, šibeniční vrch a Mistr ostrého meče, jako! Pak možná, snad, tak jako výhledově, by se to trochu zlepšilo. Tak jako reálně, ale ani tak tomu moc nevěřím.

U nás to máš takový komplet:

  1. máš finanční limit, stravní normu na pacoše a den, kolik z toho máš dát na snídani (bývalo to něco pod dvacku 🤦‍♀️😅), na oběd, olevrant a večeři. Do toho se musíš vejít. Takže to, že jsou jako příloha nudle za Kč 20.00 / Kg, respektive dneska Kč 30.00 / kg, že, není tím, že by szpital chtěl na pacoších šporovat, ale tím, že se musí vlézt do kalkulace.
  2. máš omezený rozpočet na zaměstnance. Za ty peníze, co tam ten chief de cuisine dostane, tam opravdu nepůjde vařit žák Escoffiera. Opravdu ne! 😅 Takže, když tam ty laciné nudle, za Kč 30.00 / kg, vaří, tak aby nebyly na sračku, protože je rozvaříš raz – dva, tak ten velký hrnec musí hlídat Světlana s Larisou, které ale někdo zpráská do krabičky tak jako dopředu, aby si pamatovaly („já je trestám dopředu, protože pak už to nemá smysl!“ 😅), že to musí pět minut před koncem opravdu jedna míchat velkou vařechou a druhá co minutu ochutnávat, a pak přecedit, ale že to přecezení a rozprostření těch nudlí musí být velké fofry. A to se obávám, že i kdybys je zpráskal dopředu, že to stejně velké fofry nebudou, protože ony tyto „kádry“ jsou pracovité, to ano, ale tak jako na hodinu. Pro ně není problém být v práci 10 hodin namísto 8, když jim ty dvě hodiny navíc zaplatí, pro ně je problém, aby za 10 hodin, potom, udělaly více práce, než za 8. Protože ony jsou zvyklé si práci šetřit a rozvrhnout, aby jim – náhodou – rychle nedošla! Třeba. 😂😅
  3. No a chefuje tomu někdo, kdo tomu prd rozumí, protože ředitel nemocnice je, teda většinou, lékař (nebo alespoň řezník, nebo tak něco – víš co – příbuzný obor), takže ten ví o vaření a jídle prd.

Omezený rozpočet, blbě zaplacený personál a chef idiot.

To je ještě dobrý, ne, ty výstupy, z toho!? 😃

Lgee

Kolik je zhruba limit osoba/den?

Filip84

Nejméně je to u obviněných a odsouzených (ubytovatel VSČR) Kč 62.00 / den (obv. a ods., pokud nemají léčebnou dietu, nebo nepracují, mají nárok na tři jídla denně), z toho Kč 18.00 snídaně, Kč 24.00 oběd a Kč 20.00 večeře. Obv. a ods. mladistvý má k tomu nápojový přídavek Kč 11.00, pracující obv. má přídavek pracovní Kč 19.00. Pokud má obv. či ods. lékařem nařízenu léčebnou dietu, stravní norma je mezi Kč 77.00 – Kč 83.00 / den.

V nemocnicích, starobincích, psychiatrických nemocnicích, atp., nejsou jednotné stravní limity, liší se podle lokality, a na racionální stravu jsou Kč 60.00 – Kč 100.00, cca. Třeba nemocnice Havířov má Kč 74.00. Třeba na snídani to bývá něco kolem Kč 15.00, na svačinu kolem Kč 9.00.