mirekborek

Jak spocitat mozne kombinace?

Ahoj,
Zajimalo by me, jak spocitat mozne kombinace nejakych cislic cislice.
Pr. 1 cislice – 10 kombinaci.

Odpovědi
Emefej

104.

Kelt

Kombinace – typický příklad jsou hry jako je sportka, nebo šťastných 10. Například ve sportce se losuje 6 čísel ze 49, proto je počet kombinací určen kombinačním číslem 49 nad 6 a vychází to si 13 000 000?
Kombinace, nezáleží na pořadí, v jakém jsou čísla vytažena. Pokud máš všechny správně tak vyhráváš, ale pokud máš určit PIN a víš jen to, že je 4 místný, jedná se 10000 pokusů a možností
a kdyby byl někdy PIN 8 místný a ty jsi každou minutu napsal jednu možnost, tak to bude trvat 190 let nepřetržitého hledání.

mosoj

Pokud budeš mít čtyři číslice a chceš vědět kolik skupin po čtyřech můžeš vytvořit tak se jedná o permutaci, což je speciální případ variace. Protože u číslic záleží na pořadí (neudáváš podmínku že nezáleží na pořadí) jedná se o variaci – permutaci! P = 4! faktoriál , P = 1×2×3×4 = 24. Takže ze čtyř číslic můžeš sestavit 24 variací po čtyřech číslicích.

Jinak variace je V = n! / (n-k)!

! značí faktoriál

Pozměnil jsi upřesnění. 1 číslice! Kolik asi má kombinací co?
Škoda času. Někdo ti zde píše, aby jsi se začal učit. Já se k němu přidávám.

Edison

Načti si něco o pojmech kombinace, permutace a variace. Tam se dozvíš vlastnosti i výpočty. Dále je nutno rozlišovat číslo a číslici. A pozor, existuje rovněž pojem množina prvků. Mohou to být číslice i čísla, ale klidně i písmena, nebo cokoli jiného. A číslici nemusejí představovat pouze číslice 0 – 9. Máme různé číselné soustavy: Např. oblíbená desítková, hodně používaná dvojková, osmičková, šestnáctková… Proto je lepší používat pojem prvek.

Dochy

Tady by bylo vhodné vědět kolik Ti je, jakými školami jsi prošel a co Tě zajímá, resp. k čemu ty kombinace potřebuješ. Ale to tady asi není úplně vhodné. Pokud máš zájem zkus upřesnit alespoň Tvé zájmy jak obecné, tak týkající se těch kombinací. Jinak hledej heslo „kombinatorika“ – matematická disciplína, která se tím zabývá. Měl by ses dozvědět co je kombinace, variace, permutace… A pak můžeme pokračovat pokud by Ti něco nebylo jasné.

aliendrone

Škoda mluvit, prostuduj kapitoly článku. Raději to zopakuji, je POTŘEBA kliknout na červený podtržený odkaz v článku „Zobrazit kapitoly článku“, poté se ti zobrazí jednotlivé kapitoly. Ty jednotlivé kaptoly ti vše objasní. Možná.
https://matema­tika.cz/kombi­natorika

cochee

Pokus se rozlišovat pojmy „číslo“ a „číslice“ – to není totéž.