juie

Jak si zajistit kapesné od rodičů?

Jak přemluvit naše abych mohla dostávat aspon neco malo? Kdyz si o to reknu tak mi reknou: Kdyz nakou vec potrebujes tak ti ji koupime. A nebo si budes obstaravat treba obleceni jen ze svyho!

Nejlepší odpověď
anonym

Nepíšeš kolik je ti let,to je dost důležité.Kapesné v nějaké přiměřené výši podle věku a finančních možností rodičů a životnímu stylu,který rodina uznává.Základ by měl být od rodičů,zvýšení si můžeš zajistit nějakou výpomocí nad rámec povinností nebo službičkou,kterou zvládneš mimo rodinu.Venčení psa sousedům,donesení nákupu starší osobě,sběr bylin,starého papíru,kovu atd.Budeš mít větší radost z peněz,které si sama vyděláš a zmrzlina za takovépeníze chutná úplně jinak.Možná,když rodiče uvidí tvou snahu,sami ti rádi přispějí.Naučit se znát cenu peněz a učit se s nimi hospodařit je důležité pro budoucí život. Moje maminka mi nikdy neodmítla nějaké moje přání,ale zeptala se,zda je to opravdu tak důležité a že ona na takovou mojí „nutnost“ musí vydělávat např.5hod.Kapesné jsme dostávali s bratrem velmi mírné asi od 7let,když už jsme trochu uměli počítat a vyráželi sami třeba do kina na dětský film.Pravé žně jsme měli o narozeninách a při vysvědčení,pra­rodiče nám vždy nějakou korunku dali.Se základkou jsme jezdili na bramborovou brigádu,odměna vždy padla za vánoční dárky pro celou rodinu.Později jsem chodila o prázdninách na brigádu.Promluv si s rodiči,učit se hospodařit je důležité…:D

Další odpovědi
Fazzz

Zkus jim třeba udělat radost nějakou známkou a zeptat se, zda ti za to něco nedají. A nebo pomoct rodičům v domácnosti, je hodně možností, ale zase se třeba rodiče bojí, aby sis za to nekupovala něco, co zdraví škodí. :)

Damiana

Řekni jim, na co to chceš. Že je fajn, když ti koupí, co potřebuješ, ale občasná zmrzka nebo kino, nějaká maličkost, která ti udělá radost – to by sis chtěla platit ze svého. V podlézavosti můžeš jít ještě dál tím, že nemáš na dárky k jejich výročím, a že se toužíš učit hospodařit (což je ale i logické – pokud se nechystáš na zlatokopeckou dráhu).
Pomáhej doma a ptej se, s čím potřebují pomoc.
Pokud tě ale někde nachytají s cigárem, máš vymalováno, s tím počítej! 🙂

ratava

Dobrý den „juie“,
jestliže rodiče nevidí důvod Vám kapesné v této době dávat, budete se s tím nejspíš muset smířit. Nikde není psáno, že děti musí od svých rodičů kapesné dostávat…
Nevím, kolik je Vám let, tak možná rada najít si brigádu místo kapesného nebude trefná. Na druhou stránku- třeba ve svém okolí máte dostatek sousedů, kteří mají psa a ti by vám za pravidelné venčení možná i nějaký ten „drobák“ dali… A to asi v jakémkoli věku…
Vyptávat si kapesné za známku mi přijde trochu sobecké. Za tu už jste přeci dostala své vědomosti a hlavně- neučíte se pro rodiče… Stejně tak pomoc s něčím doma…
Zkuste si s rodiči promluvit, jaký mají důvod Vám kapesné nedávat, popř. se dohodnout na nějakém kompromisu. Počítám s tím, že Vám rodiče nejspíš platí telefon- co navrhnout menší platby za svůj mobil a ušetřenou sumu si vybrat jako kapesné? Myslím, že podobných „nápadů“ vymyslíte nakonec sama až až…

Sůwa

Vnukovi je 12 let a dostává měsíčně 250,–, ale když jsem ho chtěla finančně odměnit za posekání trávy, dceři se to moc nelíbilo.
Já jsem od 15 let dostávala ( v roce 1962 ) 100,– a z toho jsem se musela i šatit, jen na tramvajenku (30,–) a jídlo mi dávalo zvlášť ( 10,–/den ). Bylo to pro můj život velice prospěšné, protože jsem se naučila hospodařit a taky ruční práce. Na větší nákup, jako třeba kabát, jsem si vydělávala brigádami. Dneska si v důchodu žiju jak královna.

venkovan

Není od věci, aby děti třeba od 12 let dostávaly přiměřené kapesné s tím, že rodině předloží jak s ním nakládá.
Hodně dětí si takové kapesné shromaž´dují na dárky pro své nejbližší, jiné ho zas prohýří v nesmyslech jako zmrzliny, módní zbytečnosti apod.