neznaboh

Jak se do řízené řetězové (jaderné) reakce dostanou neutrony? Jakým způsobem se dostanou do reaktoru?

V jaderné elektrárně dochází k reakci Uranu s izotopem 235. Zpomalené neutrony naráží do jádra Uranu, čímž vzniká jaderná reakce. Jak se do reaktoru dostává Uran mi jasné je. Nechápu ale jakým způsobem se do reaktoru dostávají neutrony?

Odpovědi
mosoj

Protony a neutrony jsou součástí atomového jádra. Součet neutronů a protonů v jádře dává relativní atomovou hmotnost prvku.
Počet protonů udává atomové číslo prvku. Takže neutrony jsou již v jádře obsažené a uvolní se při štěpení jádra. Při řízené reakci se uvolňuje z jádra jenom jeden neutron.

Dochy

Používá se směs U235 (vyšší radioaktivita) a U238(stabilnější). Všechny izotopy U jsou radioaktivní – rozpadají se sami i bez vnějšího vlivu. Neutrony po přirozeném rozpadu jsou iniciátory řetězové reakce (neutrony z přirozeného rozpadu rozbijí další atom, vygenerují se další neutrony, rozbijí další atomy,…)

Někde se pro rozběhnutí řetězové reakce mohou použít jiné zářiče, ale myslím, že se to netýká komerčních elektráren.

arygnoc

v jadrovej elektrárni je palivom rádiaktivny materiál (urán).
Tento materiál sa nazýva rádioaktívny preto, lebo emituje (vysiela) nejaké častice.
U uránu sú to konkrétne neutróny, pričom sa rozpadá (nebudem zachádzať do podrobností).
Takto sa teda dostanú neutróny do reaktora (vložením žiariča, teda palivových tyčí z uránu).

ted_sg

Myslim, že oba (238, 235) izotopy uranu jsou schopné též samovolného štěpení (za uvolnění neutronů), i když s velmi velkým poločasem. Díky podmínkám v reaktoru je ale možné i málo startovacích neutronů poměrně rychle namnožit.

Tak se ostatně i sama „nastartuje“ atomová bomba z nadkritického množství uranu ve vhodné geometrii.