Avatar uživatele
jirka F

Jak se pozná vosa od sršně?

Slyšel jsem taky, že píchnutí od sršně tolik nebolí, ale jed je nebezpečný a už i ti, co nemají alergii, musí k lékaři.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3182 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
cochee

Odpoveď byla označena jako užitečná

Sršeň má „žluté“ pruhy na těle spíše oranžové, má větší kusadla a hlavně většina jedinců je minimálně 2× větší než u vosy. Jed vosy a sršně je srovnatelně silný, avšak o dost slabší než včelí. Sršně a vosy však ze známého důvodu na rozdíl od včely mohou bodnout několikrát za sebou.
edit @quentos: ta velikost nemusí být pravidlem, minulý týden jsme byli nuceni z bezpečnostních důvodů vymýtit sršní hnízdo a dobrá třetina mrtvolek sršní pod hnízdem měla velikost vosy. Ale ta barva byla vidět i bez dívání se zblízka.

Upravil/a: cochee

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?jirka F Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

Primárním vodítkem je veikost (vosa do cca 1,5 mm, sršeň do cca 45 mm).
Dalším, pokud máš čas a nebojíš se, koukni na barvu – zatímco vosa je černožlutá, sršeň je spíše ´zrzka´ – černá barva přechází do hnědé až zrzavé.
___
Pokud jde o jed – sršní jed je člověku podobně nebezpečný, jako vosí – jen sršně jsou dravé a jed používají i k lovu – takže jej umí vystřikovat až na několik desítek cm.
😉

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
quentos

Zbývá dodat, že ačkoli jsou oba jedy srovnatelně nebezpečné, hlavní riziko sršního bodnutí spočívá v množství tohoto jedu – sršeň ho má cca 400× víc než vosa.
Myslím, že až potkáte sršně, poznáte ho okamžitě – hlavním poznávacím znakem je již zmíněná velikost.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

Mě jako dítě štípla sršeň do krku a do hlavy, a bolelo to teda šíleně, s nějakým štípancem od včely nebo vosy se to nedá vůbec srovnat.

před 3180 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cochee

A tak víš jak, reakce na bodnutí hmyzem jsou velmi individuální. Mě třeba pálí vosí a včelí stejně, sršeň mě ještě nebodla.

před 3180 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek