Ondřejjj

Jak uvolnit kohout vody do pračky? Přes žíně to nelze uvolnit, točím trubkou.

Foto: https://www.scre­encast.com/t/Qn0cR­6sA

Dobrý den, našel by se tu geniální kutil, který by mně pomohl s výměnou kohoutku / ventilu pro přívod vody do pračky? Chtěl jsem jej vyměnit, ale je to přiděláno tak pevně (v závitech jsou žíně, nebo co), že když jsem zabral hasákem, točím i celou trubkou, což mě vylekalo… co teď?? Díky za radu, kdybyste někdo věděli. Aktuální foto: https://www.scre­encast.com/t/Qn0cR­6sA Chci vyměnit jen to stříbrné, ne trubku ve zdi 🙂 Ještě jednou díky, Ondra

Nejlepší odpověď
aliendrone

Geniální kutil? Jo, to jsem úplně celý já, navíc i nejkrásnější ze VŠECH! ;) :D :D

  1. Se mi zdá, ze kohout je natočen nikoliv do trubky, ale do nátrubku – celkem podstatný rozdíl. To je takový spojovací mezikus (pár cm). Prověř!
  2. Jak píše independent – jestli jsi s tím už hnul, je možné, že to těsnit nadále nebude, tudíž by bylo (pokud to bude rosit) vhodné vytočit kohout i s nátrubkem.

Pochopitelně se ti na závit utopený hlouběji ve zdi bude blbě dávat teflonpáska, vlákno apod. při zpětné montáži, nicméně můžeš použít něco jako tohle: https://triker.cz/p-270000001050/Siseal-tesnici-tmel-50-g/

  1. Soudě z obrázku by měly stačit k zachycení nátrubku sikovky (pokud nejsou zrovna kupované od čongů), vypadá to na sádroš, tož ho klidně trochu odloubej pro lepší možnost úchou nátrubku sikovkama. Pak si to zasádříš nebo tam dáš krytku, která tam má správně být. Takže jeden (chlap, je na to potřeba silný stisk) musí sikovkami držet nátrubek, manželka/přítel­kyně/prostě ten slabší může točit kohoutem.

Vhodné je použít před povolováním nějaký povolovač – přesně jak zde píší – rudou brzdovku (jestli ještě seženeš), WD40 sprej (doporučuji), kys. fosforečnou – prostě co máš. Ale bacha, tyhle větší závity musíš „mořit“ podstatně déle, než nějaký M6 šroubek – typicky 24h! (přitom je záhodné to průběžně několikrát znovu obstříknout – doplnit odrezovač a přitom poklepej kladívkem kohout, ale s citem, ne abys to urazil ze zdi – lepší je více menších úderů, než jeden velký)!! ;) :D :D

Myslím, že to dáš, je to prostě jen opruz, no. Ale BACHA! To co píše dudu (nahřátí závitu) je sice pěkné, dobře to funguje na autech apod. – tam nahřeješ autogenem šroub/matici do ruda a pak to jde jak po másle, jenže jestli máš za nátrubkem PLASTOVÉ trubky, tak budeš i s obyčejným vydatnějším ohřátím letlampou AŽ PO KRK V HNOJI – to si POHLÍDEJ, jestli do toho půjdeš!

Další odpovědi
independent

Když už jsi s tou trubkou pohnul, měl bys ji přetěsnit. Vušroubuj to celé, pak to rozeber ve svěráku, nebo dvouma hasákama a trubku s novým konopím našroubuj zpět a pak ten nový kohoutek.

Brblal

Já bych si na to zavolal instalatéra, je to náš známý a on jistě bude vědět, jak to opravit a nezničit to.

dudu

Krajní řešení – oklepat omítku až na trubku za kohoutkem, vydatně nahřát letovací lampou, trubku sevřít hasákem a kohout povolit francouzákem.

Jiří Bohumil

Z fotky je zřejmé, že potrubí je klasický „pozink“, ne plast a ventil je zašroubován do „mufny“. Jde tedy o to, zda se otáčí pouze mufna, nebo i trubka, jež je za ní a jde nejspíš do kolena. Těsnění v závitech je koudelí. Neměl by být problém vyšroubovat to co jde a venku ve svěráku pak ventil. A potom opět namontovat nový ventil a na závit namotat koudel „na vazelinu“, případně těsnící teflonovou koudel, nebo teflonovou pásku a mufnu, nebo celou trubku, našroubovat zpět. Trubku vyměňovat nemusíš, pokud se ti ji už nepodařilo ve zdi ukroutit u závitu v kolínku. To už by byl větší problémek.:-(

Edison

Červená brzdová kapalina, cocacola. Ale profíci na to aj speciální spreje.

Kepler

Cola ani brzdovka by na to asi nezabrala. Nejsou to žíně, ale koudel. Spolehlivě by to rozpustil konc. roztok louhu sodného (NaOH), kovu by to nemělo ublížit. Jenom nevím, jestli se ti podaří ten louh donutit, aby nějak difundoval do toho závitu.

aliendrone

Jiří Bohumil >>> Tak to je od pohledu JASNÉ, že nátrubek je kov (pozink), ale CO JE ZA NÍM nevíme! ;) :D :D Jestli tam je plastová trubka, tak nahřívání je FAKTICKY NANIC!

A přestože nátrubky nejsou moc dlouhé (obvykle pár centimetrů), tak když to vytáhne ven i s ním (tudíž závit trubky bude „utopený“ ve zdi), bude se mu tam bude páska/vlákno (koudel se ještě prodává?) FAKT blbě namotávat – tedy pokud chce aby to těsnilo a nechce rozsekat zeď, aby se k tomu rozumně dostal. Proto doporučuji těsnící tmel, s tím to je brnkačka.;) :D :D

Edison

Keplere, právě, že cocacola funguje dokonale. A víš proč? Je to kyselina fosvorečná. Rovněž vysoký obsah CO2 má velmi pozitivní vliv na vzlínání. Jinak nezpochybňuji louh, ale nejlepší jsou prostě speciální přípravky.

Kepler

K. fosforečná s koudelí nehne, louh ano. Louh spolehlivě rozpustí vlasy v odpadu a většinu organických záležitostí. Mimo to k. fosforečná nepatří mezi silné kyseliny a navíc jí není v cole ani 1 %.