Akzeret

Může mě něco oslovit i v negativním smyslu?

Například u otázky „Která povídka vás nejvíce oslovila?“ bych předpokládala, že začnu popisovat povídku, která se mi líbila, zaujala mne apod. Tedy v pozitivním. Můžu ale začít popisovat povídku, která na mě zapůsobila negativně, měla jsem u ní divné pocity a tak?
Snad chápete, co tím myslím :)
Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Jen několik poznámek.

Pozor na spojení „oslovila“ = zaujala vás myšlenkou a způsobem vyjádření a tím na vás myšlenkově, citově zapůsobila, vzbudila vás zájem, našla u vás odezvu, upoutala vaši pozornost.
„Negativně“ = záporně, nepříznivě; opačně; nežádoucně.
 (PSJC)

Povídka či básně oslovují čtenáře zpravidla kladně, vás oslovují jevy negativní. U záporu je vhodné volit jiné sloveso.

Povídka se vám nelíbila, protože na vás zapůsobila negativně, vyvolala špatné pocity atd.

Opakuji, pokud vás oslovila, tak by to mohlo vyznít, že jste si z děje vzal příklad, vybral to špatné, třeba, že je snadné krást, ničit přírodu atd.

Opakuji. Můžete psát negativní hodnocení, ale pozor na výběr slov, aby hodnocení nevyznělo, že záporné prostředí se vám víc líbí než kladné. Proč? Zlo vítězí, zlo není potestané atd.

Nevím, samozřejmě, o které dílo jde, co vidíte záporně, takže píši jen obecně. Záleží na výběru slov.

Chápete, co tím myslím?

Doplnění:

Záleží na tom, jak sloveso „oslovit“ chápete

V češtině (významy jsem uvedla), stejně i ve slovenštině je jeden z významů slovesa oslovit = „vyvolať (priaznivý) ohlas, vyvolať kladnú reakciu, stretnúť sa so záujmom “

http://slovni­ky.korpus.sk/?w=os­lovit&s=exact&c=R1a9&d=k­ssj4&d=psp&d=sssj&d=sssj­2&d=scs&d=sss&d=pe­ciar&d=ma&d=hs­sjV&d=bernolak&d=ob­ce&d=priezvis­ka&d=un&d=locu­tio&d=pskcs&d=­psken&d=noundb&i­e=utf-8&oe=utf-8#

Nechat se oslovit problémem, zde negativně povídkou atd. to jsou spojení znějící našemu uchu trochu nezvykle, v angl. jsou naopak běžná.
Podle Teorie literatury.

Další odpovědi
Kepler

Jistě, může to být dílo s tragickým obsahem, ponuré, pesimistické, nebo přímo horrorové. Může tě uchvátit celkovou atmosférou, i když do smíchu ti moc není.

led

Na rozdiel od annas tvrdím, že aj záporné postavy, dej môžu človeka „osloviť“, pokiaľ neberiem do úvahy ľudí vyžívajúcich sa v záporných myšlienkach, dejoch. Donútia ho totiž zamyslieť sa nad zmyslom, myšlienkou tohto diela,zamyslieť sa nad sebou.
"Človek je rozumne mysliaci tvor, schopný vyvolať najčistejšie emócie ako lásku a súcit, ale zároveň je to aj najkrutejší tvor na tomto svete.

  • Anonym"

Dodatok:
na dpovedi annas a mojej vidíte napríklad aj rozdielnosť slovenského a českého jazyka.