Avatar uživatele
Zlatý

Jak správně a šetrně použít kyselinu solnou k vyčištění WC mísy?

Jeden by řekl, že ji nalijeme do výlevky, počkáme na účinek, spláchneme a hotovo, jak radí nejeden návod. Jenže je zde několik proměnných. Tak třeba fakt, že průmyslově nejvíce využívanou kyselinou solnou, kterou, jak je doporučeno, k našemu účelu použijeme, se označuje kyselina chlorovodíková, jejíž koncentrace je upravena coby 31% vodný roztok chlorovodíku. Přitom mezi odborníky panuje názor, že nečistoty ve výlevce WC mísy zaručeně odstraní pouze koncentrovaná kyselina chlorovodíková, což je kyselina o koncentraci 36- 38%. Čili kyselina solná (HCL 31%) nám zřejmě k našim účelům nepomůže. A sehnat HCL 38% je v krámu prakticky nemožné.

Další věcí je způsob použití. Lidé často nalévají k.solnou přímo do výlevky, částečně zaplněné vodou (že by vyčetli rady z návodu?). Což je zjevně špatně, jelikož roztok se s další vodou dále ředí (nemluvě, že nalévat kyselinu do vody může býti pro "domácí kutily" taky značně nebezpečné). Čili letitými usazeninami zanesená výlevka by měla být před tímto způsobem čištění nejspíš vysušena, nemýlím-li se.

Jak zde tedy věci pracují? Já tomu nerozumím. Že by opět byznys (prodej solné 31% k čištění WC a bazénů od vodního kamene), který nikomu nepomůže a jediné, čeho péčí o čistotu dosáhneme, je spláchnutí peněz ve formě nefunkčního přípravku doslova rovnou do haj.zlu a následné bezvýznamné těžké znečištění životního prostředí naší vinou?

Chápe to někdo? Máte své postupy?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Není nejmenší důvod domnívat se, že zředěná HCl s vodním kamenem nereaguje. Běžně to dělám tak, že do mísy vyleju pár desítek ml konc. kyseliny a nechám působit přes noc. Lití kyseliny do vody nebezpečné není, jen je třeba nedýchat ty výpary a nepotřísnit se. Naopak kapka vody do kyseliny sírové nebezpečná je - vyprskne to. Při ředění kyseliny se uvolňuje značné teplo a malé množství vody se okamžitě vypaří. Proto lejeme kyselinu do vody a ne naopak.
Ke znečištění ŽP nedochází, vznikají jen neškodné chloridy, které jsou i v pitné vodě.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Z praxe můžu potvrdit, že technická kyselina solná, tak, jak se prodává, je nejlevnější a nejúčinnější prostředek k vyčistění mísy, zvlášť horního okraje. Tam ji nanáším štětcem. S velkým odstupem má nějaké účinky Fixinela, ostatní prostředky na vodní kámen jsou zcela bez účinku.


Avatar uživatele
Bronzový

Jakákoliv kyselina reaguje s vodním kamenem. Komerční přípravky obsahují kyselinu fosforecnou. Krystalická kyselina citronová je šetrná a funguje. Použití octa také. Koncentrovaná HCl dýmá a zkoroduje všechno kovové kolem dokola.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

zjentek

Ad Kepler: Skutečně jsem četl názor z více zdrojů, že HCl k čištění v. kamene (zvláště pak ve WC, kde stojí voda) je vhodná pouze koncentrovaná, tzn. téměř dýmavá, okolo 38%. Taky jsem nepochopil, proč.

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

Hele tak já nejsem chemik. A rozhodně k chemikovi nemám ani blízko. Ale vím, že kdysi jsem chtěl leptat měď. Mělo to jít s HCL s přídavkem kysličníku (lepší je chlorid železitý, ale ten jsem v té době nesehnal). Tak jsem do vaničky nalil kyselinu (běžnou technickou), přihodil pár tablet kysličníku a snažil se leptat... Jo ho... jen to smrdělo a ani po několika desítkách minut to neudělalo nic užitečného. Dokud jsem tu kyselinu trochu nezředil.

Avatar uživatele
Zlatý

zjentek

Aha? Zajímavé...

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

Tak jistě, vyšší koncentrace znamená rychlejší účinek, ale to je asi tak všechno.

Avatar uživatele
Zlatý

Hlada

To je volovina. Stačí vyzkoušet. Naopak i tu, která se prodává, je potřeba používat obezřetně. Při delším působení může naleptat glazuru.

 

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1345
Zlatý mosoj 993
Zlatý Kepler 510
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 402
Zlatý annas 339
Zlatý marci1 302
Zlatý Hlada 302
Stříbrný elektrikář 247

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.