Altair-AC

Jak stát pozná, že nastává inflace?

Mně pořád vrtá hlavou, jak se to stát dozví. Například by teď vzrostla míra inflace se zvýšila na 3%. Jak to ale ten stát pozná, musí přece dostat nějaký impuls k tomu to oznámit. A jak se to vůbec oznámí? Nikdy jsem nezažil, že by ve zprávách či někde v novinách byly informace o zvýšené míře Inflace.

Nejlepší odpověď
aliendrone

V systému plovoucích devizových kurzů inflace NENASTÁVÁ, neboť je nepřetržitá. Jen její míra se v průběhu času mění. ;)

Další odpovědi
Pepa25

Inflaci zjišťuje statistický úřad pomocí šetřením cen. Výsledky pravidleně měsíčně zveřejňuje a ekonomický tisk a média je přebírají a široce komentují (doporučuju použít nějaký internetový vyhledávač).
V ČR zveřejňuje ČSÚ inflaci obvykle kolem 11., poslední za červen byla zveřejněna 11.7., další za červenec bude zřejmě 12.8. (neznám přesný kalendář, ale 11. bude něděle).

Zdroj: https://www.czso­.cz/csu/czso/in­flace_spotrebi­telske_ceny

Kepler

Ceny toho, co si můžeme koupit, jsou sledovány. Laicky: sestaví se pomyslný nákupní košík a porovná se celková cena dříve a dnes. Větší nebo menší inflace existuje vždycky. Třeba hodnota dolaru za posledních 70 let klesla na pouhé 1% . Vyjímečně může nastat i deflace, jako kdysi v Německu, může být i nebezpečnější než inflace.

Dochy

Nenastává, státní banka inflaci trvale řídí, nebo se o to alespoň snaží. Míru inflace zjišťuje tuším statistický úřad tím, že porovnává cenu (a její změnu) definovaného „spotřebního koše“ v různých termínech. Co je ve sledovaném spotřebním koši určitě najdeš na stránkách úřadu.

anonym

Tak především inflace naší měny existuje pořád (měna nepřetržitě a každou chvíli o něco ztratí svou původní hodnotu). Souvisí to s rostoucími požadavky na mzdy, rostoucími cenami zboží, rostoucími náklady na bydlení a energie, s tím jak stát ve svém rozpočtu plýtvá, jak deficitem zatěžuje státní rozpočet do budoucna, ovlivňuje to míra zadlužení samozřejmě i domácností, dokonce úspěšní padělatelé bankovek svým nepatrným dílem pomáhají inflaci měny 🙂 … drtivá většina tržních aspektů táhne hodnotu měny dolů, je otázka jak moc se ta inflace zhoršila proti minulému roku, ale vždy nějaká bude. Za deset let by měly vaše úspory mnohem menší hodnotu než jakou jste doufali že našetříte, a úročení na dlouhodobých spořících účtech je často taky to jediné, díky čemu vaše úspory mají alespoň tu reálnou hodnotu v kterou jste doufali (byť tedy o nic vyšší, jak se vám finanční domy snaží namluvit).

Iridias

Stát nemusí nic poznávat, stát inflaci řídí (uměle jí vyvolává) i když se s tím samozřejmě nechlubí !
Inflace (znehodnocení národní měny) je prostředkem k rozpohybování ekonomiky státu.
Když se například klesne HDP, vyvolá stát uměle inflaci zdražením vstupních nákladů (obvyklé novoroční zprávy v médiích o zdražení vody, elektřiny a veškerých paliv).
Tím vyvolá zdražení všech výstupních komodit (potraviny,vý­robky,služby,at­d.).
Tím dojde k z nehodnocení úspor, snížení kupní síly občana, atd.
Je to takové zamaskované „okradení“ občana, aby se ti nahoře měly stále dobře a ti dole stále špatně.
Kdyby se tak pravidelně nedělo, armáda výdělečně činných by časem zlenivěla a ti nahoře by museli jít něco dělat.