Avatar uživatele
Zlatý

Jak správně chápat otázku v doplnění?

https://www.odpovedi.cz/…

Píše "alkoholické i nealkoholické" s případnými možnostmí odpovědi ANO/NE. Lze spojku "i" chápat konjunktivně? Podle mne ano, je to spojka souřadící/slučovací - podobně jako "a", které odpovídá logický operátor "AND", tedy LOGICKÁ KONJUNKCE.

Nicméně z odpovědí mi vyplývá, že respondenti ji chápu disjunktivně (jako logický operátor "OR"). Je DOST podstatné tohle vyřešit, protože na správném pochopení závisí dvojstavová OPAČNÁ odpověď. Navíc bych rád znal i zdůvodnění podle pravidel pravopisu. Co na to paní generální ředitelka korporace "Annas Inc.", popřípadě languageführer quentos? Nebo si troufne i někdo jiný? ;) :)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

1. Otázka
"Plánujete si dnes udělat doma nějaký alkoholický i nealkoholický nápoj?"
Podle otázky oba dva, tedy ANO/NE.

Předpokládám, že polejvák je víno s colou. Není to odpověď na otázku, protože jde o míchaný nápoj.

Pak by bylo vhodné doplnění - v jakékoliv formě - třeba míchaný

2. Plánujete si dnes udělat doma nějaký alkoholický, a (nebo) i nealkoholický nápoj?"
Volba.

3. "Plánujete ............. alkoholický (a) i nealkoholický nápoj?
Oba dva - stejně jako 1.
------

Jinak spojka i se používá ve spojení s jinou - když, ale i, , dokonce i. .

Spojka i může být i stupňovací.

Přistupoval k dospělým laskavě, (tedy) i k ženám
------
Ještě jsem zapomněla na samostatnou spojku nebo..

........ alkoholický nebo nealkoholický? Význam jednak - jednak, tedy obojí.
........ alkoholický, nebo nealkoholický? Význam - možnost výběru, tedy jeden.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Já si myslím, že otázka byla špatně formulována a místo "i" tam mělo být "nebo". Alkoholický a současně nealkoholický ten drink být nemůže. Ach jo, císařovy nové šaty...


Avatar uživatele
Bronzový

Jak je vidět, dotazovaní to pochopili a odpověděli. Proč někdo hledá problémy tam, kde nejsou? Spousta zbytečného volného času?


Avatar uživatele
Zlatý

Pokiaľ sa riadite v zmysle strojového kódu, akékoľvek vybočenie z predpísaného postupu znakov vám môže spôsobiť katastrofu, čo sa pravdepodobne stalo aj vo vašom prípade a následným zrútením sa na našu planétu.

Pokiaľ chápem sporný text v odkaze svojou chabou znalosťou češtiny, vo vašom odkaze. ide o úplne jasné vyjadrenie viacerými slovami:
"Plánujete si dnes udělat doma nějaký alkoholický i nealkoholický nápoj?"
ide o súčasne vyrábané dva druhy nápojov (ale to by sme od strojového mysliteľa aliendrona chceli veľa)
Doplnenie "Já plánuji, že si udělám polejváka." chápem tak, že sa vypije alkoholický nápoj a poleje sa pritom nealkoholickým nápojom... alebo naopak? Tu som v rozpakoch

Jednoducho vážený aliendrone,
človeka oddeľuje od stroja to najdôležitejšie - myšlienka.
Myslenie človeka umožňuje na ten istý predmet záujmu pozerať z viacerých pohľadov nielen podľa logických postupov, ale aj s nadhľadom fantázie.


Avatar uživatele
Zlatý

... houby, mělo bejt "či", vypadlo mu " č" ...


Avatar uživatele
Zlatý

Já ji vnímám (čili CHÁPU) jako "tupou" otázku, která už z PRINCIPU EXISTENCE tohoto serveru absolutně NEMÁ CO tady pohledávat! (;

Divím se jen, že se zde někde zpozabuka nevyloupl uživ. Edison se svou obvyklou, jemu nejoblíbenější, fádní odpovědí: "Další hloupá a zbytečná otázka".


Avatar uživatele
Zlatý

Tady píšu proto, že jsem se spletl, ale nakonec jsem si řekl, že klidně mohu psát. Alkoholické a nealkoholické, jistě, můžeme spojku chápat jako slučovací. vylučovací a zahrnout tady logiku. Na otázku jsem odpovídal ještě před doplněním.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

aliendrone

annas>>> Děkuji, tož nésu ouplně blbé, je to v konjuntivním významu, to jsem chtěl vědět! Ale nebyl jsem si jistý, obzvláště když quentos odpověděl ve významu disjunktivním. ;) :)

Avatar uživatele
Zlatý

annas

alilendrone,

děkuji. Odpovídající otázku vyřešili po svém.

Je vidět, že pokud by šlo o něco vážného, může i čárka rozhodnout o životě.

Někde jsem uváděla příklad. královského rozsudku.

Odložit nelze, popravit. x Odložit, nelze popravit.

Avatar uživatele
Zlatý

aliendrone

zjentek>>> Soráč woe, nemohl jsem otázku dostatečně vybrousit do ostra, bo mi brousek upadl na zem a zlomil se. :( Poslední dobou mi věci z rukou tak nějak častěji padají "samy od sebe", fakt nevím, čím to je. ;) :D :D

Prověřuji možnost nepovšimnuté a nezamýšlené konzumace některého produktu megakorporace "Annas Inc." obohacenou navíc značnou dávkou "quentvidu-2020" (quentosí obdoba koronaviru), ale jsem teprve na začátku, will see! ;) :D :D

Avatar uživatele
Zlatý

zjentek

Proboha nejde o TUHLE otázku, to bych si ježiši nedovolil, HATIT TVÉ DÍLO, chráňbůch! Má odpověď se vztahuje k otázce V LINKU TVÝ OTÁZKY, bo na ni se ptáš. Normální smrdelník by tak pochopil, takže prosím prosím nezasednout si na mě žádný netvor jen pro něco zle pochopené! (;D;

Avatar uživatele
Zlatý

aliendrone

led>>> Oj joj joj, je vidět, že prefíkanů divoženku v sobě zkrátka neutajíte. :) Půvab Vašeho vyvozování je NESPORNÝ, už jen proto, že přesně stejným způsobem jsem totiž hned z první chápal otázku i já (včetně toho "polejváku"). ;) :D :D Tedy KONJUNKTIVNĚ. A v takovém případě by má odpovědď byla NE.

Jenže zmátly mne odpovědi uživatelů, kteří prakticky všichni dotaz chápali disjunktivně. Však víte, nejsem zrovna mistr světa ve vědách filologických, to zaprvé.

Zadruhé - v Česku se mluví všelijak. Mám příbuzné na JV Moravě, zkrátka někde na samém konci světa (dál jsou už jen mocnosti jako Peklo nebo Slovensko apod. ;) :D) a tam kupříkladu tomu, čemu já říkám limonáda oni říkají "sodovka". A sodovce (čistá voda sycená CO2) prozměnu říkají "sifon". Tudíž i úvaha o tom "polejváku" (která by v případě absence pochybností o jeho významu byla klíčová) mi moc nepomohla. :(

Chápu, že na rozklíčování této "pro mě záhady" sice svět nestojí, ale bylo by zajímavé vědět, jak na to pohlíží čeština z hlediska korektnosti významu. Přinejmenším PRO MĚ to je zajímavější problém, než "Co se stane, když si vstříknu Covid-19 nosem až do huby?" apod. vrcholy intelektuálních úvah. ;) :D

No, snad až se naši jazykoví biřicové (i?) probudí po včerejších zesobotynanedělních orgií se správnou odpověď JAK TO TEDY SPRÁVNĚ JE dozvíme. ;) :)

Avatar uživatele
Zlatý

led

zjentek, Edison momentálne nemá čas, zameral sa na študium "i" v logike

Avatar uživatele
Zlatý

aliendrone

ametyst>>> Jestli tam nevidíte žádný problém není moje vina, každopádně to neznamená, že tam problém není. Každý vnímáme i uvažujeme různě. Já to kupříkladu beru tak, že kdybych se měl řídit úsudkem "každého, kdo pochopil a odpověděl", místo svým VLASTNÍM, tak nevím, kam bych se dostal. ;) :D :D

Avatar uživatele
Zlatý

aliendrone

Kepler>>> Jistě, tvá domněnka mi přijde velmi pravděpodobná. Nicméně tam je "i" a já bych rád věděl, JAK to s tím tedy je. ;) :)

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Já myslím, že v tomto případě je skutečně důležitější celkový smysl toho slovního spojení, než stav v souvislosti s upřednostněním spojky.

Avatar uživatele
Zlatý

aliendrone

Edison>>> No a vovovotom to je, o SMYSLU toho spojení - je konjunktivní nebo disjunktivní? Protože na tom závisí SPRÁVNÁ/pravdivá odpověď. :)

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Jenže smysl toho spojení v tomto případě není dán spojkou, pokud je nesprávně použitá.

Avatar uživatele
Zlatý

aliendrone

Edison>>> Jenže předpoklad "pokud" je JEN předpoklad. Nejsem věštírna - co když jen jirka F zkouší, jestli "se chytneme"? (jasně, nejspíš ne, ale VYLOUČIT to jednak nemůžu, druhak mne správná odpověď ZAJÍMÁ).

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4520
Zlatý Kepler 2315
Zlatý Drap 1899
Zlatý quentos 1654
Zlatý mosoj 1553
Zlatý marci1 1018
Zlatý led 1016
Zlatý Edison 753
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.