paul1

Jak se Vám líbí takový názor na věk?

Zkopírované z e-mailu:
Když jsem byl malý kluk, znal jsem muže kolem šedesátky jako staré pány,
v šedém obleku, s kloboukem na hlavě a hůlkou v ruce.
Ženy zase v kostkované šatové zástěře s šátkem na hlavě, uvázaným pod bradou.
Inu časy se mění.
Dnes je úplně normální, že sedmdesátiletý chlap jezdí s kamionem do ciziny,
sedmdesátiletá žena dělá zdravotní sestru u zubaře a mohl bych pokračovat.
Velká studie ve Spojených státech zjistila, že:
Nejproduktivnější věk osoby je od 60 do 70 let.
Druhou nejproduktivnější lidskou fází je věk od 70 do 80 let;
Třetí nejproduktivnější fáze – 50 a 60 let. ? Před tím ještě osoba nedosáhla
svého vrcholu.
Průměrný věk nositelů Nobelovy ceny je 62;
Průměrný věk prezidentů 100 největších společností na světě je 63 let;
Průměrný věk pastorů ve 100 největších sborech v USA je 71;
Průměrný věk papežů je 76 let.
Tím se potvrzuje, že nejlepší a nejproduktivnější roky člověka jsou
mezi 60 a 80 lety.
Tato studie byla publikována týmem lékařů a psychologů v
NOVÉM ANGLICKÉM MEDICÍNSKÉM VĚSTNÍKU.
Zjistili, že ve věku 60 let dosáhnete vrcholu svého emocionálního a mentálního
potenciálu, a to pokračuje, dokud vám nebude 80
Proto, pokud je vám 60, 70 nebo 80 let, jste na nejlepší úrovni svého
života.
ZDROJ: New England Journal of Medicine.
Vaše rodina a přátelé ve věku 60, 70 a 80 mohou být na svůj věk hrdí.
Moudrý „život“ začíná mnohem později, než jste si mysleli!

Nejlepší odpověď
aliendrone

Podle mě je to kravina, jejímž účelem je obhajovat posouvání hranice důchodového věku (a tím potažmo oddálit blížící se nevyhnutelný kolaps současného modelu soc. zabezpečení). Tyhle masírky dobře znám.

Hele, čte se to dobře, každý má rád, že je BEST, že je na vrcholu atd., tomu snad rozumíš. Buď k sobě ale upřímný – CO všechno stihneš DNES v porovnání s dobou před 40–50 lety? Kolik toho oběháš, vyřídíš, uděláš?

Já jsem si uvědomil, že to jde z kopce díky tomu, že jsem hrával PC hry. Když jsem navzdory zkušenostem (začínal jsem na osmibitech!) začal běžně dostávat čočku od 13tiletých harantů, tak mi došlo, že postřeh, koordinace ruka-oko už NENÍ to, co kdysi (byť jsem byl dle standardů chlap na vrcholu sil). Dnes si nedovedu představit, že bych VYBĚHL do 10.patra, když nejede výtah. Vlastně jsem rád, když mě koleno nezlobí, cukr mám v normě a můžu relativně normálně fungovat. A i na to si musím dávat majzla, abych to ze zvyku „nepřepálil“ a nenaložil si víc, než jsem aktuálně schopen ustát.

Ovšem trochu dál dodáváš, že jde o „mentální a emocionální potenciál“, ne tedy o objektivní výkonnost. I k tomu mám výhrady. Ohledně mentálních schopností cítím taktéž propad, doby, kdy mi na něco stačilo jen mrknout a „bylo to jasné“ jsou pryč, nové věci se učím pomalu (v porovnání s „kdysi“), o schopnosti zapamatovat si nemluvě. Kolikrát se mi stane, že něco NEVÍM, ale VÍM, že jsem to kdysi VĚDĚL, ale prostě si nevzpomenu. No úpo na palici! :(

Ohledně „emocionálního potenciálu“ – vlastně ani netuším, co si pod tím představit, natož jak to posoudit. Ale to je u mě normálka, nejsem ALIEN jen tak pro nic za nic. Vypadám stejně jako ostatní, mluvím stejně jako ostatní (zpravidla), ale že myslím/vnímám „trochu jinak“ vím asi tak nejpozději už od puberty. Takže zde se nemohu relevantně vyjádřit. ;) :)

Tudíž fakt, že jsem ještě tak nějak použitelný/kon­kurenceschopný (navzdory výše uvedenému) nebudu přisuzovat nějaké studii, nýbrž se kloním k tomu, že usilovně těžím z načerpaných životních zkušeností, ke kterým ti mladší buď musí dospět empiricky (což trvá) nebo analyticky (což je prozměnu intelektuálně DOST náročné). ;) :D :D

Další odpovědi
Kepler

Ta uváděná čísla se mi moc nezdají, ale možná jenom podle sebe soudím jiné. Sedmdesátka mi už taky klepe na dveře a popravdě si nemyslím, že bych ještě něco náročnějšího mohl dělat. Jsem rád, že jsem v důchodu. Na druhé straně zase vím, že takoví čiperové existují, ale že by to bylo pravidlem?

Disraeli

JIstě, ale být aktivní ve starším věku není nic nového. Monarchie na tom zakládá a všeobecně i státníci v historii, učitelé, filozofové, vědci, vynálezci, spisovatelé, ale kolikrát i vojáci (alespoň ti s vyšší hodností), umělci, ale i zcela běžní lidé živící se nějakou manuální profesí, pracovali až do smrti a velmi vysokého věku.
Není to o věku, aktivní i moudrý může být člověk ve kterémkoli věku (jakmile už je trochu rozumově a tělesně vyspělý).

V dřívějších dobách taky platilo, že starší člověk se spojuje s moudrostí a zkušenostmi… dnes už to nezbytně neplatí. Absolutně se nedá říct, že starší člověk je automaticky moudrý, atd. Lidé často vedou velice běžný a rutinní život, ve kterém se nijak nezlepšují. Stejná práce každý den po desítky let, žádné zkušenosti, žádné učení, trávení času na tom stejném místě, téměř žádná četba (a když už, tak se omezující na nějaký jednodušší žánr = pro oddech a nikoli pro vzdělávání)… to si pak nemůžeme vyšší věk spojovat s moudrostí. Za život jsem potkal mnohem víc starších lidí, kteří byli omezení, hloupí, vulgární, sentimentální nebo agresivní, vysoce nevzdělaní, ale i bez hodnotnějších zkušeností, než s těmi, kteří by byli vyloženě moudří, chytří, vzdělaní… jako i snimi, ale né že by převažovali.
Držím se zásady, že starší lidé by měli mít respekt už jen z princupu, ale důležitější je, jak se chovají. Ani respekt není zadarmo a není automatický.
Spousta bezdomovců, násilníků, lhářů, vulgárních osob, omezenců má 70+. Věk automaticky nic nezaručuje ani skutečnou vyspělost nebo moudrost… pokud pro to člověk během života nic nedělá.

Ametyst

Hezká teorie. Škoda že to nevěděli ti mladí zahraniční manažeři, zodpovědní za konkurzy na nové pozice v zaměstnání.

Schluker

Pripada mi, ze se tady hrube zamenuje korelace a kauzalita. Nemluve o tom, ze studie se zjevne zabyvala mentalnimi schopnostmi a ne fyzickymi… Vysledek zalezi proste na tom, jake cile si prace stanovi a jak je zvolen zkoumany vzorek.

hapiky

No nevím. Já znám jednoho co měl devadesát let. bál se že neumře, tak se oběsil.

led

Tí, čo robia aj v dôchodkovom veku, športujú, či inak vyčíňajú, robia tak preto, že:
1 – sú zvyknutí byť stále aktívni a nevedia si predstaviť „ničrobenie“
2 – nečakajú kým im niekto poskytne peniaze ale snažia sa ich zarobiť, získať rôznymi spôsobmi. …peniaze, peniaze a zase peniaze sú zdrojom zlosti, ale aj radosti
3 – prepáčte kolega dôchodca, nemám čas len tak sedieť a klábosiť. Život to je činnosť, pohyb…

Justin1

To zní dobře. Ještě poměrně nedávno jsem byl vyhořelý a nevýkonný a myslel jsem, že už to lepší nebude, a tak jsem rád, že se ještě mám na co těšit.

Předsudky zaměstnavatelů by na to měly brát ohled.

Pepa25

Zní to líbivě, ale bohužel to tak není. Stárnutí je neodvratný proces, který ve většině parametrů vede k horšímu (samozřejmě o to víc je potřeba si cenit a využívat ty pozitivní věci, třeba zkušenosti!). Buďme rádi, že se čím dál víc posouvá kvalitní život, dnešní senioři se mohou srovnávat s o 10 let mladšími ještě před nedávnem, ale tvrdit, že v 70 je člověk pomalu na vrcholu sil, je nebezpečná kravina.

Roman71

Z tohoto pohledu je fyzický věk velmi diskutabilní.
Není ani tak důležité kolik vám je let, ale na kolik se cítíte schopní.

😉

GM

Moje nejlepší roky byly 45 – 55. Od té doby to se mnou jde pomaličku s kopce.

_Bůh_

slušná blbost

Lotr2008

Ja se tedy tomu nějak vymikam, ja už v pětašedesáti nebyl schopny ani dojit sam na úřad.

da ny

Nic nového, pod sluncem.
Známý fakt. Studie není první, ani poslední.
Přece víme, že „stáří“ je, ve většině zkušené, tolerantní, moudré, shovívavé. Často klidné, nad věcí. S přibývajícím věkem se zvyšují/ narůstají hodnoty IQ :)
Jen ty fyzická síla, výkonnost a aktivity bývají slabší.
Podmínkou je dobré fyzické a psychické zdraví. To každý nemá. Ale ti mladí, poučení, s dnešními informacemi. Ti mají možnost ovlivnit svůj životní styl a ovlivnit své zdarcí. ;D

Hlavně, aby tyto informace „nesekly“ s uživatelem _Bůh_. Pro něj jsou tyto věkové skupiny zbytečnými darmožrouty, pobírajícími státní důchody. :) To že řada z nich pracuje na částečné i plné ůvazky, je běžné. Je to většinou práce duševní, i lékaři, právníci.
V 70 – 80 letech už pokrývači po střechách neběhají, horníci nefárali. Autobusem bych dálkovou cestu se 75 řidičem neabsolvovala.

da ny

Australská studie tvrdí,, že od 40 let ubývají fyzické síly/výkonnost. Ideální by byl zkrácený pracovní úvazek na 6 hodin.
Ono záleží na tom, co je cílem studie. Za jakým účelem je financována.
Zda prodloužit věkovou hranici, pro odchod do důchodu nebo zkrátit.
Němci také prodloužili věkovou hranici (na to hned ČR papežštější, než papež). Pak dospěli k názoru, že lézt po střechách v 70, každý nemůže. Hranici tedy zkrátili.
Bývalá švagrová žijící v Kanadě, při 2 dětech, bude pracovat o 3 roky déle, než já Půjde v 65 letech. Jako lékařka bude možná pracovat do 78 let, jako její otec (lékař v Česku).

paul1

pro: „Bůh“ – možná blbost, ale něco na tom je. A dobře se to čte. A někomu to může dodat chuti do života. A ooooo tooom tooo je – jak říká Pitkin.

aliendrone

BTW – co takhle se na to mrknout pod jiným úhlem pohledu? Dal by se z toho vyvodit fakt, že současná mladá a střední generace je spíše DEGENERACE. ;) :D :D

Roman71

Tak nějak..
Začíná to snahami si všechno usnadňovat, až ke kořenům samotné lenosti.

Názorná ukázka ze života:
„Proč bych se měl něco učit nebo pamatovat, když si to můžu vyGooglit?“
Tohle je cesta k mentální lenosti, jejíž cílem je degenerace :D