Kric.ouwner

Jak snížit napětí ???

Jak snížit napětí ? , chci si dát do auta „natvrdo“ mp4 ale je na 1,4 volt , jak ho tedy snížit a na co si dát pozor , nebo stačí najít něco co tam valí na těch 1,4 že už by tam někde na něčem byl ten odpor ? …

Nejlepší odpověď
dědapetr

Zkusit to přes nabíječku mp4,ze zapalovače v autě.

Další odpovědi
Michal Kole

rezistor = topení
další možnost jsou DC/DC měniče, ale ty požadují vlatsní napájení (pro řídící elektroniku)

mosoj

Pokud nechceš použít nějaký komerční výrobek, tak vhodná velikost napětí se získává odporovým děličem. Není žádný problém ho zbastlit.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/D%C4%9Bli­%C4%8D_nap%C4%9Bt%C3%AD

Vzhledem k minimálnímu proudu a malému napětí nic topit nebude.

arygnoc

stačí zapojiť cez obyčajnú 12V žiarovku (do série) – aspoň poslúži aj ako indikátor, že MP4 je v sieti (pod napätím).
A je to.

Mapel

Přimlouvám se za komerční výrobek jak uvádí dědapetr. Odporový dělič nemá stabilizátor a i když autobaterii můžu v tomto případě považovat za tvrdý zdroj, tak s jejím věkem se mění i její parametry a ty potřebuješ 1,4V, což jakýkoliv malý výkyv má velký vliv na výstupní napětí. Pokud neuděláš stabilizátor pomocí ZD, tak dojde k výkyvům. Nevýhodou je však, že pak to začne trochu topit (potřebuješ větší stabilizační proud).

Hlada

Na to stačí stabilizátor LM317 za 6,50 v základním zapojení.

Poznámky k předchozím příspěvkům:
Odporový dělič bude fungovat také, aby ale napětí bylo dostatečně tvrdé, musí být příčný proud aspoň 5× větší, než odběr mp4. Jestli má odběr kolem 100 mA, dělič bude muset mít 0,5 A, ztrátový výkon bude kolem 7 W a to už je slušné topení.
Žádný DC/DC měnič není potřeba.
Žárovkou to řešit nelze. I kdyby měla stejný proud jako mp4, tak při zapnutí bude mít tak malý odpor, že na mp4 bude plné palubní napětí, které ji spolehlivě zničí.
Zenerovu diodu na tak malé napětí žádný obchod nenabízí.
Napětí palubní sítě je 14 V bez ohledu na stav akumulátoru.