jjj123456789

Proč se často říká, že nás v roce 1968 obsadili Rusové?

Vždyť kromě sovětských vojsk to všechno byly státy dnešní EU, a i ta sovětská vojska byla z oblasti Ukrajiny, ne Ruska a navíc to přikázal Brežněv, což byl Ukrajinec, ne Rus

Nejlepší odpověď
cochee

No a navíc obsadili Československo, to neexistuje, takže vlastně nikdo nikoho neobsadil, žejo? :)

Další odpovědi
Mirdas

Přesněji řečeno komunistická vláda tehdejšího Sovětského svazu za podpory ostatních komunistických vlád prostřednictvím ozbrojených sil napadli tehdejší Československo a následně po další léta jak vojensky, tak politicky i hospodářsky okupovali.

Nazdar Bazar

Chuť překrucovat dějiny je stará jako dějiny samy. To uměli výborně komunisté, fašisté a jak vidím, o pokračovatele není nouze.

Agneta

Takže v šedesátýmosmým nás obsadili Ukrajinci…no tak teď si to ale slíznou :DDD

iceT

Protože to byl svaz sovětských republik,třeba i Kazachstán,Ar­ménie,Turkmenis­tán,a další,což dnes asi moc rusky nezní.....

anonym

Protože pro každého Čecha kdo byl ze SSSR byl Rus, tenkrát se to nerozlišovalo.Kdyby jsi to chtěl takhle polopaticky, ta i to, že nás osvobodila sovětská armáda, tak není pravda, protože v ní byli všechny národy Sovětského svazu.
A v r.1968 nás sice obsadili okolní socialistické státy (teda ne všechny), ale Sovětská vojska tady zůstala, ostatní státy se v průběhu roku stáhli do svých zemí.

Lamalam

Protože se běžně všem občanům tehdejšího SSSR říkalo Rusové. Např. hokej jsme nikdy nehráli se Sovětským Svazem, ale vždycky s Rusákama.

novaky

Není to tak jednoduchý. Historický kontext je důležitý.
př1)Za první války jsme šli na rusa, za druhý války byli fašouni pak spojenci.
př2)Mnichovská zrada vlastně žádná zrada nebyla, byl to výsledek špatné české politiky a švejkujeme do dnes.
př3)Ukrajinci jsou volynští češi a rusové.
Jsem hrdý na to, že náš stát momentálně umožňuje ukrajicům bez ptaní přijmout české občanství, jako odpovědnost za území, které už dávno nemáme. To, že o to ukrajinci nemají zájem, by nás asi mělo vést k zamyšlení nad touto zemí. Nebo jak to vyjádřit. Rusové kradou kufry a cizí území. Češi nebojují, je to ten rozumnější způsob vedení válečného snažení.
Je to složitější otázka, než vypadá

pondělí

Takzvaný český alibizmus,neboli lezdoprdelkování,
Protože vétšina lidí se stydí a někteří se bojí,že se přijde na jejich levárny,
Hivořim o lidech starších čtařiceti let,
V minulém režimu celý národ souhlasil s bratrskou pomocí,kdo šel na vejšku dobrovolně podepisoval,že s tím souhlasí,kdo nastupoval v zaměstnání na vedoucí místo,dobrovolně podepisoval,že spouhlasí.Třaba takový Klaus,nebo Kalousek to podepisovali v životě několikrát ale vlastně celá dnešní vláda s tím souhlasila,tedy ti starší.
Takže tak je to každý říká,že rusáci,protože se bojí

PetrXY

Říká se to, protože to je pravda. 21. 8. v roce 1968 k nám vtrhla vojska Varšavské smlouvy (myslím že kromě Jugoslávců a Rumunů) pod vedením samozřejmě sovětské armády, aby ukončila tzv. Pražské jaro, tedy jakýsi pokus o nesmysl, který Dubček nazýval socialismem s lidskou tváří. Ostatní vojska odešla ale ta sovětská tady zůstala, měly tu své kasárny a útvary atd. Říkalo se tomu dočasné umístění a Rusáci odešli teprve po roce 1989. Ten odsun organizoval M. Kocáb. A Brežněv nebyl Ukrajinec ale Gruzínec.