Hapalainen

Nemůžu hnout kohoutem od pračky. Co dělat?

Dobrý den,
nastěhoval jsem se do nového bytu a chtěl jsem zapojit pračku. Pračku jsem zapojil a potřebuji, aby do ní šla voda, jen mi nejde vůbec pohnout tím kohoutkem, co uzavírá vodu. Mám strach, abych něco nezničil.
Četl jsem předchozí odpovědi, ale ty mi nic moc neporadily, vzhledem k tomu, že fotky nelze zobrazit.

Přikládám odkaz na obrázky, který je platný jeden týden:
https://ctrlv­.cz/u4aG
https://ctrlv­.cz/ojdq
https://ctrlv­.cz/fUWE

Nejlepší odpověď
elkon

To křidélko snadno ulomíte, je z plastu (ale dá se koupit jako náhradní díl). Je to malý kulák, se kterým je nutno občas otočit, jinak zarůstá. Můžete ho ale zkusit rozhýbat. Povolte šroubek a páčku demontujte, pak zkuste sikovkami opatrně pohnout kulákem. Pokud se to nepovede, tak vyměnit.

Další odpovědi
Emefej

Jde to jednoduše vyměnit, aly ty si raději zavolej odborníka.

Pepa25

Křidélko na roháčku by mělo jít pootočit směrem dopředu – vypadá to, že kohout je už malinko otevřený. Samozřejmě není z plastu, normálně zaberte. Nebo zkuste nejprve úplně zavřít (kolmo ke stěně) a pak otevřít.

aliendrone

Běžná trable, pračky, záchody, dřezové baterie… :(
Po sejmutí páčky kohoutu>

  1. Vybavený kutil na to vezme elektrický rázový utahovák, nastaví moment cca kolem 10Nm. Ořech z hlavy nwm, ale klasickým šestihranem to nejde, potřebuješ tuším nějaký torx. (snad E9) Musíš zkoušet, jestli máš. Do 30 sekund se to hne, o tom žádná.

NEBO

  1. Nasaď na trn kohoutku 5 (pětku) plochý klíček (jde to i 5,5kou) a jemným poklepáváním kladivem (záleží na jeho hmotnosti, 200g musíš ťukat silněji, než to 1500g ;) :D) na jeho druhý konec blbni tak dlouho, až se to hne. Neuspěchej to, blbni (ťukej po tom) třeba i 5 minut a teprve pak zaber. (chce to praxi, když nevíš, tak je lepší poklepávat déle)
  2. Pomocí kleští (sikovky) jak píše elkon to také jde, musíš je ale SILNĚ stisknout trn kohoutu, jinak hrozí jeho „ohoblování“. Nevýhoda tohoto postupu je, že někdy urveš celý trn, pokud je to řádně „zarostlé“. Dobré je před tím, než zabereš s tím párkrát „pocukat“ menší silou.

Pepa25 má sice pravdu o směru otáčení (jasně to vidíš „kam točit“ na spodním vybrání páčky), ale jinak na něj v žádném případě NEDEJ! Téměř na tuty je páčka plastová (celokovové se tyhle kohouty sice také dělají, ale obvykle se standardně nemontují, pouze za příplatek) a kdybys ji chytil do kleští, tak ji na beton odděláš. Navíc tam téměř nikdy není roháček, ale jen 2 rovnověžné vybrání z jinak kruhového profilu. (akurátní na 5ku plochý klíč)

Hele, žádná „atomvěda“ to není, to dáš. Pravidlo je „lépe méně síly a více času“. A až to povolí, tak kohout ještě několirkát rozhýbej (otevři a zavři), než tam přišroubuješ páčku z5. A cca 1× čtvrtletně kohout taktéž párkrát otevři/zavři, předejdeš tím jeho „zarůstání“, tedy problému, kterému čelíš. :)