dust8

Jak transfúze krve kompletně obmění původní krev pro léčbu špatné krve?

Nejlepší odpověď
annas

Podle vašeho dotazu jde o tzv,. výměnnou transfuzi.

"Výměnná transfuze -emolytická nemoc –

Výměnná transfuze je potenciálně život zachraňující procedura, která se provádí proti účinkům závažné žloutenky nebo změn v krvi v důsledku onemocnění, jako je srpkovitá anémie.

Tento postup zahrnuje pomalé odebírání krve osoby a její nahrazení čerstvou dárcovskou krví nebo plazmou.

Popis

Výměnná transfuze vyžaduje odebrání a výměnu krve dané osoby. Ve většině případů to zahrnuje umístění jedné nebo více tenkých trubiček, nazývaných katétry, do krevní cévy. Výměnná transfuze probíhá v cyklech, každá nejčastěji trvá několik minut.

Krev člověka se pomalu odebírá (nejčastěji asi 5 až 20 ml najednou, v závislosti na velikosti osoby a závažnosti onemocnění). Do těla člověka proudí stejné množství čerstvé, předehřáté krve nebo plazmy. Tento cyklus se opakuje, dokud není nahrazen správný objem krve.

Po výměnné transfuzi mohou být katétry ponechány na místě v případě, že je třeba postup opakovat.

Při chorobách, jako je srpkovitá anémie, je krev odstraněna a nahrazena dárcovskou krví.

V podmínkách, jako je novorozenecká polycytémie , je odebráno určité množství krve dítěte a nahrazeno normálním fyziologickým roztokem, plazmou (čirou tekutou částí krve) nebo albuminem (roztok krevních bílkovin). To snižuje celkový počet červených krvinek v těle a usnadňuje průtok krve tělem.

Výměnná transfuze může být nutná k léčbě následujících sta­vů:

Nebezpečně vysoký počet červených krvinek u novorozenců (novorozenecká polycytémie)
Hemolytické onemocnění novorozence vyvolané Rh
Těžké poruchy chemie těla
Těžká novorozenecká žloutenka, která nereaguje na fototerapii bili světla
Těžká srpkovitá krize
Toxické účinky některých léků"

více v odkazu

https://medli­neplus.gov/en­cy/article/002923­.htm

Další odpovědi
Kepler

Domnívám se, že ke kompletní výměně nedochází. Lidské tělo obsahuje 4 – 6 l krve a ztráta 1/3 tohoto objemu je už život ohrožující. Transfúzí se dodává buď plná krev (např. při masivním krvácení), nebo jenom některé její složky. Má-li někdo „špatnou krev“, kdy v krvi něco chybí, nebo naopak přebývá (infekce – otrava krve), transfúzí se nic neřeší. Je třeba zahájit léčbu a odstranit příčinu.

aliendrone

Myslíš jako: „Starou krev vypustím a novou tam dám, šrumy šrumy šrumajdá!“?
To asi těžko, lidskou krev nemůžeš zcela vypustit BEZ takových prkotin, jako je smrt apod., víš?

Technicky vzato je v dnešní době krevní transfúze prováděna velmi vzácně, termín se ze zvyklosti používá již od počátků minulého století, kdy docházelo k přímému propojení dárce a příjemce. Dnes jde spíš o krevní infúze, bo umíme krev rozumně skladovat, na rozdíl od počátků krevních výměn a doplňování.

Nicméně protože starou krev nemůžeš jen tak „dočista vypustit“, doplňuješ ji stále novou a podíl (koncentrace) původní krve v těle sice klesá, nikdy ale ne úplně na nulu. Takže o KOMPLETNÍ výměně NELZE mluvit. Jiná věc je tzv. „krevní výměna“ (např. u leukemiků), která jakkoliv se nazývá výměnou, tak stále pro ni platí, co jsem napsal výše. :)

Drap

špatná se vypustí a nová průběžně dodává.

Disraeli

Nevím o žádné obměně.
Transfuze mezi nekompatibilními krevními skupinami vede k imunitíní reakci, která odmítá tu cizí krev/krvinky. Krvinky darované krve se rozpadají a vzniklé chemické reakce mohou nadělat spoustu závažných zdravotních problémů, selhání některých orgánů i smrt. Ale žádná obměna nenastane. Nastane nepřijetí a rozpad té krve jiného typu.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Kepler

alien: vidím, že tomu rozumíš, ale platí to opravdu jen pro normální lidi. U tebe je to jako vypustit a znovu napustit topnou soustavu v baráku, nebo výměna brzdovky v Trabantu. HA HA HA, zasmáli se zbrojnoši!

aliendrone

Kepler>>> Ty CHMEYDE!! Vyzrazovat důvěrné podrobnosti o mé biotechnologii – TO SE DĚLÁ?!? Okamžitě píši škemravý e-mail Její Excelenci o návod na uvrhnutí prokletí „věčného uvadání/zvadlosti“, uvidíme kdo se PAK bude smát! ;) :D :D

Kepler

Trúbo jedna štramberská, to byla záměrná dezinformace! Přece nemůžu dopustit, aby si tě odnesla ta manželka Satanova na svém primitivním koštěti. Jsem tvůj obdivovatel a tak tě nejraději zahluším jako skokana zeleného osobně!

Disraeli

Jinak nevím, jak to myslíš s tou špatnou krví… ale ani při klasické transfuzi nedochází k obměně. transFUZE (=fúze)