bolak

Dokázal by někdo, kdo zná pravidla sportky, vypočítat následující příklad?

„Kolik let byste museli sázet sportku, když byste sázeli v každém losování na oba tahy, a všechny sloupce, abyste měli z hlediska pravděpodobnosti alespoň 50% jistotu, že vyhrajete za tu dobu sázení jackpot?“

ozzius: já se ptal jestli by to někdo dokázal..stačilo ANO/NE, ale když už si to sem teda fláknul, mohl bys prosím předložit i nějaký ten předchozí výpočet, abychom viděli že to není jen pouhopouhé zprstuvycucčíslo?

Nejlepší odpověď
ozzius

Trvalo by ti to asi 6700 let (+ nějaké drobné)
S tím, že by jsi sázel při každém slosování – 10 sloupců

Jinak šance, že uhodneš všech 6 čísel je cca. 1 ku 14 mil., resp. 10 ku 14 mil., při všech 10-ti sloupcích…

Ve sportce je 13983816 kombinací (výpočet pomocí šance – kdyžtak na netu najdeš kalkulačky). Zaokrouhlíme na 14M – tudíž šance vyhrát na jeden sloupec je 1 ku 14M, 10 ku 14M na ticket, jde nám o půlku – 10 ku 7M (1 ku 700k)
A z toho mi tak nějak došlo, že když mám šanci 1:2, musím vsadit 2× abych vyhrál (není 100% <75% pokud se nemýlím> ale při vyšších číslech už je to detail, jelikož ty procenta jdou výše a výše, tudíž se tedy nedostaneme na tvých 50%, ale na nějakých 49,999×xx…%), tak asi musím vsadit 700.000 krát, abych se dostal na 50% (49,9×) mohu vsadit 2× za týden (pokud bych počítal každé slosování jeden ticket, vyjma extra slosování) což je 350.000 týdnů a to jest 6 730,76923… let, počítaje s tím, že rok má a bude mít 52 týdnů…
Stačí na objasnění odpovědi?

Zdroj: Zdroj je náš chytrý Ozzík

Další odpovědi
klumprt

Chtělo by se říci, že ten, kdo dokáže vypočítat daný příklad, nebude znát pravidla sportky, protože sportku nesází. 🙂

mosoj

Ozzius to má dobře.
Je to pravda, ale u člověka který se takto ptá, lze předpokládat že o kombinatorice nemá ani páru. Takže k čemu by ti to bylo.

Quimby

Ze 49 čísel se dá vybrat šestice 13 983 816 způsoby. Šance, že je to právě ta naše je tedy 1/ 13 983 816 . Sázení v sloupcích je nezávislé, tedy při vsazení 10 sloupců máme šanci na výhru 10 / 13 983 816 na jedno slosování.

Otázka je kolik slosování musíme vsadit, abychom měli 50% šanci, že alespoň v jednom se trefíme. Doplňkem je jev, že nevyhrajeme ani jednou a chceme aby šance toho byla menší než 50%.
Sanče, že nevyhrajeme je 13 983 806/13 9­83 816 .
Šance, že nevyhrajeme 20krát je (13 983 806/1­3 983 816)^20.
Stačí tedy najít takové n, že (13 983 806/1­3 983 816)^n < 0,5 .
Což dává n > 969 284 . Takže potřebujeme skoro milion slosování.

Pokud počítáme 2slosování/týden a 52týdnu v roce, tak je to 104 slosování/rok.
Tak je potřeba cca 9320 let.
Jentak mimochodem 9 692 840 sloupečků stojí cca 193milionů.

Aha, ony jsou dva tahy, to sem nějak zapoměl, tak nahoře je to, že vyhrajem v obou tazích. Pokud nám stačí jeden, pak šance na výhru je dvojnásobná. Stačí tedy 484 642 slosování. Což odpovídá cca 4660 let. A stálo by to 96milionů.

klumprt

Otázka pro sázející: Víte, že čím víc sázíte, tím větší pravděpodobnost je, že celkově (výhry – vklady) budete v mínusu?
Kdyby tomu bylo jinak, tak by žádná loterie nemohla prosperovat dýl než několik neděl.

mosoj

Boláku je to pravda, ale u člověka který se takto ptá, lze předpokládat že o kombinatorice nemá ani páru. Takže k čemu by ti to bylo.

Quimby

Jasný, že neovládá kombinatoriku, jinak by si to spočítal sám. Ale snad právě proto se na to ptá a od toho tato stránka je, nevím přoč musíš hned odsuzovat. Zvlášť když si nedal žádnou konstruktivní odpověd.

bolak

No, já hlavně taky nevím.. tam je nějaké dodatkové číslo..jak to funguje, a pak je tam taky nějaké číslo tiketu, tak jestli člověk musí uhodnout i to, aby získal jackpot..

bolak

A co varianta, že člověk který se takto ptá, prostě v podstatě ani neví, kolik se ve sportce vůbec sází čísel a jaká má vůbec pravidla 🙂 jen nedávno zaslechl něco o tom, že se tam sází nějaké sloupce.. to nemůže být ten důvod, proč by chtěl ten výpočet podrobněji vysvětlit? hé?

bolak

Vidíš vidíš mosoji, v kombinatorice budeš asi ještě slabší, když jsi tuto kombinaci vůbec nepředpokládal..

mosoj

Šanci 1/14 000 000 znám již od základní školy. Nesčetněkrát jsem to také četl v tisku. Howgh.
Jinak jak jistě víš neznalost neomlouvá.

bolak

A sázíš? 🙂