tazatel789

Jak se řadí automobily do pruhů po odbočení na víceproudých křižovatkách?

Zdravím,

obrázek k otázce naleznete na tomto odkazu:
https://images3­.imagebam.com/3c/1c/3­c/7e199b194848382­.png

Do jakých pruhů se mají zařadit auta na obrázku (hnědé a fialové) za křižovatkou po odbočení, když vyjíždí ze směru, kde jsou 2 jízdní pruhy do směru, kde jsou 3 nebo více pruhů? Na obrázku je znázorněna situace odbočení doleva, ale zajímala by mě i situace při odbočení doprava. Procházel jsem silniční zákony, ale bohužel k tomuto jsem nic nenašel, jako by toto vůbec nebylo zákonem stanoveno, což je ale zase blbost (doufám), protože by se auta mohla často srazit.

Díky za odpovědi z odůvodněním!

Odpovědi
elkon

Tato konstrukce křižovatky podle mě neexistuje, protože by nebylo možné bezpečně odbočit. Odpovědné orgány by to neschválily.

Dochy

V naprosté většině případů budou nakresleny pruhy pro odbočení i přes křižovatku.
Pokud ne, pak ten modrej, pokud není pako, zahne hned do prvního. Ten hnědej ale stejně nemá jak poznat kam ten modrej chce, takže mu nezbývá než počkat na jeho akci a zařídit se podle toho.
Popravdě, moc nevěřím, že někde vyloženě taková křižovatka existuje. Obvykle bývá jen jeden pruh kde si můžeš vybrat směr.

plebs

Může tam být sníh pruhy nejsou vidět hnědý do pravého modrý do prostředního v klidu bych zpomalil co bude hnědý předvádět

Dochy

Našel jsem něco podobného: Ječná → Legerova. Odbočuje se vlevo z 3 pruhů do 4. Vodící čáry tam zřejmě byly, ale nevydržely (nemaj šanci při tom provozu). Kdo kam pojede tedy není úplně jasné. Nicméně ono to do levého krajního pruhu stejně moc nejde, to by se většina zatáčejících aut musela v té křižovatce zlomit. Ale není tam to harakiri s křižujícími se auty, rovně mohou jet jen ta, která jsou v pravém pruhu.

tazatel789

Takové křižovatky opravdu ve velkých městech existují. Nedávno jsem na takové odbočoval v Brně a to mě právě přimělo se na to zaměřit. V zákoně jsem nic k tomu nemohl najít. Zkusím obeslat pár autoškol, co mi řeknou jejich instruktoři. Dám kdyžtak sem vědět.

Dochy

Pokud je tam víc pruhů, které si mohou vybrat směr, tak prosím pošli odkaz, nebo napiš, kterých ulic se to týká. Vážně se mi tomu moc nechce věřit.

tazatel789

Tak já jsem nedávno odbočoval na okruh Brna a to je přesně situace, kdy je to ze dvou pruhů do tří. Jde o odbočení na mapě níže doleva.

https://mapy.cz/za­kladni?x=16.6482249&y=4­9.1900443&z=2­0&pano=1&base=op­hoto&pid=68534­523&yaw=1.731&fov=1­.484&pitch=0.096

Dochy

To je ale něco jiného, než v obrázku k otázce. Jen z pravého pruhu si mohou vybrat směr, z levého zatáčí vlevo. Určitě tam kdysi bývali nakreslené pruhy. A teď – každý se drží svého. Pravý doprava, levý doleva. Oni se tam nějak srovnaj.

tazatel789

V čem je to jiné? Před křižovatkou 2 pruhy, ze kterých je možné odbočit doleva. Za křižovatkou jsou 3 pruhy. A teď je to právě otázka, kdo má jet kam, kdo kam musí jet … Je to stejná situace třeba jako na Vámi zmíněné křižovatce Ječná → Legerova. Za křižovatkou je prostě více pruhů a není jasné, kdo kam má jet. Obeslal jsem pár instruktorů autoškol a čekám na odpovědi.

Dochy

Jiné je to v tom, že na Tvém obrázku jsou dva pruhy ze kterých auto může jet buď rovně, nebo doleva. Hnědý nemůže odbočit dokud nezmizne modrý, protože modrý by taky klidně mohl jet rovně a hnědý by do něj narazil.

A podle mně na té tvé křižovatce (mapy) by se z těch dvou pruhů měli řadit do pravých dvou pruhů. Levý není průběžný, je to odbočovací. Otázka je, jestli řidič vjíždějící do křižovatky to může vědět, pokud to místo nezná. Správně by tam měli být vyznačeny pruhy přes křižovatku, ty ale nevydrží a třeba pod uježděným sněhem nejsou vidět. V takovém případě nezbývá než použít základní body v pravidlech, jako třeba:
… je každý povinen chovat se ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví nebo majetek jiných osob ani svůj vlastní,…, své chování je povinen přizpůsobit zejména stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace,…, situaci v provozu na pozemních komunikacích, svým schopnostem a svému zdravotnímu stavu,…