PANÁD

Jak snížit výkon LED světla?

Mám světlo, ve kterém je LED pásek asi s 12 LED diodami, který má celkem 3W/12V. Z jistých důvodů potřebuji snížit na třetinu jeho světelný tok a úměrně i příkon. Prostě potřebuji, aby odebírala cca 1 W a svítila rovněž třetinově. Jak tam jsou ty diody zapojeny? Lze vždy dvě ze tří mechanicky odstranit?

Nejlepší odpověď
Hlada

Já bych ten pásek neničil. Lepší by bylo napájet ho nižším napětím z jiného zdroje, přes předřadný odpor, několik diod v sérii nebo přes zenerku.

Další odpovědi
Dochy

Nelze dvě ze tří odstranit. Pokud se nepletu, alespoň u těch pásků které jsem viděl, jsou diody vždy ve skupinách po třech v sérii s nějakým odpůrkem (je možné, že je tam místo odpůrku nějaká sfistikovanější regulace proudu). Pokud chceš snížit výkon i příkon, použij chytřejší zdroj pro LED pásky, který bude umět stmívání či nastavení jasu.
Pokud nějakou LED ze skupiny jen odebereš, celou skupinu tím odpojíš.
Pokud nějakou LED překlemuješ, zvýší se tím proud touto skupinou nad jmenovité hodnoty. Pokud to všechny součástky vydrží, pak za cenu nižší účinnosti a vyššího zahřívání a vyšší spořeby. I pokud by to součástky krátkodobě vydrželi, sníží se jejich životnost.

Doplňuji:
Za denního světla vidím ještě jednu možnost: Ten pásek přerušit na místě k tomu určeném (mezi skupinami). Měli by zůstat svítit ty LED blíže k napájení a ty dále už ne. Pokud je zdroj OK, mělo by to splnit to co požaduješ. Pokud jsi chtěl aby svítil celej pásek tak to bohužel, zbývá jen použít zdroj s regulací (jak jsem psal výše), nebo třeba
https://www.gme­.cz/stmivac-led-dimmer