zzzzz

Jak to bylo se sterilizací žen za minulého režimu?

Ty ženy se nechaly sterilizovat dobrovolně, za to, že za to dostaly peníze? Já myslela, že to byla nedobrovolná sterilizace, nebyla?

Na tu myšlenku mě přivedl tento článek http://www.no­vinky.cz/doma­ci/350893-vlada-chce-odskodnit-obeti-nucene-sterilizace-zakon-ma-byt-pristi-rok.html kde píšou „Zákrok se podle tehdejších regulí prováděl "v zájmu zdravé populace“ a úřady k němu motivovaly dávkou až 10 tisíc korun."

Vážně za to dostaly až 10tisíc?
Takže to vlastně udělaly dobrovolně za úplatu?
Nikdo je nenutil?

Já si celou dobu myslela, že je přinutili, nebo že to lékaři prováděli bez jejich vědomí.
Pokud to tedy opravdu udělaly dobrovolně, tak za co teď mají dostat to odškodné?

Nejlepší odpověď
Agneta

Tak já vím, že to ve východním bloku všude bylo, a že se to vztahovalo na „režimu škodlivé rodiny“(kriminální, nebo tak), kde už měli více dětí, které nebyly správně vychovávány(za­nedbané)a dělalo se to i bez jejich vědomí po porodu.

Další odpovědi
ivzez

Já vím jenom o nedobrovolných sterilizacích,
prováděných bez souhlasu a vědomí poškozených.

Nevěřím tomu, že se ženy zmíněné v odkazovaném
článku nechaly sterilizovat dobrovolně.

Tehdy nebylo obvyklé vyplácení žádných dávek.
Vyplácely se přídavky na děti, invalidní, starobní
a pozůstalostní důchody.

Jestli těm ženám někdo dal „dávku“, která vlastně
neexistovala, mohl jim i „kdovíco“ namluvit. Třeba,
že jde o novou antikoncepční metodu, že až budou
chtít, mohou klidně mít další děti …

Částka jim mohla být vyplacena za to,
že se podrobily „klinickému testování“ …

[To jsem slyšela asi ze tří stran, ale brala jsem to jako
agenturu JPP. Nevím, jestli na tom bylo něco pravdy,
neměla jsem to jak/kde prověřit.]

jáára

prej 10k bylo málo…

mě to připadá jako elegantní řešení romské otázky
Doplňuji:
njn, však oni to stejně smažou.

hnědky sou chráněný

zzzzz

Jááro
Toto nemá s rasou nic společného, tady jde o to, že pokud někdo něco dobrovolně za úplatu podstoupí, tak by neměl být později odškodněn.

Samozřejmě, že pokud to některé podstoupily nedobrovolně a žádné peníze za to v minulosti nedostaly, tak je odškodnění na místě, a je úplně jedno jakou mají barvu kůže.

zzzzz

Agneto já jsem si taky myslela, že to bylo bez jejich vědomí po porodu, ale v článku se píše, že dostali za to prachy, což mě zarazilo.

Agneta

Takže ty, co dostaly peníze teď už nic nedostanou, a u ostatních se bude zvažovat, jestli došlo k porušení tehdejších zákonů – což je i možné…:)

zzzzz

Já jsem pochopila, že dostanou i ty, co za to peníze dostaly už tehdy.