Radek Š.

Jaký rezistor použít pro diodu?

Jak zjistím, jaký rezistor s kolika Ohmy můžu použít, aby LED dioda ještě svítila? – maximální odpor. Nevím, jak lépe vysvětlit.
Vím o vzorci R = Uz – Uu / I (Uz = napětí na zdroji ; Uu = úbytek napětí na LEDce). Ale když neznám proud?
Díky.
Doplňuji:
*Edit: Nebo jak zjistit proud z baterie, když nemám k dispozici multimetr?

Nejlepší odpověď
gecco

Proud je pro každou diodu (typ diody) definován…
Pokud nevíš, na jaký proud je dioda dimenzována, pak

  1. si to zjisti (prodejce, katalog…)
  2. použij potenciometr a odpor nastav zkusmo (pak můžeš odpor změřit a poťák nahradit vhodným rezistorem)

Další odpovědi
mosoj

Doporučený proud a napětí najdeš v katalogu. Obyčejné diody většinou ještě svítí při proudu 1– 2 mA i méně. Záleží na druhu a výrobci.
Pro signalizaci stačí proudy do 20 mA. Spočti si odpor na 10 mA a kup si několik odporů o různých hodnotách a vyber si ten odpor , při kterém ti svit diody vyhovuje. Jmenovitý proud z katalogu bych nepřekračoval.

Výkonové LED diody jsou na tom s proudem podstatně výše 0,5 – 2 A i více.