jirka F

Jak se pozná vosa od sršně?

Slyšel jsem taky, že píchnutí od sršně tolik nebolí, ale jed je nebezpečný a už i ti, co nemají alergii, musí k lékaři.

Nejlepší odpověď
cochee

Sršeň má „žluté“ pruhy na těle spíše oranžové, má větší kusadla a hlavně většina jedinců je minimálně 2× větší než u vosy. Jed vosy a sršně je srovnatelně silný, avšak o dost slabší než včelí. Sršně a vosy však ze známého důvodu na rozdíl od včely mohou bodnout několikrát za sebou.
edit @quentos: ta velikost nemusí být pravidlem, minulý týden jsme byli nuceni z bezpečnostních důvodů vymýtit sršní hnízdo a dobrá třetina mrtvolek sršní pod hnízdem měla velikost vosy. Ale ta barva byla vidět i bez dívání se zblízka.

Další odpovědi
gecco

Primárním vodítkem je veikost (vosa do cca 1,5 mm, sršeň do cca 45 mm).
Dalším, pokud máš čas a nebojíš se, koukni na barvu – zatímco vosa je černožlutá, sršeň je spíše ´zrzka´ – černá barva přechází do hnědé až zrzavé.
___
Pokud jde o jed – sršní jed je člověku podobně nebezpečný, jako vosí – jen sršně jsou dravé a jed používají i k lovu – takže jej umí vystřikovat až na několik desítek cm.
😉

quentos

Zbývá dodat, že ačkoli jsou oba jedy srovnatelně nebezpečné, hlavní riziko sršního bodnutí spočívá v množství tohoto jedu – sršeň ho má cca 400× víc než vosa.
Myslím, že až potkáte sršně, poznáte ho okamžitě – hlavním poznávacím znakem je již zmíněná velikost.

bolak

Mě jako dítě štípla sršeň do krku a do hlavy, a bolelo to teda šíleně, s nějakým štípancem od včely nebo vosy se to nedá vůbec srovnat.

cochee

A tak víš jak, reakce na bodnutí hmyzem jsou velmi individuální. Mě třeba pálí vosí a včelí stejně, sršeň mě ještě nebodla.