Lgee

Jak by EU změnila např. režim, když to není ve smlouvách a neměla by souhlas členských států?

Změna režimu v různých státech se děje prakticky denně, ale co se týče evropské unie, bylo by možné v celé EU možné změnit režim bez souhlasu členských států, nebo by s tím vždy musely jednotlivé státy souhlasit, kdyby z demokracie EU chtěla udělat například diktaturu ?
Jak by to prostě EU udělala, když to není ve smlouvách a neměla by souhlas členských států?

Jak tedy ?

Upozornění

Zdá se, že jste příliš struční. Nešetřete písmenky a důležité informace napište přímo do otázky.

PS; ne, jelikož se nejedná o normální zákonodárný proces, ale pouze o hlasování kde mají malé státy jen malé slovo.

Nejlepší odpověď
Reezo

To nejde. EU není stát sám o sobě. EU tvoří sdružení jednotlivých států, které mají své vlády a své prezidenty nebo jiné vrcholové státní pozice. Každá členská země se může rozhodnout sama za sebe. Myslím si, že žádný evropský stát by jen tak nepřenechal vládu jednomu člověku.

Jediný jak by to bylo možné je, aby proběhlo v každý zemi nezávislé referendum o tom určitém tématu. Šance, že by s tím souhlasili všichni je takřka 0%.

Co by možná prošlo je vytvoření super státu jako je třeba USA. Znovu by ale o tom muselo proběhnout několikrát referendum. Už vidím ty politiky, jak se dobrovolně vzdávají funkcí.

Další odpovědi
anonym

Co vnímáš jako EU. Není náhodou EU = členské státy?