DashaM

Jak spolu souvisí inflace a přehřátý pracovní trh? Prosím o srozumitelné vysvětlení. Děkuji!

Nejlepší odpověď
Pepa25

Závislost je poměrně jednoduchá až intuitivní: přehřátý pracovní trh (= málo pracovníků a hodně volných míst, tzn. převis poptávky nad nabídkou práce) tlačí na růst mezd. Firmy musí růst mezd promítat do cen produkce a zdražují, což zvyšuje inflaci.

Další odpovědi
aliendrone

Formálně má Pepa25 pravdu. Jenže víš jak je to s teoriemi a poučkami – nad tím vším je REALITA. Kdyby to bylo TAK jednoduché, tak by přeci neměl být problém (při přílivu cca 300 000 nových ukrajinských pracsil) sehnat pomocnou sílu do kuchyně za 30 000Kč/měsíc. Tedy ochotnou za ty prachy MAKAT, nikoliv jen sedět a držkovat. :)

Krupice

A jen doplním, že trh rujnují takové nesmysly jako kvóty a dotace, socialistické nápady, které nyní přebírají liberálové.

df

Práci nabízí firma, nikoliv zamestnanec.

Pepa25

Firma nabízí zaměstnání: možnost chodit každý den na určité místo, tak odvést práci a dostat za to mzdu. Práci jako výrobní faktor nabízí lidé a dostávají za to výplatu.

df

Máš v hlavě guláš.

df

Převis poptávky nad nabídkou práce chápu jako nedostatek pracovnich pozic, což by cenu práce naopak snižovalo.

Pepa25

Práce je výrobní faktor, který nabízí pracovník a poptává firma. Převis poptávky nad nabídkou na určitém trhu při určité mzdě znamená, že by firmy rády zaměstnaly více lidí, že jsou volná pracovní místaa firmy marně hledají lidi. Převis nabídky práce jsou zástupy lidí na pracovním úřadě, kteří usilují o pár volných pracovních míst, které firmy poptávají,