aliendrone

Jak správně chápat otázku v doplnění?

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/planujete-si-dnes-udelat-doma-nejaky-alkoholicky-i-nealkoholicky-napoj

Píše „alkoholické i nealkoholické“ s případnými možnostmí odpovědi ANO/NE. Lze spojku „i“ chápat konjunktivně? Podle mne ano, je to spojka souřadící/slu­čovací – podobně jako „a“, které odpovídá logický operátor „AND“, tedy LOGICKÁ KONJUNKCE.

Nicméně z odpovědí mi vyplývá, že respondenti ji chápu disjunktivně (jako logický operátor „OR“). Je DOST podstatné tohle vyřešit, protože na správném pochopení závisí dvojstavová OPAČNÁ odpověď. Navíc bych rád znal i zdůvodnění podle pravidel pravopisu. Co na to paní generální ředitelka korporace „Annas Inc.“, popřípadě languageführer quentos? Nebo si troufne i někdo jiný? ;) :)

Nejlepší odpověď
annas

1. Otázka
„Plánujete si dnes udělat doma nějaký alkoholický i nealkoholický nápoj?“
Podle otázky oba dva, tedy ANO/NE.

Předpokládám, že polejvák je víno s colou. Není to odpověď na otázku, protože jde o míchaný nápoj.

Pak by bylo vhodné doplnění – v jakékoliv formě – třeba míchaný

2. Plánujete si dnes udělat doma nějaký alkoholický, a (nebo) i nealkoholický nápoj?"
Volba.

3. "Plánujete ............. alkoholický (a) i nealkoholic­ký nápoj?

Oba dva – stejně jako 1.

Jinak spojka i se používá ve spojení s jinou – když, ale i, , dokonce i. .

Spojka i může být i stupňovací.

Přistupoval k dospělým laskavě, (tedy) i k ženám

Ještě jsem zapomněla na samostatnou spojku nebo..

........ alkoholický nebo nealkoholický? Význam jednak – jednak, tedy obojí.
........ alkoholický, nebo nealkoholický? Význam – možnost výběru, tedy jeden.

Další odpovědi
Kepler

Já si myslím, že otázka byla špatně formulována a místo „i“ tam mělo být „nebo“. Alkoholický a současně nealkoholický ten drink být nemůže. Ach jo, císařovy nové šaty…

Ametyst

Jak je vidět, dotazovaní to pochopili a odpověděli. Proč někdo hledá problémy tam, kde nejsou? Spousta zbytečného volného času?

led

Pokiaľ sa riadite v zmysle strojového kódu, akékoľvek vybočenie z predpísaného postupu znakov vám môže spôsobiť katastrofu, čo sa pravdepodobne stalo aj vo vašom prípade a následným zrútením sa na našu planétu.

Pokiaľ chápem sporný text v odkaze svojou chabou znalosťou češtiny, vo vašom odkaze. ide o úplne jasné vyjadrenie viacerými slovami:
„Plánujete si dnes udělat doma nějaký alkoholický i nealkoholický nápoj?“
ide o súčasne vyrábané dva druhy nápojov (ale to by sme od strojového mysliteľa aliendrona chceli veľa)
Doplnenie „Já plánuji, že si udělám polejváka.“ chápem tak, že sa vypije alkoholický nápoj a poleje sa pritom nealkoholickým nápojom… alebo naopak? Tu som v rozpakoch

Jednoducho vážený aliendrone,
človeka oddeľuje od stroja to najdôležitejšie – myšlienka.
Myslenie človeka umožňuje na ten istý predmet záujmu pozerať z viacerých pohľadov nielen podľa logických postupov, ale aj s nadhľadom fantázie.

Mc Merkurion

… houby, mělo bejt „či“, vypadlo mu " č" …

zjentek

Já ji vnímám (čili CHÁPU) jako „tupou“ otázku, která už z PRINCIPU EXISTENCE tohoto serveru absolutně NEMÁ CO tady pohledávat! (;

Divím se jen, že se zde někde zpozabuka nevyloupl uživ. Edison se svou obvyklou, jemu nejoblíbenější, fádní odpovědí: „Další hloupá a zbytečná otázka“.

Kelt

Tady píšu proto, že jsem se spletl, ale nakonec jsem si řekl, že klidně mohu psát. Alkoholické a nealkoholické, jistě, můžeme spojku chápat jako slučovací. vylučovací a zahrnout tady logiku. Na otázku jsem odpovídal ještě před doplněním.

aliendrone

annas>>> Děkuji, tož nésu ouplně blbé, je to v konjuntivním významu, to jsem chtěl vědět! Ale nebyl jsem si jistý, obzvláště když quentos odpověděl ve významu disjunktivním. ;) :)

annas

alilendrone,

děkuji. Odpovídající otázku vyřešili po svém.

Je vidět, že pokud by šlo o něco vážného, může i čárka rozhodnout o životě.

Někde jsem uváděla příklad. královského rozsudku.

Odložit nelze, popravit. x Odložit, nelze popravit.

aliendrone

zjentek>>> Soráč woe, nemohl jsem otázku dostatečně vybrousit do ostra, bo mi brousek upadl na zem a zlomil se. :( Poslední dobou mi věci z rukou tak nějak častěji padají „samy od sebe“, fakt nevím, čím to je. ;) :D :D

Prověřuji možnost nepovšimnuté a nezamýšlené konzumace některého produktu megakorporace „Annas Inc.“ obohacenou navíc značnou dávkou „quentvidu-2020“ (quentosí obdoba koronaviru), ale jsem teprve na začátku, will see! ;) :D :D

zjentek

Proboha nejde o TUHLE otázku, to bych si ježiši nedovolil, HATIT TVÉ DÍLO, chráňbůch! Má odpověď se vztahuje k otázce V LINKU TVÝ OTÁZKY, bo na ni se ptáš. Normální smrdelník by tak pochopil, takže prosím prosím nezasednout si na mě žádný netvor jen pro něco zle pochopené! (;D;

aliendrone

led>>> Oj joj joj, je vidět, že prefíkanů divoženku v sobě zkrátka neutajíte. :) Půvab Vašeho vyvozování je NESPORNÝ, už jen proto, že přesně stejným způsobem jsem totiž hned z první chápal otázku i já (včetně toho „polejváku“). ;) :D :D Tedy KONJUNKTIVNĚ. A v takovém případě by má odpovědď byla NE.

Jenže zmátly mne odpovědi uživatelů, kteří prakticky všichni dotaz chápali disjunktivně. Však víte, nejsem zrovna mistr světa ve vědách filologických, to zaprvé.

Zadruhé – v Česku se mluví všelijak. Mám příbuzné na JV Moravě, zkrátka někde na samém konci světa (dál jsou už jen mocnosti jako Peklo nebo Slovensko apod. ;) :D) a tam kupříkladu tomu, čemu já říkám limonáda oni říkají „sodovka“. A sodovce (čistá voda sycená CO2) prozměnu říkají „sifon“. Tudíž i úvaha o tom „polejváku“ (která by v případě absence pochybností o jeho významu byla klíčová) mi moc nepomohla. :(

Chápu, že na rozklíčování této „pro mě záhady“ sice svět nestojí, ale bylo by zajímavé vědět, jak na to pohlíží čeština z hlediska korektnosti významu. Přinejmenším PRO MĚ to je zajímavější problém, než „Co se stane, když si vstříknu Covid-19 nosem až do huby?“ apod. vrcholy intelektuálních úvah. ;) :D

No, snad až se naši jazykoví biřicové (i?) probudí po včerejších zesobotynanedělních orgií se správnou odpověď JAK TO TEDY SPRÁVNĚ JE dozvíme. ;) :)

led

zjentek, Edison momentálne nemá čas, zameral sa na študium „i“ v logike

aliendrone

ametyst>>> Jestli tam nevidíte žádný problém není moje vina, každopádně to neznamená, že tam problém není. Každý vnímáme i uvažujeme různě. Já to kupříkladu beru tak, že kdybych se měl řídit úsudkem „každého, kdo pochopil a odpověděl“, místo svým VLASTNÍM, tak nevím, kam bych se dostal. ;) :D :D

aliendrone

Kepler>>> Jistě, tvá domněnka mi přijde velmi pravděpodobná. Nicméně tam je „i“ a já bych rád věděl, JAK to s tím tedy je. ;) :)

Edison

Já myslím, že v tomto případě je skutečně důležitější celkový smysl toho slovního spojení, než stav v souvislosti s upřednostněním spojky.

aliendrone

Edison>>> No a vovovotom to je, o SMYSLU toho spojení – je konjunktivní nebo disjunktivní? Protože na tom závisí SPRÁVNÁ/pravdivá odpověď. :)

Edison

Jenže smysl toho spojení v tomto případě není dán spojkou, pokud je nesprávně použitá.

aliendrone

Edison>>> Jenže předpoklad „pokud“ je JEN předpoklad. Nejsem věštírna – co když jen jirka F zkouší, jestli „se chytneme“? (jasně, nejspíš ne, ale VYLOUČIT to jednak nemůžu, druhak mne správná odpověď ZAJÍMÁ).