Spartaboy

Jak si udržet odstup i když je to třeba těžké? Třeba od vlastních názorů a přesvědčení? Nebo zraňujících situací?

Jak si udržet odstup i když je to třeba těžké? Třeba od vlastních názorů a přesvědčení které mají sílu až obsesí? Nebo zraňujících situací? Hlavně mě prosím nepište že se mám zeptat psychologa. Děkuji.:)

Nejlepší odpověď
Anikitos

Záleží na tom, jaké přesvědčení a jaké názory máš ty na mysli. Jestli si myslíš, že jsou tvá přesvědčení tobě vlastní a souhlasíš s nimi, ale nejsou v souladu s okolím, který s nimi nesouhlasí, tak jako první si uvědom jestli jsou skutečně správná nebo špatná a teprve pak se rozhodni jestli si stát za svým nebo své názory změnit.

Nejvíc pomáhá o dané situaci přemýšlet, neustále přemítat jaká je podstata těch názorů a jaká je skutečnost.

Změnit myšlení (třeba na positivní nebo na jiný směr myšlení) se dá pomocí čtení knih (konkrétních – zaměřených na určitou situaci/určité téma), což je podle mě základem pro myšlení, jeho rozvoj a celkovou přeměnu zásadní a jedinečné.
Dobré je i vyhledávat nějaké předměty a aktivity, které mohou tvou mysl ovlivnit – nějaké kurzy, semináře, praxe/stáže, setkání, učebnice nebo třeba weby se zaměřením na osobní rozvoj (protože změna myšlení spadá do osobního rozvoje).

Někdo věří, že své myšlení (a názory) se dají změnit pomocí meditace – ”přeprogramují” tvou mysl. Někde jsem četl, že po každodenní meditaci během osmi týdnů se zcela přemění struktura mozku… (min. bylo myslím alespoň 20 minut denně). :D

Drž se svých názorů a neopouštěj svá přesvědčení zvlášť pokud věříš, že jsou správná. Pokud taková jsou nikdy se jich nezříkej. Pokud taková nejsou a jsou tedy špatná, změň své myšlení, aby se tak změnily tvé názory i přesvědčení.

Zajímavý výňatek z jednoho článku, na podobné téma:
”Mysl zpočátku vždy nabízí spíše negativní varianty, pochybnosti. To proto, aby nás upozornila na nebezpečí, aby nás chránila. Ostatně toto je i její funkce. Mysl chce být vlastně jen užitečná. A my jí na ten její „černý krizový scénář“ nemusíme vždycky naletět. Můžeme hledat svůj vlastní úhel pohledu, svůj pocit, jinou myšlenku, než nám mysl nabídla. Stoupnout si „do bot“ na druhé straně je ta vědomá práce, vystoupení z komfortní zóny zvyku. Objevování nového.”

https://psych­ologie.cz/zme­na-mysleni/

Odkazy na meditaci a přeměny struktury mozku během 8 týdnů:
http://www.ma­rejskova.cz/me­ditace-1-cast/
http://www.epochti­mes.cz/20110224­16290/Meditace-zmeni-strukturu-mozku-jiz-za-osm-tydnu-zjistila-studie.html
http://www.ra­dostnezpravy.cz/me­ditace-muze-za-8-tydnu-zvetsit-mozek/
https://www.na­tional-geographic.cz/clan­ky/osm-tydnu-pro-mocnejsi-mozek-harvard-prokazal-ucinky-meditace-20150111.html

Další odpovědi
zjentek

No, čeština na to má slovo. To slovo je ODŘÍKÁNÍ. Ale je to fakt těžké ;(

A co se týká těch zraňujících situací- kdekoli někdo „mele hovna“, kdykoli můžeš beze slova odejít. A to je taky odříkání. Jedno z nejtěžších! ;)

ivzez

Lze se pokusit získat odstup od určitých událostí nebo
skutečností, případně je možné se pokusit na zmíněné
podívat z jiného úhlu pohledu.

Znáte např. rčení „Všechno zlé je pro něco dobré“?

Od vlastních názorů, přesvědčení nebo myšlenek ale odstup získat nelze.

A ač to nemáme psát, nejlepší „zpětné zrcadlo“
by poskytl právě psycholog.