Avatar uživatele
Zlatý

Jak to, že čeští řidiči se dodnes nenaučili "zipovat" třeba při nájezdu na dálnici, když pravidla jsou jasná?

Je to typická bezohlednost českých řidičů? Nebo jsou oproti těm ze západu tak blbí? Už to trvá asi 20 let a furt se to nevžilo.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Keplere, tak si to přečti ještě jednou a vychladni. Na nájezdech, přesněji pravidla pro připojovací a průběžný pruh jsou jasně dána a pravidlo zipu tam NEPLATÍ!!!! Pravidla jsou JASNÁ! Dále nezaměňovat pravidlo zipu s předností v jízdě. To jsou dvě zcela rozdílné věci. a dá se na to dost dobře doplatit.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Nevím, neřídím, ale myslím, že v tom bude něco jako Já, já, já, jenom já, a ostatní mi skočte na hrb.
U nás před časem došlo k zúžení hlavní silnice a byla u toho cedule, že se má dávat přednost MHD, a nebylo žádné zpoždění, i když osobáky stály v koloně. Na druhou stranu v centru byla jedna ulice uzavřená a cesta vedla oklikou, a tvořily se dost mocné kolony, a žádného z řidičů osobních aut nenapadlo dát přednost busům MHD, takže tyto mívaly i deset minut zpoždění oproti jízdnímu řádu.
Takže je to bezohlednost a nechoota, já, já, já ....


Avatar uživatele
Zlatý

Přikláním se k variantě č.3- burani (too much). Největší brzdou jsou exoti, kteří postávají s vyhozeným blinkrem 10.000 mil před koncem zipu a NEMÍNÍ v klidu dojet až do konce, na místo, kterýmu já říkám souběh! A PRÁVĚ TAM je nejméně příležitostí druhého blokovat.


Avatar uživatele
Bronzový

Pozor, je třeba rozlišovat
a) pravidlo zipu, které se uplatní při souběžné jízdě, kdy jeden z pruhů končí (viz §12 odst. 3 a 5 silničního zákona) - zde se situace IMHO především díky osvětě zlepšuje
b) zmíněné najíždění na dálnici, kde platí úplně jiná pravidla - konkrétně § 12 odst 7: "Při zařazování z připojovacího pruhu do průběžného pruhu řidič nesmí ohrozit řidiče jedoucí v průběžném pruhu. "! Viz také článek v příloze.

Zdroj: https://www.garaz.cz/clanek/um ite-spravne-najet-na-dalnici-2 1002622


Avatar uživatele
Bronzový

Myslím, že toje kombinace obého, o čem píše zjentek i iceT.
Postarší sváteční řidiči, mladí JÁ JÁ řidiči a mladé řidičky, které se bojí všeho.


Avatar uživatele
Zlatý

Víš ty co? Já myslím, že poslední dobou se situace zlepšuje, alespoň tady v Práglu. Řešili jsme to nedávno na katedře výčepně-konzumační informatiky a přišli jsme na to, že to asi bude mít souvislost s autokamerami, které má už dneska kdekdo. A proto se nebojí neuhnout vocáskovi, který se cpe "mimo pořadí". JJ, už přestává platit "mám větší auto, takže mám i přednost" - klidně ti neuhne "nákupní taška" a jde naplno do tebe, až kliky a zrcátka lítají! Což je podle mne dobře, jsem pro jakýkoliv postup vedoucí ke zvýšení rychlosti dopravní obslužnosti. :)


Avatar uživatele
Stříbrný

Pane Keplere, je to tím, že se "čeští řidiči se dodnes nenaučili" dodnes neaučili pravidla o provozu, nebo je dodržovat. To není jen o zipu, ale o vlastnosti člověka.
Koukněte se na semafor na křižovatce a počítejte, kolik řidičů ještě projelo a mělo již zastavit.
Už aby bylo pravidelné školení všech řidičů.


Avatar uživatele
Stříbrný

Pravidal jsou jasná. Zip se při nájezdu na dálnici nepužívá.


Avatar uživatele
Zlatý

... už to nechlastej !!! napsat takovou blbost !!! asi ti zip opravdu nic neříká !!!

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Pepa25

Edison: to je v pohodě, Kepler za trest stokrát opíše "Při zařazování z připojovacího pruhu do průběžného pruhu řidič nesmí ohrozit řidiče jedoucí v průběžném pruhu." no a my ostatní jsme si to zopakovali a ujasnili, což se vždy hodí ;-)

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Naprosto souhlasím...
Ještě dodám, že pravidlo zipu NENÍ přednost v jízdě. Z toho plyne: 1. Řidič jedoucí v pruhu, který končí NESMÍ ohrozit řidiče v pruhu, který pokračuje. 2. pokud se sjíždějí pruhy BEZ rozlišení, který končí, pak platí přednost Z PRAVA. A pravidlo o přednosti má přednost před pravidlem zipu.

 

Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Auta a doprava

Zlatý Drap 968
Stříbrný cukrar 868
Zlatý mosoj 777
Zlatý Kepler 599
Zlatý gecco 478
Zlatý Dochy 300
Zlatý led 295
Stříbrný honza19hk 288
Zlatý Hlada 283
Zlatý Lamalam 279

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.