hapiky

Jak se říká lidem, kteří vše vidí černobíle, že mají např. jen přátele a nepřátele, a tedy nic mezi tím?

Potažmo dobrý-špatný, chytrý-hloupý apod.

Odpovědi
Rokio

Jedná se o jeden ze způsobů nebezpečného myšlení, který může vyústit v depresi.

Zde je popis tohoto hendikepu:

Černobílé myšlení
Dobrá černobílá fotografie nám ukazuje svět v celé široké škále šedi. Mezi oběma extrémy – černou a bílou je nepředstavitelné množství šedých odstínů, tj. odlišných stupňů šedi. U černobílého myšlení tomu tak není. Tam je vše buď černé, nebo bílé. Šedivá barva jakéhokoliv stupně šedi je tam zakázána.
V praxi se toto černobílé myšlení jeví tak, že něco je buď ?dobré", nebo ?špatné", případně někdo je buď ?stoprocentně dobrý", nebo naopak ?stoprocentně zlý". Jindy je někdo buď ?génius", nebo ?debil". Podobně je tomu s hodnocením lidí v jiné dimenzi: buď je někdo ?skvělý" (šikovný, vynalézavý, schopný atp.), nebo naopak ?budižkničemu". Mezi těmito dvěma extrémy (krajními hodnotami) neexistuje nic. Buď je to ?perfektní", nebo je to ?totálně zvorané".
Když se někdo dívá na svět takto černobíle, pak není divu, že se dostane do deprese. Je tomu tak zvláště tam, kde tento člověk vidí sebe sama ?černě", budoucnost beznadějně a vše kolem sebe tak, jako by to viděla ?černá kronika". Situaci ještě zhoršuje, vidí-li přitom zároveň druhé lidi (nebo alespoň někoho jiného) jako pravý opak sebe sama (?bíle"), minulost jako ?ztracený zlatý věk mládí" a situaci druhých lidí jako ?život v ráji na zemi".

zdroj: https://psych­ologie.doktor­ka.cz/nebezpec­ne-zpusoby-mysleni

Pokud jde o odpověď na tvoji otázku, tak černobílé myšlení bývá součástí hraniční poruchy osobnosti, tedy tzv. „hraničářů“.