paul1

Jak to vlastně bylo s invazí do Československa v r. 1968?

Některé prameny uvádí, že to bylo rozhodnutí Ukrajinců, dále se uvádí, že je to lež, že rozhodovalo polytbyro, kde bylo 7 Rusů (Brežněv, Voronov, Kirilenko, Kosygin, Šelepin, Suslov a Poljanskij), 2 Ukrajinci (Podgornyj a Šelest), 1 Bělorus (Mazurov) a 1 Lotyš (Pelše).

https://www.no­vinky.cz/clanek/do­maci-jak-kreml-rozhodoval-o-vpadu-vojsk-do-ceskoslovenska-40205515
https://www.top­ky.sk/cl/10/15­22649/Sovietska-invazia-do-Ceskoslovenska-v-roku-1968-ocami-USA--Hlbkova-analyza-v-odtajnenych-spisoch-CIA
Doplňuji otázku:
Celé to vzniklo po rozhovoru se sousedem, který se mne snažil přesvědčit, že za všechno mohou Ukrajinci. Nemá PC, tak jsem se snažil najít nějaké info o tom, jaké bylo složení polytbyra. Nenašel jsem advokátní 🙂 odpověď , jen něco v diskusích, ani AI nevěděla. Tak jsem se s důvěrou obrátil na tuto komunitu, kde jak vím (tedy spíše věděl jsem, resp. doufal jsem) se nachází dostatek znalých jedinců, kteří by mohli pomoct. No mýlil jsem se. Nějako jsem narazil, či do něčeho šlápnul a rozpoutal množství odpovědí, zčásti nesmyslných a mne obviňujících z něčeho, na co jsem se vůbec neptal. Asi to bude tím teplem, ono jistě má neblahý vliv. Já jsem to opravdu prožil, sice v menším městě, ale plně informován. Nepamatuji se ale, že by někde se mluvilo o tom, kdo jmenovitě rozhodnul o invazi. Vím ale, že popud k tomu dodali někteří pos...... komunisté, kteří se báli, že v Československu nastane něco podobného Maďarsku v roku 1956.
Nedozvěděl jsem se co jsem chtěl, ale to neva. Souseda i tak nepřesvědčím. Patří k té druhé polovině národa s jinými názory jako já a i kdybych zjistil pravdu, asi ho to i tak nepřesvědčí. Takže toť vše, co bych k tomu chtěl říct. Hezký zbytek dne. P.

Nejlepší odpověď
Ametyst

Je nesmysl posuzovat události, které se staly za existence Sovětského Svazu, z dnešního hlediska národností. Snad ne proto, že dnes vlají žluto-modré vlajky všude, i na našich státních budovách, jako znak české vstřícné připodělanosti.
Vedoucí úloha komunistické strany byla za existence SSSR prioritou. Jak píše trefně aliendrone, byl tu proletářský internacionalismus jako zhůvěřilá ideologie marxismu-leninismu.

Další odpovědi
aliendrone

Teď nwm, jestli to je provokační otázka anebo se opravdu snažíš události pochopit (jakkoliv jako již tehdy dospělý jedinec to musíš vědět takříkajíc „z první ruky“ a nad dnešními pindy si můžeš leda tak znechuceně odplivnout. 😐

To, že se DNES všelijací šmejdi (bez ohledu na stranu barikády) snaží využít kdeco za účelem posílení vlastních pindů není nic překvapujícího. Zaráží mne ale, že s takovou jistotou řadíš Brežněva mezi Rusáky a už vůbec to nechápu u Poljanského 😮 (klidně a bez uzardění OBĚMA připlácnu nálepku Ukrajinec, zvláště v druhém případě). Náhoda? Omyl? Nebo ÚMYSL?

Ale co už, ono to VŮBEC NENÍ DŮLEŽITÉ! Venkoncem on takový Stalin, který (s vyjímkou mládí) komunikoval většinu života RUSKY byl GRUZÍNEC (vlastním jménem Džugašvili) a jak jistě víš, tak za něj se děly ty největší chlívárny.

Netuším, jak se ti mohlo vůbec stát, že si nepamatuješ, že tehdy se na národnosti bral spíše jen formální ohled (samé kecy, skutek utek). Ano, rozhodovalo politbyro, jenže bylo fuk, kdo v něm sedí. Nerozhodovali „nějací Rusové či Ukrajinci“, ale BOLŠEVICI a TO je podstatné. Vážně jsi nikdy neslyšel o „proletářském internacionalismu“, který byl v každém ohledu NAD nějakými národnostními, etnickými či jakýmikoliv jinými kritérii? Vážně netušíš, že třeba i takový „třídní původ“ hrál VÉTŠÍ ROLI (než národnost) v bolševickém systému? 😮 😕

cappuccino

@paul1: docela me tvoje otazka zarazi! ! Vzdyt ty jsi to (vzhledem k Tvemu veku) musel zazit na vlastni kuzi! Proc si dneska myslis, ze to bylo jinak, nez to bylo? To se nechas ovlivnit medii?

U mladeze se ani nedivim, ti maji uplne jine zajmy. Ale to je spis ostuda pro jejich rodice!
https://www.id­nes.cz/zpravy/do­maci/anketa-srpen-1968-povedomi-o-okupaci-sovetska-vojska-mladi-lide.A230817_145­236_domaci_chtl

Filip84

SSSR neměl plularitu politických stran, ani v rámci tzv. národní fronty, jako ku příkladu u nás, nebo v KLDR, jedinou povolenou politickou stranou (legálně) byla VKP(b), následně přejmenovaná na KSSR.

Politická rozhodnutí byla přijímána na principu demokratického centralismu, tj. vedla se diskuse, po diskusi přišlo veřejné hlasování, výsledek hlasování byl závazný, jak pro orgán, který hlasoval, tak pro orgány nižší.

Jestliže, tedy, padlo rozhodnutí o tom, že se provede vojenská operace na území ČSSR (kterou, mimochodem, neprováděl pouze SSSR, ale také DDR, PRL, MLR, atd.), z povahy věci šlo o rozhodnutí Nejvyššího sovětu SSSR.

Delegáti KSSR do Nejvyššího sovětu SSSR byli pravidelně voleni a seskládáni recipročně ze všech svazových republik SSSR. Proto je Tvá otázka naprosto a komplexně nesmyslná: prostě tam byli Rusové, Ukrajinci, Tadžikové, etc. etc. etc.

led

Vy si naivne myslíte, že celá akcia vstupu vojsk VZ do Československa (včetne vojsk NDR, čo mnohí popierajú, ale svedkovia ešte žijú) bola vykonaná bez vedomia USA a NSR? Bláhová naivita. Od vzniku NATO a Waršavskej zmluvy bola dohodnutá čiara, ktorú tvorili západné hranice Poľska, Československa a Maďarska, ktorú ani jedna nepriateľská strana neprekročila. Prirodzene nehovorím o tajných službách, ktoré naopak zosilnili svoju činnosť na území nepriateľa.

dr.luha

Byla stanovena obranná linie Varšavské smlouvy. Američané – NATO v západním Německu chtělo tuto linii prolomit a provést v ČSSR převrat. Pokud chtěli Rusi udržet východní obranný blok v celku, neměli jinou možnost. Vidíme i v dnešní době, jak se usáci derou k ruským hranicím, klidně obětují všechny ukrajince.

Pepa25

Tuto otázku opravdu myslíte vážně? Kde bylo podle vás rozhodnutí o invazi přijalo – v Moskvě nebo v Kyjevě? Pokud pořád váhátě: v roce 1914 vyhlásili Srbsku válku Češi nebo Rakousko-Uhersko?

Reaguju na doplnění: mně bylo jasné, že to není z vaší hlavy, proto ten úvodní dotaz, zda je to myšleno vážně. Ty další dvě otázky můžete položit sousedovi – ano, jsou do určité míry řečnické, ale je z toho snad zřejmé, že moderní „za všechno mohou Ukrajinci“ je v tomto případě naprosto mimo mísu …

elkon

Nesleduj hloupé weby a nebudeš mít „maglajs“ v hlavě.
Tady máš autentické záběry a vzpomínky pamětníků. Bez dezinformačních blafů pochybných webů.
https://www.y­outube.com/re­sults?search_qu­ery=okupace+1968+roz­hlas

INRI

Když něco nejde po dobrém řeší se to po zlém o tom je násilí a konflikty

narativvvv

Nevím, nezažil jsem to. Jen mě tak právě napadlo jestli náhodou ti okupanti z roku 1968 neměli statisticky menší počet vražd a znásilnění na místním obyvatelstvu než jedna nejmenovaná skupina „vysokoškoláků“ 😉

Kryšpín

Paul1 nedráždit pamětníky zdejší důchodce kteří věrně věřili prolhanému Dubčekovi o jiném Ismu / provolávali slávu na 1 máje a normalizovali se soudruhem Husákem / ve Varšavské smlouvě. Postačí dohledat odtajněné svazky KGB.

aliendrone

paul1>>> Tak vážně nwm co chceš. Že na vrcholu mocenské pyramidy bylo POLITBYRO UV KSSS snad víš (o tom, že by nějaká svazová republika [včetně Ruské!] ROZHODOVALA o zahraniční politice nemůže být řeč. Strana měla ve všech ohledech vedoucí postavení (a to i NAD všesvazovou vládou – stejně jako u nás), v ní UV KSSS a v něm politbyro (jakkoliv se běžně stávalo, že třeba člen politbyra byl zároveň i ministrem vlády).

Národnost NEBYLA důležitá, nejmocnější straník (generální tajemník) byl svého času Gruzínec Stalin, po něm Ukrajinec Chruščov, po něm další Ukrajinec Brežněv… Národnost prostě NEHRÁLA ROLI, ovšem to, jak veliký jsi byl bolševik ANO.

Hele, pitomost těhle úvah (Rusové nebo Ukrajinci?) mohu demonstrovat třeba na našem příkladě. V 1989 bylo ve straně „reformní křídlo“ (např. Čalfa) a „konzervativní“ (např. Štěpán), to snad chápeš. Mohu si udělat statistiku, ve které skupině bylo více Sparťanů a ve které Slávistů. A PAK DEBILNĚ tvrdit, že např. Sparťané byli „demokratičtí revolucionáří“ a Slávisté „bolševičtí zpátečníci“ – stejné je rozklíčování politbyra UV KSSS podle národnosti, chápeš? Prostě soused je DEBIL, ví kulový a ještě by chtěl pomník, no.

Jestli ti tohle nestačí, přihodím https://hister­l.ru/lectures/sos­tav_politbiro­.htm?ysclid=llmp0kf­4mx135065080 a k tomu ještě dodám, že do politbyra mezi 23. a 24. sjezdem (v období této sestavy) byl přijat jako kandidát členství v politbyru J. Andropov (který se stal řádným členem politbyra až někdy po 24. sjezdu myslím). Lépe odpovědět nedovedu ani kdybych si navlékl 5 svetrů. 😉 😁

cappuccino

@paul 1: Ne, neni to horkem! Je to tim, ze jsi nas iritoval svoji polozenou otazkou. Mel jsi se zminit, co presne hledas a za jakym ucelem.
Ale pokud mas souseda jako mame my, tak je to stejne zbytecne. Ten byl za tehdejsi okupaci rad, protoze mohl s od Rusaku kupovat levnou vodku a kseftovat s cigaretama. Navic byl stastny za tehdejsi system, ktery mu “umoznil” pracovat v uranovych dolech kde si vydelal dost penez! A nevymluvis mu, ze tam posilali lidi za trest! No nic, aspon ma ted nadprumerny duchod, ale stejne je vecne nespokojeny!
Pro takoveho souseda je ztrata casu, neco vyhledavat.

paul1

🙂

Pepa25

led: vaše formulace, že to nebylo „bez vědomí USA a NSR“ je správná (dověděli si to krátce před provedením), ale z dalšího textu vyplývá, jakoby s tím měl Západ souhlasit v rámci rozdělení Evropy. To samozřejmě není pravda, docela hezky to konec konců popisuje i Wikipedia: „Spojené státy americké na tuto skutečnost nijak nereagovaly, neboť pro ně byla přednější bilaterální dohoda se Sovětským svazem a poválečné rozdělení tehdejší Evropy respektovaly. Britská vláda nechtěla ohrozit své obchodní zájmy se SSSR a dalšími zeměmi Varšavské smlouvy.“ Západ prostě zachoval neutralitu, ale samozřejmě v rámci RB OSN okupaci odsoudil (SSSR samoztřejmě příslušnou rezoluci vetoval) https://ct24.ces­katelevize.cz/ar­chiv/1445301-zapad-srpen-1968-vlazne-odsoudil-a-bylo-vsechno

led

Amíci samozřejmě souhlasili, nemohli si dovolit otevřený boj. Ale od přátel z Chebska vím, že do jejich oblasti byli vysláni „ruští ostří hoši“, kteří byli pro Moskvu politicko-vojensky spolehliví. Ale například někteří z nich v době žní odložili zbraně (samozřejmě stále připraveni k boji), vyhrnuli si rukávy a pomáhali našim lidem. Stejně tak pomáhali východoněmečtí vojáci během své opravdu krátké třídenní bojové návštěvy (která byla později z politických důvodů utajena).
Na takovou pomoc jinde asi mnozí zapomněli. Tehdy se nestřílelo jen do lidí. Já jsem nezapomněl, i když mám od té doby jizvu po ruské kulce.

led

oprava „Já jsem na takovou mírovou pomoc při žních nezapomněla, i když mám od té doby jizvu po ruské kulce.“

led

paul1 lepšie je opýtať sa, aj keď vás mnohí za to považujú za „elementa“, než ostať nevedomý a tak sa priblížiť k množstvu naivných.

led

…teda aliendrone, kulím oči 😮 Toľko slov v ohnivom zápale na úbohého pozemšťana Paula1, ktorý sa pokúsil laickým pohľadom zhodnotiť svoju minulosť.

aliendrone

led>>> Ó chomáčku cukrové vaty přelahodný (a pro aliendrona SMRTONOSNÝ!), když já mám pochybnosti o tom, zda-li jde o skutečný zájem NEBO jen o „nenápadnou“ propagandu. Pro to druhé by svědčila samotná formulace dotazu (která v důsledku „náhodných“ chyb vyznívá PROUKRAJINSKY – viz předkládaná národnost Brežněva a Poljanského) jednak, druhak vím, že paul1 NENÍ blbec (případně mlaďas, pro které je o dost těžší v důsledku celoživotní zavádějící a jednostranné nalejvárny se orientovat) a proto BY MĚL vědět, jak to chodilo. A s ohledem na to, že již mám představu o jeho postoji a objektivitě k událostem mi možnost podsouvání „nenápadné masírky“ přijde jako více než dostatečně pravděpodobná. 😐

A to souvisí s (nejen) mojí zásadní chybou, které jsem se dopustil kdysi ještě v devadesátkách, kdy jsem se nijak neangažoval a držel hubu, když šmejdům po „sametu“ otrnulo a začali vystrkovat růžky. Naivně jsem si myslel „ať se třeba sežerou, já mám svoje věci na práci“ a „ono to nějak dopadne“. To mé mlčení a lhostejnost/nezájem byla KAPITÁLNÍ chyba a ač jsem v tom nebyl ani zdaleka sám (vlastně drtivá většina lidí které znám zastávala stejné stanovisko), tak jsem přesvědčen, že pokud bychom již TENKRÁT se postavili proti tendenčním a zavádějícím informacím, často i vyloženým lžím a uváděli věci na pravou míru, tak DNES bychom nebyli tam, kde jsme. A i když je mi jasné, že dnes je spíše bezbřehým optimismem vůbec DOUFAT, že takové uvádění věcí na pravou míru „nějak pomůže“, tak naprosto vyloučené to NENÍ jednak a druhak „není všem dnům konec“. Kdo ví jak to bude vypadat za pár let. Mě by třeba ještě na jaře 1989 ani nenapadlo, že bolševik už „stříhá metr“. Tak PROTO. 😉 🙂

Kryšpín

Aliendrone po34 letech máme napravené komunisty na vysokých postech a dokonce proběhlo tiskem, že v Ústavním soudu mohou být dva ex komunisté no není to nádhera při budování kapitalismu.

led

alík, mýlite sa už v máji (květnu) v prejavoch prenikala myšlienka zmeny spôsobu vlády. V lete už vo verejnosti bolo náznaky zmien. Len termín nebol jasný. A 17.11. nebola náhodná akcia

aliendrone

led>>> Ó lištičko heboučká, nebudu se přít. Je klidně možné, že mi to uniklo, venkoncem KDO by ty pindy ČST/Rudého práva sledoval. Pamatuji si, že tenkrát táhla přestavba (kterou jsem asi jako všichni vítal) a to se žvanilo o lecčems, nicméně mě nebraly politické změny, jako ekonomické. A ty celkem uspokojivě probíhaly (žádný zázrak, ale posun byl zřejmý). Každopádně pro mě byl BIG VELVET PINK NOVEMBER překvapením. 🙂

led

VELKÝ SAMETOVĚ RŮŽOVÝ LISTOPAD byla jen obálka. Lidé zapomněli na slavné heslo „protřepat, než rozbalíte dárek“. A tak po jeho otevření a rozbalení po několika letech objevili skutečný obsah: „raný kapitalismus“.

aliendrone

led>>> 😁 😁 😁 AHA! A není to náhodou takhle: https://www.cd89­.cz/wp-content/upload­s/2023/04/lenin-eu.jpg ? 😉 😁

led

alien, bacha od piatku platí nové nariadenie EU „zákon 3 opíc“ https://a3a9n­4i2.stackpathcdn­.com/wp-content/upload­s/2021/02/Bez-nazvu-1.png
o hoaxoch a podobných pro ruských a protiukrajinský hláškach atď
preto si už teraz zakrývam oči, uši a ústa, ale moment ako to má človek zvládnuť, keď má len 2 ruky?

aliendrone

led>>> Ó cukrátko sladkokyseloučké (a pro aliendrona SMRTELNÉ!), zapomínáte, že tento problém za nás principiálně ZLOunie vyřešila. Stačí obyčejný hřebík (z UKRAJINSKÉ železné rudy, NIKOLIV z RUSKÉ, na to BACHA!!!), následně se jím důkladně porýpat v očíčkách (případně ouškách) a to tak dlouho, dokud nebude počet rukou k úplnému zakrytí stačít. 😉 😁

BOHUŽEL se proces zasekl na vydání prováděcí vyhlášky (předpisu), protože

  1. ZLOunie NEMÁ dostatek kvalifikovaných úředníků. To není jen tak, o magisterské studium „administrativa EU“ (připadně souvisejících) není moc velký zájem.
  2. Proruští agentočínští švábi SABOTOVALI práci stávající evropské administrativy tím, že proflákli počet možných kombinací použití hřebíku, čímž proces ustrnul prozatím na bodě „kde začít“.

Nicméně dobrá zpráva je, že po zakoupení výpočetní techniky Made in USA za 850 000 000 € zmíněný problém bude vyřešen začátkem následujícího desetiletí. Načež se IHNED přejde na na „problém číslo 2“ (co bude po kroku jedna následovat) a lze předpokládat, že prováděcí předpis bude připraven ještě před koncem 36. století. Tedy… za předpokladu, že růst demence ZLOunijní administrativy si uchová tempo poslední dekády 20. století. V případě aktuálních růstových hodnot ZLOunijní demence NELZE ani aproximativně určit termín protože do hry vstupuje matematika extrémně velikých čísel (délka termínů) apod. věci. 😉 😁 😁

led

aliendrone to alikovi sa týka „Velikého Listopadu 89“