huxa

Jak se zbavit lenosti? Novodobě nazývané prokrastinace?

Krátkodobá lenost a nechut něco dělat určitě není nic špatného a každý ji určitě zažívá, ovšem, poslední dobou se nedokážu nijak přinutit se třeba připravovat do školy a jak kdybych čekal, že těch pár let kolem mě jen tak nějak propluje. Víceméně se nejedná poslední dobou jen o školu, ale i různé rozdělané „projekty“ a i třeba flirtování s děvčaty. Dokonce bych i tušil v čem to vázne-nedávají mi tyto věc nějaký hlubší smysl, naplnění či tak něco. Nedávno mě napadla až geniální myšlenka a několik hodin jsem se jí věnoval (automatizace domácnosti) a zkončila na nedostatku financí (počáteční náklady na ryzí ukázku dané technologie alespon dva miliony), ale můžu říct, že jsem využíval v daný dlouhý čas celý můj mozkový potenciál a bavilo mě to. Jako třeba ještě na základní škole při řešení těžkých úloh. Kdybych měl stejný zápal i ted na střední, určitě bych měl daleko lepší známky. Přestože se snažím soustředit na danou problematiku (třeba v matematice, kterou jsem vždy uměl), jaksi nedokážu přinutit mozek zapnout na celý svůj výkon a bez své čiré logiky a myšlenkových pochodů tomu nerozumím, čímž také ztrácím chut vůbec projevovat snahu.
Nechci jen krátce zahánět symptomy různými cvičeními, jako je si udělat časové bloky, seznam úkolů a jeden z nich každou hodinu splnit, …

Za vaše odpovědi vám budu moc vděčný.
Doplňuji:
marci-jak říkám, nechci léčit pouze symptomy, rok jsme se ve škole učili o prokrastinaci, přesto, i když jsem zkoušel nějak udělat ten „rozvrh“ svých činností, byl mi naprosto ukradený a nijak sem se ho nedržel. Stejně takto to fungovalo s dalšími metody, na které jsem narazil, jako třeba někomu říct, co chceš udělat, …

Nejlepší odpověď
marci1

Pokud to trvá delší dobu, tak je opravdu na místě to řešit. Zajímavé na prokrastinaci je, že jí podléhají více lidé inteligentní a kreativní z toho důvodu, že si dokážou dělat promyšlené výmluvy sami před sebou.
Doporučuji velmi zajímavou knihu „Konec prokrastinace“ : http://www.konec-prokrastinace­.cz/kniha/

Další odpovědi
rigormortis

Sportuj…propojí se ti hemisféry, zvýší inteligence a člověk je potom více vitální a má nutkání pořád něco dělat.
Ovšem bych si nepletl lenost od prokrastinace, pokud jste se o ní učili, tak by jste snad měl poznat ten hlavní rozdíl (tím je následná spokojenost s využitím času).

anonym

Neměla jsem potuchy, že odkládání „na jindy“ má své vlastní pojmenování a že je to „nemoc“.
Z vlastní zkušenosti vím, že mám-li dělat nějakou práci a nechce se mi do ní, tak to bude stát za „starou belu“ a nakonec z toho budu akorát utahaná a výsledek nebude stát za nic. Co potřebuji udělat, vím přece dopředu. k
Když jsem na to „vnitřně“ připravená, práci zvládnu lehce, s úsměvem na rtech a výsledek stojí za to. Často třeba u papírů ještě přijdu na jiná a vhodnější řešení. Mám z takové práce radost. Nemyslím si, že by to v mém případě byla nemoc. Spíše už za celé ty roky rozumím sama sobě a vím moc dobře, že počkat na správný okamžik se prostě vyplatí.
Huxo, možná bys měl přestat tak úzkostlivě hledět sám na sebe a hlavně bys měl zapomenout na to, že máš všechny nemoci, co jich na světě je. Vykašli se na diagnózu. Pokud holt musíš něco udělat, tak to uděláš. Třeba potřebuješ ke zvládnutí úkolu mít vyšší hladinu adrenalinu a ten ti zvyšuje riziko toho, že ti utíká čas a úkol nemusíš zvládnout. Nebo si potřebuješ vybudovat „vnitřní disciplínu“.
Všechno má svůj důvod a následek. Co v životě opravdu chceš, toho se dá zpravidla dosáhnout (nesmíš mít nepřiměřené cíle – třeba na funkci prezidenta bys v tomto věku určitě ještě nedosáhl). Chybí ti nejspíš zdravá motivace.
Možná bys měl přestat přemýšlet o nemocech , kterými trpíš, ale měl se raději věnovat myšlenkám na to, co udělat, aby ses za špatný zdravotní stav přestal schovávat. U tebe je to všechno závislé na změně myšlení. Dělej něco se sebou a dej si pro letošek jeden úkol: STANU SE OPTIMISTOU.
No a k tomu ti držím palce.

mosoj

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=prokrasti­nace

Kelt

Věci můžeme nazývat různými jmény, někdo si v tom libuje, protože zní lépe říci trpím prokrastinací než jsem líny a přitom je to totéž. Sklenice je poloprázdná nebo poloplná atd, záleží na úhlu pohledu.
Nebudeš dělat to, co nechceš dělat. A to co chceš dělat a co tě baví, k čemu jsi motivován, to budeš dělat. Takže je třeba se motivovat k dané činnosti.
Uvedu příklad, měl bych umít nádobí, samozřejmě, že se mi nechce. Tak se usměju a začnu si zpívat nějakou píseň , nahlas nebo jen pro sebe, řeknu si pro sebe, že jsem ten nejlepší člověk, který umývá nádobí, a je to. Jak se říká. Vidíme třísku v oku souseda, ale nevidíme trám ve svém vlastním oku. Pokud jsme neaktivní, bez nálady, tak těžko jsme ochotni se pozorovat. Navíc je každý člověk individualista, je třeba si vytvořit vlostní organizační systém, udělat si vlastní metodu. Každý má specifickou chůzi, styl myšlení a pod.