paul1

Jak to je vlastně se vznikem Ukrajiny?

Četl jsem, že je za vznikem Ukrajiny soudruh Lenin. Říká se to dost pohrdavě, nevím, proč. Ve skutečnosti prý nezávislou Ukrajinu nezaložil Lenin, ale „Společná Ukrajinská rada“ v lednu 1918, hned po tom, co Lenin rozehnal Ústavodární shromáždění.. Takže vznik Ukrajiny je zcela jiný, nevznikl Leninovou zásluhou, ale přesně naopak – v reakci na jeho agresi.
Omlouvám se, zapomněl jsem uvést zdroj:
Denník N z 1.4.2022, článek s názvem: „Putin sedí na vrchole rozpadávajúcej sa pyramídy moci“. Autor: Vladimír Sorikin, ruský spisovatrel

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/D%C4%9Bjiny_U­krajiny

Nejlepší odpověď
da ny

Ono záleží na tom co, kdo, kam napíše…. :)

„…Během středověku byla oblast klíčovým centrem kultury východních Slovanů s tím, že mocný stát Kyjevská Rus formoval základy ukrajinské identity. K jeho rozpadu přispěl mongolský vpád ve 13. století a poté bylo území napadeno, ovládáno a rozděleno různými mocnostmi, včetně Polsko-litevské unie, Rakouska-Uherska, Osmanské říše a Ruského impéria. V 17. až 18. století sice v oblasti existoval polonezávislý státní útvar Kozácký hetmanát, ale i ten se nakonec rozplynul na pomezí Polska a Ruska:…..“

„Na počátku 20. století v důsledku ruské revoluce vzniklo ukrajinské národní hnutí za sebeurčení a 23. června 1917 byla vyhlášena mezinárodně uznávaná Ukrajinská lidová republika. Po čtyřech letech bojů ztratila Ukrajina nezávislost a její větší část se jako Ukrajinská sovětská socialistická republika (USSR) stala roku 1922 součástí Sovětského svazu. „
 https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ukrajina

Další odpovědi
led

Ukrajina vznikla ako pozostatok Kyjevskej Rusi, ktorá zanikla pod náporom Mongolskej ríše a neskoršom stáročia trvajúcom boji o svojbytnosť proti Ruskému cárstvu pod vládou Romanovcov (XVI. a XVII. storočie) a Poľskému kráľovstvu nakoniec počas vlády Petra I. Veľkého ostala rozdelená medzi Rusko, Poľsko a Uhorsko. Po VOSR sa z tohto územia vytvorila Sovietska republika Ukrajina ako súčasť Zväzu sovietských republík.
Prirodzene počas celej existencie ukrajinského národa tu boli snahy o národnú a štátnu samostatnosť . Pri vzniku OSN dostala Ukrajinská sovietska republika ako jediná sovietska republika právo vystupovať ako samostatný člen OSN. (O tom sa dnes na školách akosi zabudlo učiť).
„Společná Ukrajinská rada“ chcela v januári 1918 využiť súčasné vákuum moci a ťažkú situáciu bolševikov aj Červenej armády na území vtedy už bývalého cárskeho Ruska a následne vytvoriť samostatnú Ukrajinu. Lenže členovia tejto rady neboli jednotní v názoroch o smerovaní svojho štátu a svoju samostatnosť v novovznikom štáte po 4 rokoch nedokázali udržať.
Lenin na základe snah ukrajinského národa o samostatnosť a ťažkej situácie na vojenskom a politickom fronte (proti presile silných svetových štátov aj národnostných nevraživostí v celom Rusku) ustúpil a podpísal dekrét o vytvorení Ukrajinskej Republiky vo zväzku Sovietskych republík.

Pohľady na minulosť, súčasnosť, ale aj budúcnosť, sú rôzne, od krajnej ľavice po krajnú pravicu, podľa politickovojenského a hospodárskeho pohľadu jednotlivých dejepiscov a hodnotiteľov v závislosti na zisk a moc.

Poznámka
To nie je v príručke marx-leninizmu, akoby sa mnohí domnievali, ale to sú dejiny ľudskej spoločnosti v závislosti na vývoji sveta.

magorvkleci

Za vznikem Ukrajiny je Lenin v tom smyslu, že on se zřejmě osobně zasadil o to, že ve snaze o co nejrychlejší uzavření brest-litevského míru Rusko odstoupilo svoji část dnešní Ukrajiny Německu jako protektorát.

aliendrone

Uf, takový traktát se mi nechce smolit a omezím se na to, že situace byla velmi nepřehledná a komplikovaná, navíc s ohledem na historické souvislosti umožňuje „s trochou snahy“ RŮZNÉ výklady. 😐

Tudíž se omezím na souhlas s da ny (Ono záleží na tom co, kdo, kam napíše).

Už třeba zrovna v jejím odkaze na Wiki, kde cituje v odpovědi „23. června 1917 byla vyhlášena mezinárodně uznávaná Ukrajinská lidová republika“ je zřetelná ZAUJATOST (podsouvá legitimitu tehdejší JEDNÉ skupině kandidátů v boji o moc).
Mohu tě ujistit, že tento „mezinárodně uznávaný“ subjekt NIKDY NEBYL uznán ani de facto, natož de iure žádnou zemí (o velmocech nemluvě) a jeho jinak nesporná existence (stejně tak nesporná, jako existence státu „báťušky Machna“) měla tutéž hodnotu, jako kdybys vylezl před barák a začal řvát: „Tady je v okruhu 1000km velkoimpérium paula1!“ A tak by se dalo pokračovat viz výše dokolečka. 😉

Pepa25

Samozřejmě, že za vznikem Ukrajiny nestojí Lenin. Ukrajinská válka za nezávislost má stejnojmené heslo na Wikipedii https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ukrajinsk%C3%A1_v%C­3%A1lka_za_nez%C3%A1vis­lost Celé období 1917 – 1921 bylo na východě hodně divoké, na územíé Ukrajiny existovala třeba i Machnovščyna https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Machnov%C5%A1%C4%8Dy­na

paul1

K aliendrone: Stále mi tam něco nesedělo, tak jsem to ještě jednou přečetl a našel jsem tam protimluv. Píšeš, že se shoduješ s da ny, která ale píše, cituji:
„„Na počátku 20. století v důsledku ruské revoluce vzniklo ukrajinské národní hnutí za sebeurčení a 23. června 1917 byla vyhlášena mezinárodně uznávaná Ukrajinská lidová republika“
No a Ty píšeš, že nebyla nikdy mezinárodně uznaná. Tak nevím …
Jinak- před časem jsem trochu přecházel různé odkazy na Ukrajinu a vznik republiky, ale je tam
okolo těch let takový zmatek, že vyznat se v tom, to chce pořádné studium.

aliendrone

paul1>>> Asi jsem to nenapsal tím nejlepším způsobem, ale právě na to se odvolávám. :)
Zkusím jinak.
Souhlasím s da ny s tím „Ono záleží na tom co, kdo, kam napíše“.

A jako ukázku toho, že ZÁLEŽÍ na tom, co kdo napíše poukazuji na Wiki (její zjevnou nepravdu o tom, že byla vyhlášená Ukrajina mezinárodně uznána. NEBYLA, v tom"vyhlášení Ukrajiny" šlo o akt stejný (stejné platnosti/důle­žitosti), jaký jsem popsal ohledně „vyhlášení velkoimpéria paula1“, doufám, že tě pobavil.

Prostě byla to jen jedna skupina kandidátů v boji o moc, hroutícího se carského Ruska, přičemž byla natolik bezvýznamná, že na rozdíl od „rudých“ nebo od „bílých“ si nedělala iluze o tom, že by mohla pomýšlet na převzetí moci v CELÉ zemi. A víš jak to chodí, kdo nezkusí, neví. CO KDYBY to „náhodou vyšlo“, že? Přitom na Ukrajině existovala MNOHEM mocnější síla, než ta „mezinárodně uznávaná“ (pche!), o které se bavíme. A to byla ARMÁDA „baťušky Machna“ (ano, Machno na rozdíl od těch bezvýznamných „rádoby mezinárodně uznáváných“ MĚL ARMÁDU, měl následovníky a zatápěl jak rudým, tak bílým).

Jenže víš jak to je, i NAŠE dějiny preferují jisté události a osoby a o jiných se zpravidla mlčí. Dosti velké tabu našich dějin je, že třeba „velký bojovník za naši samostatnost, prezident osvoboditel Masaryk“, byl prakticky celou dobu války ve svém exilu noname persona, kterou nikdo nebral ani trochu vážně. (Dnes se ovšem učí parchanti ve školách prakticky CELOU jeho „odyseu velkých činů“!) Faktem je, že v Čechách si NIKDO nepřál rozpad monarchie (i Češi si uvědomovali, že jako samostatný stát upadnou na mezinárodní politické scéně do bezvýznamnosti). A tak ještě v roce 1917 domácí politická reprezentace HROMADNĚ vyhlásila projev loajality monarchii! 😮
(A tím víceméně neznámého Masaryka odsoudila k úplné bezvýznamnosti z pohledu Dohody i USA, pokud by se vůbec o nějaké významnosti PŘED TÍM dalo hovořit. To asi nevíš, že? Dnes se to podává tak, že „těžce poškodila Masarykovu zahraniční akci“.)

A nebýt ryze amatérské politiky Karla I. (jak vnitřní, tak zahraniční), který nebyl schopen vyvést Rakousko-Uhersko z války po boku Němců, tak bychom nejspíše byli v monarchii DODNES. Teprve když se Dohoda přesvědčila, že s Karlem I. nelze počítat, obrátila a začala „podporovat boj za sebeurčení národů R-U trpících pod nadvládou Němců a Maďarů“. NJN, smutná pravda o které nechceme slyšet.

Každopádně Wiki přinejmenším poskytuje „zavádějící informace“ (někdo by napsal – lže jako když tiskne), když tvrdí to o té „mezinárodní uznávanosti“ – přesně v souladu s tím, co píše da ny. Tedy že záleží na tom co, kdo, kam napíše. Zkrátka Wiki se snaží nenápadně podsunout představu o tom, že samostatná Ukrajina tu již BYLA v roce 1917, když byla „mezinárodně uznávaná“).
Tohle ostatně se děje HROMADNĚ a ve všem, „drobné chybičky“, nepřesnosti, různá opominutí (zajisté náhodná, pche!) – ovšem jako celek sumárně takto podaný obraz vypadá ÚPLNĚ JINAK (dle přání architektů veřejného mínění)! Ale o tom se zde píše a poukazuje se na to skoro pořád, nebudu začínat „další kolo“.

paul1

Pravdu těžko najít. Tady jde jen o to, že Ukrajinu nezaložil Lenin. Tomu věřím. Celkem zajímavé názory na celý konflikt jsou tady:
https://www.prvniz­pravy.cz/slou­pky/pohadka-prisel-jsem-zachranit-svet/
Ty dějiny Ukrajiny jsou dost zamotané a opravdu si tam může každý najít svoji pravdu. Ale reálně teď Ukrajina existuje a svoji existenci – státnost úspěšně obhajuje, co se nedá říct o každém zřízení v Evropě, i jinde.

aliendrone

paul1>>> No a právě v tom to vězí. TY VĚŘÍŠ, že Ukrajinu nezaložil Lenin.
A VĚŘÍŠ tomu na základě běžně dostupných informací, spíše dokonce jen na jedné skupině informací. Těch které ti pohodlně dovalí až pod nos. Přirozeně o tom, že by někdo něco mohl ÚČELOVĚ pozměnit, překroutit, „náhodou“ něco důležitého opominout zmínit či přímo vyloženě LHÁT ani neuvažuješ. Pak se ale NEDIV, že výsledky tvých úvah na základě vtakových informací naráží na realitu a jsou v rozporu s ní.

Nebylo by LEPŠÍ místo víry VĚDĚT? Byl bys také tak benevolentní a důvěřivý, kdyby ti podomní prodejce „výhodných tarifů elektřiny“ nabízel zaručeně supervýhodný produkt, nemusíš vůbec nic, oni se o všechno postarají, stačí když podepíšeš? 😉 🙂

led

S tým medzinárodným uznávaním to bolo trochu divoké, pretože vlády na Ukrajine v tom čase sa menili rýchlejšie aprílové počasie. Kým stihli uznať jednu vládu, už tam bola druhá, prípadne aj tretia vláda. Rovnako aj Sovietske Rusku trvalo veľmi dlho, kým bolo medzinárodne oficiálne uznané.

paul1

No jo – raději nebudu moc komentovat toto vyjádření, ale je fakt, že historie Ukrajiny byla moc komplikovaná materiálů o její historii je mnoho a také se mi nechce je studovat (ani na to nějako nemám čas). Jinak Wikipedii uznávám, je dostatečně objektivní. Zvlášť, když to porovnám s různými weby a odborně se tvářícími články, kde je tolik nesmyslů, lží a polopravd, že člověk žasne, kam na to ti lidé chodí.