Avatar uživatele
Bronzový

Jak se vybírají peníze u vás v kostele?

Teď jsou všude na ulici sbírky a kasičku musí mít zapečetěnou, je v kostele nějaká vyjímka??? U nás tam na mši vybírají jen do proutěného košíčku, žádná zapečetěná kasička tam nekoluje.
Doplňuji:
Pepo takže v kostele při mši to není ofiiciální? to vybírají jako "na černo???

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Vybírání peněz v kosteleí není žádné vybírání "načerno". Přečtěte si odkaz, dovíte se víc.
http://sklenenykostel.net/…


"Vybírání peněz v kostele je liturgický úkon. „Zástupci věřících přinášejí chléb a víno, příspěvky pro kostel apod.,“ říká misál. „Kněz je od nich přijímá, chléb a víno klade na oltář.“

Sbírka při mši svaté je sice pro farnost nezanedbatelný příjem, ale pro mnoho věřících je to skutečně více méně jen symbolické gesto."
-----

Věřící, kteří navštěvují mši svatou, berou příspěvek jako výraz své lásky k Bohu, k církvi , přispívají třeba na opravu kostela atd. Dávají dobrovolně. Navíc věří, že vybrané peníze nikdo nezneužijte.

Zřejmě to bude ve všech kostelech stejné - během bohoslužby do košíčku, jinak do zapečetěné kasičky.
---

Rozdíly mezi běžnou kostelní sbírkou a Charitou vysvětlil Pepa26.

Ale myslím si, že sbírka na Charitu by nebyla do "košíčku", ale do zapečetěných pokladniček. Týká se totiž nejen věřících, ale všech občanů, kteří jsou ochotní pomoct jiným.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

I v kostele bývá zapečetěná kasička,u nás byla někde u vchodu,lidi do ní házeli peníze,když přišli mimo mši,kdy se vybíralo do proutěného košíčku,kostel býval otevřený během dne.


Avatar uživatele
Bronzový

Je rozdíl mezi běžnou kostelní sbírkou v neděli a oficiální Tříkrílovou sbírkou Charity.
Sbírky v kostele probíhají do různých košíčků, krabiček apod. podle místních zvyklostí a peníze pak přepočítává a ukládá do pokladny nebo na účet kostelní, farář apod.
Tříkrálová sbírka je oficiální sbírka do zapečetěných pokladniček, ty se pak po skončení sbírky hromadně otevírají a přepočítávají.
Video z loňského sčítání :http://www.ceskatelevize.cz/… (cca od 1:55)
Doplňuji:
V kostele do košíčků se jedná o kostelní sbírku. Ta je na financování potřeb kostela (osvětlení aj. provoz, ale i jiný ohlášený účel - viz wikipedie: http://cs.wikipedia.org/…

Ohlášený účel může být i Tříkrálová sbírka - to pak předpokládám peníze sečtou a pošlou přímo na účet (sbírka probíhá souběžně i bezhotovostně a formou DMS). U nás ale proběhne teď v neděli - pokud vím - normální sbírka a pak kněz ohlásí, že kdo chce přispět na charitu budou stát koledníci u východu z kostela s kasičkami (tak to aspoň bylo vloni).

Takže když se vrátím na začátek: "u vás" záleželo, jestli bylo vyhlášeno, že sbírka je "na Charitu" nebo jako příspěvek do Tříkrálové sbírky. Pokud ne, tak bych to bral, že je o běžnou sbírku.


Avatar uživatele

No jo K+M+B 2015,zdraví a štěstí vinčujem vám...


Avatar uživatele
Bronzový

Jestli se v kostele vybírají peníze do košíčku na provoz kostela tak na co se používají peníze z restitucí.


Avatar uživatele
Zlatý

Vybírat v kostele do košíčku nebo do ošatky je běžná praxe. Na charitu nelze při hromadné sbírce vybírat do neuzavřené nádoby. Obojí je legální a nenapadnutelné. Pokud nechceš, nemusíš nic dávat.


Avatar uživatele
Stříbrný

nevim,do kostela nechodím.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

jirkajirka: motáte sem zcela nesouvisející problém. Těch pár korun co se ve většině venkovských farností vybere zpravidla nestojí za řeč. Jo, někde pomůžou, ale ne opravu kostela to zpravidla nestačí.

"Církevní restituce" jsou náhradou, kterou se stát chce vymanit z komunisty zavedené povinnosti vyplácet plat duchovním a třeba i pečovat o církevní památky. Nejsou to peníze určené na provoz. Je to majetek, který by následně měl cíkvím umožnit peníze na provoz získat.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3923
Zlatý Drap 2390
Zlatý led 1691
Zlatý marci1 1319
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1190
Zlatý Kepler 986
Zlatý mosoj 866
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.