Avatar uživatele
Ganymede

Jak tedy vedci mohou o cernych dirach tolik vedet, kdyz k ni pravdepodobne jeste nicim nedoleteli?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 2001 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Quimby

No, zas tolik se toho o nich právě neví.
Na základě pozorování se vytváří určité teorie a dalším pozorováním se snaží ověřit. Například se zjistilo, že černé díry nejsou až tak černé, ale uvolňují část energie....
Každopádně si můžeš pustit třeba https://www.youtube.com/… Je to jen základní info o vzniku a tak, ale třeba ti to něco vyjasní, jsou tam české titulky.

Putin: Černé díry nejsou jen teorie.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Putin

Né pravděpodobně, oni k ní dokonce naprosto jistě nedoletěli :-) Černé díry jsou jen teorie, tak jako evoluce nebo Velký třesk. Proč tomu tolik věříme? Každým rokem najdeme mnoho důkazů, které tuto teorii jen potvrzují. Na YouTube je určitě mnoho dokumentů o těchto jevech. :-)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
gecco

Ne pravděpodobně...
Nikdo z lidí k černé díře nikdy nedoletěl... Určitě...
;-)
Informace pocházejí dílem z pozorování ze Země (aj.) a z teoretické definice černé díry.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
kapka

Černými dírami se už delší dobu nějak zvlášť nezaobírám, tak snad se ve výzkumu moc nezměnilo, ale někdy před třiceti lety jsem v poradu "Okna vesmíru dokořán" viděla vysvětlení, jakým způsobem by asi probíhalo přiblížení nějakého tělesa k černé díře. Ono se tam údajně ani, tak jak si asi představuješ, doletět nedá. Údajně kdyby se těleso dostalo do gravitačního pole černé díry, tak by si ho začala pritahovat takovou silou, ze by se natáhlo, hodne natáhlo. To by nikdo nepřežil. A hlavně by se z gravitačního pole už nikdy nedostal. To mě jako dítě hodně zaujalo. Kam na to ti vědci chodí, to nevím, asi to tak bude no, když to rikaj.
A teorie černých děr vznikla snad tak, ze si všimli, ze v casti vesmíru, kde nic není vidět, se najednou z ničeho nic zakrivuje světlo. Co ho přitahuje? Nějaká obrovská sila, černá díra. To už nevím ani přesně odkud vím. Snad to říkám dobre.
A netvrdim, ze tomu rozumím, chceš si povídat o černých dirach s lajky, tak si povidam. Jestli tě hodne zajímají, pujc si radši v knihovně o tom knížku. :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zelí

Tak hlavně abys o něčem získala informaci, nemusíš se tam fyzicky nacházet. Planety ve vesmíru se také nehledají přímým pozorováním, ale měřením kolísání svítivosti jejich hvězdy, když planeta prolétá mezi pozorovatelem a hvězdou.
Jinak, abys věděla, že u lesa stojí jelen, nemusíš tam být, stačí ti dalekohled.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lexx

myslím že žádné a nikde nejsou, je to vědecká fikce, fantazírování pánů profesorů aby měli dotace, subvence a granty na výzkumy, obživu a důchod, prostě jeden blaf...

Upravil/a: lexx

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lamalam

Na Slunci taky nikdo ještě nebyl a přesto o něm už něco málo víme.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Věda