Avatar uživatele
Bronzový

Jak se uvádí v provoz atomová alektrárna?

Jak se vůbec "zapaluje" takový atomový reaktor? Nikde to nemohu najít a opravdu by mně to zajímalo.
Vím jak funguje, jak se vypíná, ale nikde není napsané jak se vlastně samotné štěpné reakce dosáhne?
Doplňuji:
Jedná se konkrétně o tlakovodní reaktory (Dukovany a Temelín).

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

jednoducho (skutočne jednoducho) povedané:
do reaktorovej nádoby sa naplní nosné médium tepla, v tomto prípade voda (zvyčajne sú okruhy dva, v primárnom je voda v priamom kontakte s rádioaktívnym palivom, teplo odovzdáva vo výmenníku do sekundárneho obvodu, ktorý potom priamo poháňa turbíny).
Potom sa do reaktorovej nádoby zasunú tzv. regulačné a havarijné tyče (zvyčajne grafitové), ktoré majú za úlohu regulovať a prípadne i zastaviť jadrovú reakciu.
Nakoniec sa v tabletách zasúva jadrové palivo. Postupným vyťahovaním grafitových tyčí sa rozbieha jadrová (riadená) reakcia a teplota v reaktore stúpa, do pohybu sa dostáva/jú chladiace médium (voda, ale môže to byť napr i sodík) v oboch okruhoch.
Po dosiahnutí žiadaného výkonu sa rozbiehajú turbíny a produkujú elektrický prúd).


Avatar uživatele
Registrovaný

Finta je v tom, že ten reaktor vlastně běží sám od sebe, když ho zaliješ vodou.

Pokud je reaktor v kritickém stavu, tj. alespoň jeden neutron z rozpadu uranu způsobí rozpad dalšího jádra uranu, běží řetězová reakce. Protože v uranu je vždy (velmi málo) neutronů ze samovolné štěpení, je takový reaktor schopen se při vhodných podmínkách rozběhnout sám od sebe.

Palivo je vyrobené tak, aby takové podmínky nemohly nastat samy od sebe. Ovšem jakmile se mezi palivové člány začne lít voda, už musí být připravené pohlcovače neutronů, protože jinak by se reaktor rozběhl. Možná to musí být boritá voda, aby to jelo, ale to je nepodstatné a záleží to na konstrukci a geometrii palivových článků a reatoru.


Avatar uživatele
Zlatý

Nejdříve musíš napsat o jaký typ reaktoru jde.
Doplňuji:
V každém případě je třeba shromáždit nadkritické množství štěpného materiálu.

http://astronuklfyzika.cz/…


Avatar uživatele
Stříbrný

Podobná otázka tu byla nedávno:
http://www.odpovedi.cz/…

Používané palivo je přirozeně radioaktivní, tzn. rozpadá se pomaličku i samo bez podpory vnějšími vlivy (rozpadne se na menší atomy a vyzáří několik neutronů). Pokud atom paliva zachytí neutron, rozpadne se hned a zas vyzáří několik neutronů.
To co probíhá v jaderném reaktoru je hlavně ten vynucený rozpad. Ale ten přirozený se použije na rozběhnutí reakce. Postupně se odstraní část regulačních tyčí až se reaktor dostane těsně nad kritickou mez (kritická mez je zjednodušeně stav, kdy v průměru vyzářené neutrony z každého rozpadu vedou právě k jednomu dalšímu rozpadu - ostatní jsou pohlceny prostředím).
Při nadkritickém stavu se postupně zvyšuje aktivita v reaktoru až na požadovanou mez a následně už je reaktor regulován přesně na kritický stav.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3218
Zlatý quentos 1425
Zlatý mosoj 1387
Zlatý Drap 1208
Zlatý Kepler 945
Zlatý led 722
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.