ahold

Jak se říká chlapci, který nemá podobné vlastnosti jako jeho děda?

Když syn nemá vlastnosti otce, říká se, že se nepotatil.
A u dědy je to jak? Nepodědil? 😁

Nejlepší odpověď
annas

Starý výraz potatilý/ nepotatilý z ne-potatiti se = po otci se ne-zdařiti.

Podědit – zdědit něco po někom, takže podědit může/nemusí získat vlastnosti po otci, po matce i po dědovi.

Takže výraz, který jste uvedla, neodpovídá, že nějakou vlastnost získal vnuk po dědovi.

Jedině, že by se slovo používalo někde oblastně, ale osobně bych ho „nebrala“, protože vnuk dnes může podědit, nebo nepodědit vlastnosti, ale i majetek. Starší výraz, vlastnosti dědovy nebyly na vnuka „vržené“ = předané – starší sloveso.

Totiž podstatné jméno děd znamenalo, že vláda nad majetkem rodiny patřila nejstaršímu členu rodiny, tedy dědovi. Vzniklo podst. jméno dědic, které se chápalo ve smyslu starodávném, jako „potomek dědův“ nebo „nástupce dědův“.

Význam slova „dědit“ ve významu zdědit, dostat dědickou moc, se objevilo později. Stejně jako vydědit.
Uvádí V. Machek v Etymologickém slovníku.

Z toho vyplývá, že vnuk není dědicem (nositelem) vlastností svého dědy, nezdědil jeho vlastnosti, i když je dědicem, pokračovatelem rodu, možná i dědicem jména.
--

  1. Vnuk je dědův potomek, tedy dědic, děditel, budoucí následník, nástupce, pokračovatel, i když dědovy vlastnosti nezdědil, nepodědil.
  2. Nemluvím o vnukovi jako dědící majetek po zemřelém blízkém předkovi atd., novější význam slova dědic.

Další odpovědi
jjj987654321

ano.