Micalos

Jak se pracuje v nepřetržitém provozu?

Dobrý den, nastupuji do Nepřetržitého provozu, dělají se ranní, odpolední a noční, PO-N, po mě chtějí abych chodil na 12 hodin 7 dní v týdnu, je to vůbec legální? Ptám se protože je to poprvé co do takového provozu nastupuji.

Nejlepší odpověď
Edison

Není. Existuje nárok na určitá čas jak v průběhu dne, tak i v průběhu týdne, kdy je nárok na volno.

Hlava IV: Doba odpočinku
Díl 1
Nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami
§ 90

(1) Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin, zaměstnanec mladší 18 let po dobu alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích.

Díl 3
Nepřetržitý odpočinek v týdnu
§ 92

(1) Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu v trvání alespoň 35 hodin.

Doplnění: Je ale potřeba si tohle prostudovat celý, jsou tam vyjímky. S jistotou to najdeš na:

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262?text=z%C3%A1kon­%C3%ADk+pr%C3%A1ce­#cast4-hlava4

Další odpovědi
ivzez

Sedm dnů v týdnu pravděpodobně pracovat nebudete, ale v nepřetržitém
provozu Vám mohou pracovní směny připadnout i na sobotu či neděli.
V takovém případě Vám zaměstnavatel určí odpočinek na jiné dny než so + ne.

led

7 dní v týždni znamená, že 12 hodinové smeny môžu na vás padnúť aj cez sobotu/nedeľu.
Nepretržitá prevádzka znamená že sa „stroje nezastavia“ (okrem údržby) a obsluhy sa striedajú, vo dne, v noci, v pravidelných pracovných smenách. Prirodzene, v týždni máte aj zákonné voľno na oddych.

Pokračovanie v diskusii

GM

Pracuje se takto (například): po, út ranní směna od 6.00 do 18.00
st, čt volno
pá, so, ne noční směna od 18.00 do 6.00, končí se v po ráno v 6.00
po, út volno
st, čt ranní směna od 6.00 do 18.00
pá, so, ne volno
po, út noční směna od 18.00 do 6.00
st, čt volno
pá, so, ne ranní směna od 6.00 do 18.00
po, út volno
st, čt noční směna od 18.00 do 6.00
pá, so ne volno – a tak pořád dokola, hodiny nástupu na směnu se mohou lišit.

ivzez

@Edison → myslím si, že zatím tazateli někdo řekl, že se
pracuje nepřetržitě včetně sobot a nedělí. Rozpis pracovních
směn pravděpodobně dostane až při nástupu.

(Podle mne zatím nelze říct, že zaměstnavatel něco porušuje.)

Edison

Jasně, taky si to myslím. Ale odpověděl jsem na dotaz podle toho, jak jej tazatel položil – „po mě chtějí abych chodil na 12 hodin 7 dní v týdnu“. Jsem dalek toho odpovídat na něco jiného, byť si myslím, že to mohl myslet kapku jinak… Už vůbec jsem neřekl, že by zaměstnavatel něco porušil.

ivzez

První slovo Vaší odpovědi
»Není.«
jsem pochopila jako odpověď na otázku, jestli je to legální.

Jen jsem chtěla upozornit, že nepřetržitý provoz
legální je a že po tazateli pravděpodobně nikdo nebude
vyžadovat, aby pracoval 84 hodiny týdně.

Je mi jasné, že to víte, ale nejsem si jista,
jestli to z Vaší odpovědi vyčte i tazatel.

Edison

Není jsem odpovídal ta toto: „po mě chtějí abych chodil na 12 hodin 7 dní v týdnu, je to vůbec legální?“.

GM

Dohadujete se tady co kdo řekl, ale jak se vlastně pracuje v nepř.provozu tazateli nikdo neodpověděl.

ivzez

Oba dva jsme mu odpověděli.

Vy jste uvedla nějaký příklad, ale neuvědomil/a jste si, že u tazatelova zaměstnavatele to může být jinak.

Edison

To jste pochopila správně… z části… Není legální něhoho nutit pracovat jak píše tazatel. Na to se ptá. Neptá se na legálnost nepřetržitého provozu.

led

ivzez, myslím ale, že výpis v odpovedi Edisona to jasne ukazuje.

led

Nepretržitá prevádzka je napríklad (spomeniem len tie najznámejšie a najviditeľnejšie) aj v polícii, ozbrojených silách, u záchranárov a zdravotníctve