Avatar uživatele
Kepler

Jak to, že čeští řidiči se dodnes nenaučili „zipovat“ třeba při nájezdu na dálnici, když pravidla jsou jasná?

Je to typická bezohlednost českých řidičů? Nebo jsou oproti těm ze západu tak blbí? Už to trvá asi 20 let a furt se to nevžilo.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 1660 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Edison

Keplere, tak si to přečti ještě jednou a vychladni. Na nájezdech, přesněji pravidla pro připojovací a průběžný pruh jsou jasně dána a pravidlo zipu tam NEPLATÍ!!!! Pravidla jsou JASNÁ! Dále nezaměňovat pravidlo zipu s předností v jízdě. To jsou dvě zcela rozdílné věci. a dá se na to dost dobře doplatit.

Upravil/a: Edison

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Mc Merkurion Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
iceT

Nevím, neřídím, ale myslím, že v tom bude něco jako Já, já, já, jenom já, a ostatní mi skočte na hrb.
U nás před časem došlo k zúžení hlavní silnice a byla u toho cedule, že se má dávat přednost MHD, a nebylo žádné zpoždění, i když osobáky stály v koloně. Na druhou stranu v centru byla jedna ulice uzavřená a cesta vedla oklikou, a tvořily se dost mocné kolony, a žádného z řidičů osobních aut nenapadlo dát přednost busům MHD, takže tyto mívaly i deset minut zpoždění oproti jízdnímu řádu.
Takže je to bezohlednost a nechoota, já, já, já …

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zjentek

Přikláním se k variantě č.3– burani (too much). Největší brzdou jsou exoti, kteří postávají s vyhozeným blinkrem 10.000 mil před koncem zipu a NEMÍNÍ v klidu dojet až do konce, na místo, kterýmu já říkám souběh! A PRÁVĚ TAM je nejméně příležitostí druhého blokovat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Pozor, je třeba rozlišovat

  1. pravidlo zipu, které se uplatní při souběžné jízdě, kdy jeden z pruhů končí (viz §12 odst. 3 a 5 silničního zákona) – zde se situace IMHO především díky osvětě zlepšuje
  2. zmíněné najíždění na dálnici, kde platí úplně jiná pravidla – konkrétně § 12 odst 7: "Při zařazování z připojovacího pruhu do průběžného pruhu řidič nesmí ohrozit řidiče jedoucí v průběžném pruhu. "! Viz také článek v příloze.

Zdroj: https://www.ga­raz.cz/clanek/u­mite-spravne-najet-na-dalnici-21002622

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
nyjono

Myslím, že toje kombinace obého, o čem píše zjentek i iceT.
Postarší sváteční řidiči, mladí JÁ JÁ řidiči a mladé řidičky, které se bojí všeho.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Víš ty co? Já myslím, že poslední dobou se situace zlepšuje, alespoň tady v Práglu. Řešili jsme to nedávno na katedře výčepně-konzumační informatiky a přišli jsme na to, že to asi bude mít souvislost s autokamerami, které má už dneska kdekdo. A proto se nebojí neuhnout vocáskovi, který se cpe „mimo pořadí“. JJ, už přestává platit „mám větší auto, takže mám i přednost“ – klidně ti neuhne „nákupní taška“ a jde naplno do tebe, až kliky a zrcátka lítají! Což je podle mne dobře, jsem pro jakýkoliv postup vedoucí ke zvýšení rychlosti dopravní obslužnosti. :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cukrar

Pane Keplere, je to tím, že se „čeští řidiči se dodnes nenaučili“ dodnes neaučili pravidla o provozu, nebo je dodržovat. To není jen o zipu, ale o vlastnosti člověka.
Koukněte se na semafor na křižovatce a počítejte, kolik řidičů ještě projelo a mělo již zastavit.
Už aby bylo pravidelné školení všech řidičů.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Klaproth

Pravidal jsou jasná. Zip se při nájezdu na dálnici nepužívá.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mc Merkurion

… už to nechlastej !!! napsat takovou blbost !!! asi ti zip opravdu nic neříká !!!

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Pepa25

Edison: to je v pohodě, Kepler za trest stokrát opíše „Při zařazování z připojovacího pruhu do průběžného pruhu řidič nesmí ohrozit řidiče jedoucí v průběžném pruhu.“ no a my ostatní jsme si to zopakovali a ujasnili, což se vždy hodí 😉

před 1660 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Naprosto souhlasím…
Ještě dodám, že pravidlo zipu NENÍ přednost v jízdě. Z toho plyne: 1. Řidič jedoucí v pruhu, který končí NESMÍ ohrozit řidiče v pruhu, který pokračuje. 2. pokud se sjíždějí pruhy BEZ rozlišení, který končí, pak platí přednost Z PRAVA. A pravidlo o přednosti má přednost před pravidlem zipu.

před 1660 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek