VeronikaNel

Jak se zachovat,když soused nereaguje na naše prosby?

Soused si cca před půl rokem pořídil ročního psa „bojového“ plemena (kříženec,velký tak po zadek)z útulku.Od té doby celá ulice noc co noc nespí,ale štěkot nám až tolik nevadí.Stačí,aby někdo prošel a on hned vyjede přes plot,který není moc bytelný.Když jedu kolem s rok a půl starou dcerkou,vyloženě mi prská a cení zuby na kočárek,asi mu vadí jak piští.Huláká tak na každého,kdo se jen projde kolem.Problém je,že bydlíme v domku hned vedle(domek je napojen na jejich).My máme psy(malé a neškodné) a dítě.Včera pes přeskočil plot a dostal se až k nám,za menší plůtek na předzahrádce.Pokud přeskočil plot u nich,tenhle by zvládl v pohodě,kdyby chtěl.Vzali jsme psa a utíkali dovnitř.Následně jsme prosili souseda o řešení a ten se nám jen smál do obličeje!Nechci si ani představit,co by se stalo,kdyby se dostal k malé!Nevíme co dál.Peníze na stavbu vysokého a nejlépe zděného plotu uprostřed zahrady nemáme a soused se k tomu také nemá…

Nejlepší odpověď
anonym

Samozřejmě, že žádné „bojové“ plemeno neexistuje, zvláště pokud se jedná navíc o jakéhosi křížence. Tak jste to napsala zřejmě proto, aby Vaše potíže
se sousedem vyzněly v co nejhorším světle.
Sousedské vztahy, pokud není zájem a snaha se domluvit, bývají častým problémem, zvláště na vsi. Pes, který SOUSTAVNĚ ruší noční klid je problém,
ale to se týká jen málokterého psa. Většinou se pes v novém prostředí nějakou dobu vyštěkává, po čase se zklidní a neštěká bezdůvodně.
Štěkání psa za plotem na kolemjdoucí je obvyklé chování a zpravidla důvod, proč si lidé psa pořizují. Většina psů si na osoby, které se pravidelně pohybují okolo jejich plotu časem zvykne a rozpozná zcela cizí a známé osoby. Pokud chodíte okolo plotu tak blízko, že Vám pes „prská“
na kočárek a ještě k tomu s „malými a neškodnými“ pejsky, nedivím se ani tak chování psa, ale spíš Vašemu. Jistě lze projít po druhé straně cesty nebo
v co největší vzdálenosti od plotu.
Jiná otázka je, pokud pes opustí soukromý pozemek, pohybuje se bez majitele
na veřejném prostranství nebo dokonce vnikne na cizí soukromý pozemek. Každý majitel vždy odpovídá za svého psa v každé situaci a je povinnen takovému závadnému jednání předcházet a zamezit mu.
Vy se nedoprošujte, zjistěte si svá práva (nejlépe v obecní vyhlášce, občanském zákoníku atd.) a postupujte rázněji. Souseda vyzvěte k nápravě a upozorněte ho, že se v případě nezájmu z jeho strany obrátíte na patřičné úřady a orgány. Policie
v tomto případě asi zasahovat nebude, ta zpravidla koná až když se něco semele a preventivně jen málokdy takové případy a stížnosti řeší. Spíše jen vyjímečně. Obraťte se raději na Váš Obecní úřad, popřípadě se můžete spojit i s dalšími sousedy, kterým vadí závadné chování psa a zde by měl OÚ zasáhnout a vyzvat majitele psa k nápravě situace, případně ho pokutovat atd.

Další odpovědi
Drap

Žádná bojová plemena psů nejsou, je to další nesmyslný výmysl novinářů. Můžete si stěžovat na souseda třeba na obci, nebo pokud je někdo v odhrožení, tak policii ČR. Ovšem nevím na co si stěžovat. Že pes cení na někoho zuby řes plot, neni důvodem k obavám.

arygnoc

zastreliť.
nie psa, suseda.

anonym

No to teda je důvod k obavám, ne že ne, máme sousedy s úplně stejným psím debilem, řešili jsme to na obecním úřadě, měli vratký plot, ten pes je nebezpečný, prostě ať si ho nějak zabezpečí, ten pes co byl tady přeskočil plot a druhého souseda pokousal a hodně, je to už sice dlouho, já tam tenkrát ještě nebydlela, tak to vím jen od lidí, doporučuju než se situace vyřeší nosit minimálně pepřák, kdyby měl zas „atomovej záchvat“, třeba by si odvykl, já nevím, mám psy ráda, pracovala jsem s nima a proto vím, že tohle by pes dělat neměl. Mě by vadil i ten celodenní a hlavně noční štěkot, to by mi teda vadilo, asi si pan majitel neuvědomuje, jak moc to obtěžuje.

Dochy

Viděl bych to na stížnost na obci (ať se trochu snažej, je jejich věcí aby byl v obci pořádek) a při nějakém nebezpečnějším incidentu policii…

anonym

Řeší § 127 Občanského zákoníku, který mimo jiné říká „nesmí nechat chovaná zvířata vnikat na sousedící pozemek“, takže dát na přestupkovou komisi.

Zdroj: http://zakony­.centrum.cz/ob­cansky-zakonik/cast-2-hlava-1-paragraf-127

hanicka.k.cb

Honza18hk, zastřelit tak možná majitele, ten může za to jak se pes chová, a ne psa… jak správně konstatoval Drap, žádná bojová plemena psů nejsou…Chápu, v jaké jste situaci, ale upřímně řečeno víc lituju toho psa, nejdřív skončí v útulku a pak ještě na 100× horším místě ještě s mnohem horším člověkem…to je prostě hrozný.....ještě mě napadá (mimo to, co už napsali jiní) kontaktovat ten útulek z kterého si ho ten člověk vzal. Jestli ještě neodbyl půlrok, útulek by měl mít právo vzít toho psa zpátky, ale jak kde…někde to tak nefunguje no, ale myslim že všechno je na domluvě.....

Jsemtady

Házej psovi párečky, nebo jídlo. Musíte se zkamarádit. Mno a postav si větší plot.

klob1

Domluvit a dát písemně.V tom případě zavolat pak Městskou policii,protože majitel si ho neumí zajistit.Jinak dát ostnatý drát s elektrikou a pes se to rychle odnaučí.Jsou pejskaři co mají rádi svého psa a jsou vypatlaci co si na ně hrají.Já zažívám s nimi také.Chráněné vodní pásmo a pejsky tam chodí venčit, že se nedá ani projít.A něco nenakoupit,Děti si tam chodí hrát a pejsci?…

honza19hk

co třeba obecní úřad.
Nicméně pokud by se takovejhle pes ukázal na mým pozemku,hned bych ho zastřelil.A je mi jedno co by si tom dotyčný myslel.Má si ho hlídat nebo pozemek zabezpečt tak aby pes nemohl utéct.

VeronikaNel

Bohemica,špatně jste mě pochopil/a.
Chodíme po druhé straně silnice,opravdu nebudu obcházet po druhé straně „vesnice“.A bo­hužel,prská i na lidi,kteří jdou právě po druhé straně.Podle mě je problém ve výchově.Majitel vychovává psa agresí.Vždy ho jen bije.Takže ano,mě je psa také líto,dokonce si myslím,že vidí,že tady jsou psi v pohodě,on to vidí a chce sem,i když to může být blbost.Každopád­ně,jak se nemáme doprošovat?Každý den,kdy sem neskočí a nezabije naše a mé dítě je jak zázrak,máme strach,ale psa ohrozit nechceme…Jenže až mi skočí na dítě,co mám jako dělat?Koukat na něj a šišlat,jak je úžasnej?

anonym

Dítě si může pištět jak chce, je to malé dítě a žádný hnusný psisko ho nebude ohrožovat, soused by si měl plot spravit tak, aby se dalo procházet bez obav, že se plot nějak svalí a pes se vyřítí ven, je to nezodpovědnost majitele, má jej z útulku a místo toho, aby jej vedl správně, ještě ho v tom podporuje. Pokaždé, kdyby zuřivě štěkal a mydlil do vratkého plotu bych mu cákla pepřák do rypáku, nechápu taky, proč rovna u vás by měl být nový plot, jak vám tady radí, ten ať si obstará majitel psa. Je mnoho případů, kdy pes zabil, nebo pokousal dítě, stačí si to dát do vyhledavače, za nic nemůžete, chyba je na straně majitele psa.

anonym

Tvrdíte, že pes je z útulku. Přímo popisujete, že si soused pořídil před půlrokem ročního psa z útulku. Dá se tedy odvodit, že psa nevychovával jeho současný majitel, tedy ten, na kterého si stěžujete. Pokud se majitel chová agresivně a psa týrá, také to lze řešit. Majitel psa zřejmě má snahu situaci a zvládnutí psa řešit, i když poněkud nevhodnými
a nepřiměřenými prostředky, pravděpodobně na váš nátlak
a pod vlivem vašich stížností atd.
Otázkou je, čeho vlastně chcete dosáhnout a docílit. Spravení plotu, odstranění psa nebo postihu souseda?
Vy pokládáte za zázrak každý den, kdy vaše děti přežijí a pes je nezabije. To je ve skutečnosti více vypovídající o vás a vašem přístupu, nežli o sousedovi. Z více než padesátilé praxe se psy jsem ještě nazažila (ani neslyšela od jiných), že by pes vniknul na cizí pozemek aby tam mohl ulovit a zabít malé děti.
Budete muset zřejmě změnit přístup vy i váš soused. Vždy je to
o lidech a v lidech, ne ve zvířatech. Vy zřejmě poněkud přeháníte
v hodnocení situace, chování souseda i psa. Poradila jsem vám,
jak postupovat. Postupujte podle toho! Těžko na dálku,
bez objektivních znalostí skutečného stavu tady na poradně můžeme radit.