Kelt

Jak se pohybuje sněžné vozidlo na lyžích?

Horská služba má různé dopravní prostředky. Nevím, jak se to jmenuje, ale řekl bych sněžné saně. Jezdí to po skluznici jako lyže a otáčení volantu se otáčejí i lyže, a může se zatáčet. To chápu, ale nevím, jaký to má motor a jak to, že se to rozjede. U vozidla s koly bych to chápal, valivé tření. Zná někdo , jak ty sněžné saně, nebo snad skútr, fungují? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Edison

Jooo.. myslíš sněžný skútr… Ten má vpředu lyžiny pro řízení směru, široce od sebe, v zadu centrální drapákový pás.

independent

pak je ještě skibob ale jen pro jízdu z kopce

Kelt

Tak díky, při dalším záběru ve filmu jsem viděl, že to má pásy a proto to jede. Tak mi to došlo, jak to funguje.

Edison

Ne pásy, ale jeden, centrální. Kcdyby to bylo příliš široké, těžko by se to řídilo. Umění je právě napočítat adheze jednotlivých prvků, tedy přenos trakce do sněhu, zož je plocha toho pásu (délka x šířka x přítlak) a současně řiditelnost, to jsou ty lyže…